reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Samodzielność dzieci

Mamaona

Fanka BB :)
Dołączył(a)
17 Maj 2018
Postów
1 299
Cześć. Chciałabym, żebyście powiedziały mi, jakie obowiązki mają w asze dzieci. Obecnie mam największy problem z moim ośmiolatkiem- no jest tak leniwy, że czasem mnie krew zalewa. W kółko muszę powtarzać mu te same rzeczy, codziennie, po kilka razy... Czasem myślę, że za dużo od niego wymagam, a czasem, że za mało. Sama już niewiem. A wiec do rzeczy, u nas to wygląda tak: codziennie rano musi zasłać swoje łóżko, potem ubieranie i mycie- bez tego ma nie schodzić na dół. Ma dbać o porządek w pokoju- bywa różnie, często mu w tym pomagam. Z domowych spraw do niego należy codzienne opróżnianie zmywarki i chowanie swoich wypranych ubrań do szafki- wsumie tyle. Czy to jest odpowiedni zakres obowiązków dla takiego chłopca? Chciałabym go oduczyć tego lenistwa bo o każdą rzecz muszę walczyc i wysłuchiwać że ma ciężko i że dlaczego, inni tak nie maja. Czasem chciałabym go prosić o coś ekstra, ale nie chce, żeby czuł się wykorzystywany zwłaszcza, że ostatnio poświęcam więcej uwagi młodszym maluchom(2latka, druga 4mc) no ale też nie chce żeby rozleniwił się jeszcze bardziej... Czy wasze dzieciaki też mają z tym problem? W czym muszą pomagać w domu?
 
reklama
Nie mam doświadczenia z 8 latkami ale wiem, ze moja trzy latka ma już swoje obowiązki. W sumie jak dla mnie to są po prostu dobre maniery, nic specjalnego.
Ma po sobie sprzątać. Zabawki, talerz po obiedzie, łyżkę po budyniu, kubeczek po jogurcie, papierki po cukierkach. Rzeczy maja być albo włożone do zlewu albo wyrzucone do śmieci.
Ma się jako tako ubrać. Pomagam z prawidłowym skojarzeniem guzików i dziurek oraz butów (prawy, lewy).
Ma mówić proszę i dziękuje jeśli czegoś chce.
Sama z siebie pomaga w wyladowywaniu zakupów (zazwyczaj gdzieś znajduje czekoladkę lub lizaka- przekupstwo u mnie ma się świetnie) i asystuje przy pieczeniu ciast. Umie wbić jajko chociaż się brzydzi ;)
Kazdy w domu powinien mieć obowiązki. Nie ma, ze jedna osoba haruje a reszta sobie patrzy. Inni maja lepiej? Mniej obowiązków? Serce mi pęka z bolu. A teraz idz do pokoju i ściel łóżko.
 
U mnie prawie 7 latek i jako tako tego co robi nie nazywam obowiazkami. Poprostu takie "przyzwyczajenia" ktore wychodza i jemu i mi na dobre. Wokol siebie wszystko robi sam, mycie ubieranie itp. Sprzata co trzeba bo wie ze bez tego nie ma przyjemnosci, wychodzi ze psem jak ja nie moge, wynosi po sobie talerz (tu troche zajelo przypominanie za kazdym razem ale teraz za to robi tak rowniez moja dwulatka bo nasladuje:) ). Wogole jakos tak angazowanie dzieci w to co robimy w domu jest dla nich ciekawe i chetnie uczestnicza. Pewnie gdyby "musial" syn codziennie robic za mnie cos co kaze to by mu sie odechcialo szybko, a tak to co tyczy sie jego jest ok a cala reszta jak sie da to wspolnie, wtedy nie ma sprzeciwow.
 
Na pokładzie trzynastolatka, która bardzo pomaga. Ma swoje obowiązki i nie ma problemu z ich wykonywaniem. Może to kwestia wieku a może i charakteru.
Jest też pięciolatka do której czasem trzeba i 5 razy powiedzieć, ale jak ma dobry dzień to sama zgłasza się na ochotnika do różnych prac i pomocy
 
Do góry