reklama

Samotna matka

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Milaga, 12 Grudzień 2010.

 1. Milaga

  Milaga

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam,
  nie jestem pewna czy pisze w dobrym dziale,ale chcialam sie dowiedzieć czy w mojej sytuacji przysluguja mi jakieś dofinansowania.
  Byłam zatrudniona na umowe o prace na okres probny, umowa wygasla z dniem porodu tj 07.12.2010. Slyszalam, ze przysluguje mmi zasilek macierzynski, tylko gdzie powinnam sie po niego zglosic(mieszkam w Warszawie, ale zameldowana jestem w Kielcach) , z jakimi dokumentami i do kiedy najpozniej.
  Poza tym chcialam spytac czy istnieje jakis sposob, aby zmuisic ojca dziecka do uznania go? Chodzi mi tylko o to, zeby Córeczka nosiła jego nazwisko i była zameldowana tam gdzie on.
  Z gory dziękuje za pomoc
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Zaświadczenie ze szpitala oraz dokumenty przygotowane przez pracodawcę powinny trafić do ZUS. Nie ma jednoznaczenego zapisu kto dokumenty przekazuje do ZUS - zwyczajowo pracodawca.
  Oczywiście - należy złożyć do sądu pozew o ustalenie ojcostwa.
  Rozumiem, ze chce Pani oddać dziecko ojcu na wychowanie. jesli bowiem sąd ustali m-ce zamieszkania dziecka z ojcem - będzie to oznaczać, że to ojciec jest opiekunem dziecka.
   
 3. reklama
 4. Milaga

  Milaga

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Rozumiem , że oddzial ZUS w Warszawie?
  Jeśli chodzi o założenie sprawy o ojcostwo to kto ponosi koszty? Bo czytałam, że testy DNA kosztuja 1800zł, a nie stac mnie na taki wydatek. I jak z aktem urodzenia? Nie sądzę, żeby sprawa rozstrzygnęła się do 21 grudnia, a wtedy mam zgłosic się do USC. Czy w takim wypadku póxniej będzie można wpisac nazwisko ojca i ustanowić je takze nazwiskiem corki? Jesli tak to ile wynosi opłata za taką zmianę?
  Nie chcę oddawać Malej, czy wobec tego musi być zameldowana tam gdzie ja? Obawiam się, że moi rodzice nie wyraża na to zgody a ja jestem jeszcze u nich zameldowana.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Nie ma kosztów związanych z założeniem postępowania.

  To sąd decyduje czy badania DNA są konieczne czy nie. Za badanie płaci ten, kto je zlecia, a zatem w (gdy sąd uzna je za niezbędne) zapłaci za nie sąd.

  W akcie urodzenia nie będzie danych ojca. Akt urodzenia zostanie zmodyfikowany po uzyskaniu prawomocngo wyroku sądu.

  Dziecko nie musi być zameldowane z matką, choć zazwyczaj tak się postępuje. Zgoda Pani rodziców na zameldowanie dziecka nie jest jednak konieczna.
   

Poleć forum