reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

samotna matka i pomoc prawna

Dołączył(a)
29 Marzec 2012
Postów
1
witam ;-)

Jestem w 4-5 mies ciąży i do końca marca mam umowę na pół etatu i po rozmowie z szefem powiedział że pójdzie mi na rękę i od kwietnia dostane umowę na cały etat i od maja mam iść już na chorobowe żeby powikłań nie było itd itp. Ogółem umowe mam do 2020
Na sierpnia mam termin i będę samotną matka bez alimentów.
I teraz mam pytania:
- czy bardziej mi się opłaca zostać na umowie na 1/2 etatu i podnieść wypłatę do 1003 zł brutto ( rodzinne dla samotnej matki nie może przekraczać ponoć 504zł/os netto) czy iść na cały etat z najniższą krajową ( ok 1020)
- O jakie dodatki mogę się ubiegać jako samotna matka,
- Czy dochody rodzeństwa też się wliczają jakoś do moich dochodów, jeśli jest zameldowany w domu ale tu już ładny czas nie mieszka ale ma wysokie dochody w papierach.


Jak to wygląda z doświadczenia i co byście zrobiły na moim miejscu?
z góry dziękuje za odpowiedz :-)
 
reklama
hej :-)
po pierwsze dlaczego mas zbyc bez alimentow?
nie znam sie na prawie ale wiem ze najnizsza krajowa na caly etat to ponad 1100zł wiec i tak przekroczysz 504 zl :baffled:
dochody rodzenstwa nie wliczaja sie w Twoj dochod wystarczy ze przedstawisz swoja sytuacje jako osoba ktora prowadzi wlasne gospodarstwo domowe bez wzgledu czy mieszkacie wszyscy razem czy nie

a najlepiej to zapytaj dokladnie jak to wyglada na forum prawniczym albo postaraj sie o darmowa porade prawna w swoim miescie :tak: w kazdym MOPSie jest dyzur prawnika :tak:
 
MrsBrokul jesli nie bedzie ojca dziecka w akcie urodzenia to mozesz dostaczasilek dla samotnej matki. to jest kolo 170 zl miesiecznie. ale to tylko wtedy jak ojciec jest nienazy( tzn nie uznal dziecka ) lub nie zyje. ja mialam rok ten zasilek a potem ojciec uznal dziecko i juz mi to zabrali i wtedy niewazne ze nie placi alimentow bo to ich juz nie interesuje.

po urodzeniudziecka rodzina jestes Ty i dziecko i to jest Twoje gospodarstwo domowe i licza sie Twoje dochody. jakbys mieszkala z obcymi ludzimi, wspollokatorami to przeciez nikt by nie bral pod uwage ich dochodow.
a z tym co ci sie bardziej oplaca to musisz policzyc sama i dokladnie wiedziec ile tak naprawde wynosza te pensje. bo najnizsza krajowa teraz wynosi 1500 brutto bo podniesli. nie wiem ile to na reke ale przed podniesieniem bylo ok 1100 zl wiec i tak wiecej. no ale ten zasilek to 170 zl plus 64 zl rodzinnego.
 
MrsBrokuł musisz sobie przeliczyć, na czym wyjdziesz lepiej. O jakie dodatki możesz się ubiegać jako samotna matka - zasiłek rodzinny z dodatkiem dla samotnie wychowujących, oprócz becikowego drugie tyle i na tym się w sumie kończy pomoc w naszym prorodzinnym kraju.
 
najnizsza krajowa to 1500 co wynosi 1111,86 zł na reke, wiec przy najnizszej krajowej wychodzi wiecej niz 504
zasilek rodzinny i dodatek dla samontego wychowania przysluguje tylko wtedy,gdy dochod na rodzine nie przekracza tyg 504 zl, rodzina to tylko ty i dziecko bedzi;rodzicow, rodzenstwa czy wspollokatorow nie wlicza sie, jedynie konkubenta jakby taki byl,z ktorym bys prowadzila wspolne gospofarstwo domowe
oprocz tego nie liczac zasilku z mopsu czy jakies pomocy np z zywnosci czy ubrania z karitas czy kosciola nic dla samotnej matki nie ma
aha pomoc w mopsa nie moge przekraczac chyba 375 zl na czlonka rodziny

nie piszesz dlaczego nie chcesz ubiegac sie o alimenty,zastanow sie czy to dobry pomysl,to pieniadza dziecka,jak nie chcesz z nich korzystac mozesz wplacac na lokate i bedzie jak dorosnie,
jakbys miala zasadzone alimenty i byl nie placi,to sie idzie do komornika,on sciaga z pensji,a jak nie ma z czego dostaniesz fundusz alimentacyjny do 500 zl jesli dochod nie przekroczy 725 zl na osobe
 
Do góry