reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Ryzyko preeklampsji - badania prenatalne

FullOfHope

Początkująca w BB
Pytanie do kobiet, które robiły badania prenatalne, test podwójny (PAPPA, bHCG).
Czy ryzyko preeklampsji na poziomie 1:760 w wyniku badań prenatalnych (test podwójny) wykonanych w 13 tygodniu ciąży (kobieta 33l) jest "prawidłowe"? czy jest się czym niepokoić?
Ile miałyście?

reklama

majaperk

Fanka BB :)
Musisz omówić wyniki z lekarzem, co się robi przy takim ryzyku (wydaje się dość niskie), i jak zaleci acard to brać i się nie bać.
Mi nie wpisali w wynikach pappa ryzyka procentowego, miałam tylko napisane, że mam ryzyko preeklempsji i hipotrofii płodu, oraz zalecony acard 150 mg na noc. U mnie wynikało to z tego, że miałam pappa 10 razy za niskie, niecałe 0,2 MoM, i hcg też kilkukrotnie za małe.
Całą ciąże brałam acard, odstawiłam zgodnie z zaleceniem 36+6, a dzień później z nadciśnieniem i podejrzeniem stanu przedrzucawkowego trafiłam na IP. Po badaniach wykluczyli preeklempcję, ale stwierdzili hipotrofię płodu - był w tym 37 tc 5 centylem (na usg w trzecin trymestrze - 58 centylem). Urodziłam przez cc 37+2, dziecko miało niską masę urodzeniową i ostrą hipoglikemię, ale po tygodniu wyszliśmy już do domu. Lekarka, która robiła mi cc powiedziała, że łożysko było po prostu małe i ona ocenia, że dziecko przestało rosnąc 2-3 tygodnie wcześniej.
Ja uważam, że donosiłam ciąże do tego 37 tygodnia i urodziłam w miarę zdrowe dziecko (z hipoglikemii wyszło w kilka dni, w tym momencie, w 6 miesiącu, jest już ponad 50 centylem i waży prawie 8 kg) właśnie dzięki wdrożonemu leczeniu.
U Ciebie może się okazać, że ryzyko jest na tyle niskie, że nie trzeba nic robić.

Kaamilaaa

Pytanie do kobiet, które robiły badania prenatalne, test podwójny (PAPPA, bHCG).
Czy ryzyko preeklampsji na poziomie 1:760 w wyniku badań prenatalnych (test podwójny) wykonanych w 13 tygodniu ciąży (kobieta 33l) jest "prawidłowe"? czy jest się czym niepokoić?
Ile miałyście?
Jeśli dobrze pamiętam to w ciąży z córką miałam to ryzyko 1:240. Urodzilam 3dni przed terminem zdrowe dzieciatko, jedynie pod koniec ciąży od około 35tc miałam problemy z wysokim cisnienem które musiałam kontrolnie mierzyć kilka razy dziennie.

Gosia903488

Musisz omówić wyniki z lekarzem, co się robi przy takim ryzyku (wydaje się dość niskie), i jak zaleci acard to brać i się nie bać.
Mi nie wpisali w wynikach pappa ryzyka procentowego, miałam tylko napisane, że mam ryzyko preeklempsji i hipotrofii płodu, oraz zalecony acard 150 mg na noc. U mnie wynikało to z tego, że miałam pappa 10 razy za niskie, niecałe 0,2 MoM, i hcg też kilkukrotnie za małe.
Całą ciąże brałam acard, odstawiłam zgodnie z zaleceniem 36+6, a dzień później z nadciśnieniem i podejrzeniem stanu przedrzucawkowego trafiłam na IP. Po badaniach wykluczyli preeklempcję, ale stwierdzili hipotrofię płodu - był w tym 37 tc 5 centylem (na usg w trzecin trymestrze - 58 centylem). Urodziłam przez cc 37+2, dziecko miało niską masę urodzeniową i ostrą hipoglikemię, ale po tygodniu wyszliśmy już do domu. Lekarka, która robiła mi cc powiedziała, że łożysko było po prostu małe i ona ocenia, że dziecko przestało rosnąc 2-3 tygodnie wcześniej.
Ja uważam, że donosiłam ciąże do tego 37 tygodnia i urodziłam w miarę zdrowe dziecko (z hipoglikemii wyszło w kilka dni, w tym momencie, w 6 miesiącu, jest już ponad 50 centylem i waży prawie 8 kg) właśnie dzięki wdrożonemu leczeniu.
U Ciebie może się okazać, że ryzyko jest na tyle niskie, że nie trzeba nic robić.
U mnie było tak samo w obu ciążach. Z tym, że w pierwszej bez Acardu pojawiło się nadciśnienie, a w drugiej nie. Mimo wszystko obie ciąże - hipotrofia & cechy wcześniacze przy urodzeniu (rozwój na ok 36 TC).

Natuś_ka

Ja w pierwszej ciąży miałam ryzyko 1 do kilkunastu tysięcy, mimo że wszystko wskazywało później że wystąpi problem, nadciśnienie, niskie pappa, mała waga urodzeniowa syna a preklampsja się nie pojawila. W drugiej ze względu na wywiad z pierwszej ryzyko było 1:340, ciśnienie książkowe, waga dziecka idealna, a niestety byłam ta "szczęściarą" jedna na trzysta którą stan przedrzucawkowy nawiedził przy porodzie. Tak więc w moim przypadku objawy nie potwierdziły nic a liczby już tak.
Takie rzeczy dobrze wiedzieć i być pod większą kontrolą żeby na czas zareagować. Twoje ryzyko nie jest jakieś tragiczne, poprostu trzeba to mieć na uwadze przy kontrolnych badaniach i USG.
Spokojnej ciąży życzę bez niechcianych komplikacji:)

Do góry