reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

samotna matka - rencistka

Dołączył(a)
27 Lipiec 2010
Postów
7
Witam.
W skrócie: moja sytuacja wygląda następująco:

Jestem w 5. miesiącu ciąży. Prowadzę samodzielne gospodarstwo domowe, utrzymuję się z renty z tytułu niezdolności do pracy (razem z dodatkiem pielęgnacyjnym jst to 800 zł, a bez dodatku coś koło 600 - 620). Ojciec dziecka nie jest moim mężem, jest bezrobotny i sam samotnie wychowuje dziecko - otrzymuje na nie od byłej żony 300 zł alimentów i zasiłek wychowawczy 91 zł. Nie pracuje nigdzie - ani legalnie, ani na czarno - odkąd stracił pracę, faktycznie pozostaje na utrzymaniu swojej matki (emerytki) i żyje z niewielkich oszczędności (które powoli się kończą).
PYTANIE:
1.Na jaką pomoc i od kogo mogę liczyć?
2. Wymyśliłam, że można by zrobić tak: po urodzeniu ojciec nie uzna dziecka i przez pierwsze 2 lata mogłabym otrzymywać zasiłek wychowawczy (czy ja to się tam nazywa?) około 400 zł. Kiedy zasiłek się skończy, załatwimy uznanie ojcostwa (dobrowolne).
Tak to wykombinowałam, bo na chwilę obecną, mój partner nie jest w stanie pomóc mi finansowo, a przecież 400 zł piechotą nie chodzi.
Co Pani o tym myśli? A może jest jakieś lepsze rozwiązanie?
Pięknie dziękuję za pomoc, pozdrawiam
Iza
 
reklama
1.Na jaką pomoc i od kogo mogę liczyć?

To zalezy od tego czy ojciec uzna dziecko czy nie. Jesli uzna może Pani wystapić o alimenty na dziecko. Jesli ich egzekucja będzie bezskuteczna (bo nie będzie z czego ściągać) będzie Pani mogła ubiegać się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego. Jesli ojcec dziecka nie uzna, będzie Pani miała prawo do dodatku dla osób samotnie wychowujących dziecko (170 zł/m-c). W obu przypadkach (zakładając, ze ojciec dziecka nie będzie uzyskiwał dochodu lub będzie to dochód niewielki) będzie Pani przysługiwał zasiłek rodzinny.
2. Wymyśliłam, że można by zrobić tak: po urodzeniu ojciec nie uzna dziecka i przez pierwsze 2 lata mogłabym otrzymywać zasiłek wychowawczy (czy ja to się tam nazywa?) około 400 zł.
Niestety nie. To o czym Pani pisze to dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym. Pani nie ma prawa do urlopu, a zatem nie ma mowy o tym dodatku.

Sytuacja w bardzo dużej mierze zależy od ewentualnych dochodów ojca dziecka. Czy zamierza on podjąć jakąś pracę?
 
Oczywiście, zamierza. Jednak mam jeszcze parę pytań:
1. Czy jeśli do urodzenia dziecka nie znajdzie pracy, to czy komornik może zająć alimenty, które on dostaje na córkę?
2. Na jakiej zasadzie działa ten fundusz alimentacyjny?
Dziękuję za pomoc, pozdrawiam
 
I jeszcze jedno: jeśli fundusz zacznie wypłacać mi alimenty, a ojciec dziecka po jakimś czasie dostanie pracę, to czy będę dostawać pieniądze nadal z funduszu, czy trzeba tam zgłosić, że ojciec może już sam regulować zobowiązanie, czy może oni sami to sprawdzają?
 
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Proszę mi jeszcze powiedzieć jak załatwić sądową ugodę w sprawie alimentów. Pozdrawiam serdecznie
 
Nasunęło mi się jeszcze jedno: czy w przypadku, kiedy komornik nie może zabrać nic z konta (bo nie ma żadnych wpływów), to czy przychodzi do domu i zabiera ruchomości (telewizor, komputer itp)?
 
reklama
Witam jeszcze raz :)

26 pazdziernika urodzilam synka (wczesniaka). Wczesniej bylam w Centrum Swiadczen Socjalnych, zeby wziac druczki i dowiedziec sie wszystkiego o becikowym i ewentualnym zasilku rodzinnym. Przedstawilam krotko nasza sytuacje i pani urzedniczka powiedziala, ze mozemy zlozyc oswiadczenie, ze mieszkamy razem i razem zajmujemy sie dzidziusiem i wtedy dostaniemy zasilek (jesli spelniamy kryteria dochodowe).
Pytanie:
Wyczytalam , ze jesli dostaniemy ten zasilek rodzinny, bedzie przyslugiwal dodatek do zasilku z tytulu urodzenia dziecka w wysokosci 1000 zł. Czyli co? Drugie becikowe?
 
Do góry