reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Self-employed w UK

Maureen

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Marzec 2008
Postów
780
Miasto
UK
Dziewczyny,

zastanawiam sie nad rozpoczeciem wlasnej dzialalnosci, konkretniej- agencji sprzatajacej , mam tez inny pomysl - sprzedaz bizuterii srebrnej z polskim bursztynem, bo znalazlam fajnego dostawce i mam juz kilka klientek.. Nie wiem kurde na co postawic, a moze zajmowac sie tym i tym jednoczesnie?? Co o tym sadzicie ?
Czy sa tu moze mamusie, ktore juz maja te pierwsze kroki za soba i zechca sie podzielic wlasnymi doswiadczeniami ?
 
reklama
Pandorka,

kochana, chyba nie ma tu prostszej rzeczy do zrobienia - pobierasz formularz ze strony HM Revenue&Customs, wypelniasz i wysylasz, mozesz tez zadzwonic i zglosic, ze rozpoczelo sie dzialalnosc, urzednik pyta tylko o kilka kwestii, jak dane personalne, data startu dzialalnosci ( masz na to az 3 miesiace!) itp.zreszta sama zobacz :


How to register as self employed
Once you become a sole trader (or work as a partnership if there's more than one of you), you will be responsible for paying your own income tax and National Insurance (NICs).
You must register as self-employed with HMRC within three months of starting trading, even if you already pay tax via the self assessment process each year.
It is easy to register - you can register online or call HMRC on 0845 915 4515 if you'd prefer to speak to someone.
Once you start operating as self employed, you will need to pay Class 2 NICs on your income - currently £2.50 a week (2011/12 tax year). You will pay extra Class 4 NICs on profits you make over £7,225 (2011/12 tax year).
If you earn less than £5,225 p.a. (2011/12 tax year), you will not have to pay these contributions


Zakladajac oczywiscie, ze nie przekroczysz progu podatkowego - ja nie przekrocze na pewno, wiec nie zglaszam sie jako podatnik vat.
Co jeszcze chcialabys wiedziec ?
 
bardzo fajny temat:-):-)
ja bym chciala sie dowiedziec w jaki sposob nalezy udowodnic revenue swoje zarobki,jezeli pieniazki za wykonana prace dostaje sie do reki??jak to wyglada pod koniec roku podatkowego??bo z pewnoscia jest wiele takich osob,ktore rejestruja sie jako SE zeby tylko zalapac sie na wtc.
 
Zaneta,

ekspertem w temacie na pewno jeszcze nie jestem, jesli podejme juz decyzje czeka mnie rozmowa z ksiegowa, ale z tego, co sie zorientowalam i wyczytalam, to - ksiegowosci pratycznie nie ma robi sie tylko zestawienie przychodow i rozchodow - wychodzi zysk lub strata - jesli przekroczysz prog musisz zaplacic podatek.
Nie ma rowniez wymagan dotyczacych fakturowania- na kartce papieru nawet mozesz podac zródlo zakupionego towaru,cene, albo co ty komu i i za ile sprzedajesz, rowniez jesli chodzi o wykonywanie uslug.
Potwierdzeniami zakupu sa zwykle paragony, natomiast jesli pobierasz pieniadze do reki za wykonana usluge, wystawiasz klientowi fakture ( invoice) - mozna kupic gotowa ksiazke faktur w sklepie papierniczym lub samemu je drukowac ( wzory sa dostepne w internecie ;) )
Na koniec roku podatkowego (kwiecien) wypelniasz forme i we wrzesniu ( jesli rozlicza cie urzad)lub w styczniu ( jesli robisz to sama) placisz podatek - jezeli wychodzi z rocznego rozliczenia, ze masz obowiazek go zaplacic.
Mam nadzieje, ze za bardzo nie namieszalam i wszystko jest w miare jasne.

Sama dopiero zaczynam sie orientowac w temacie, mnostwo podpowiedzi znajdziecie na samej stronie HMRC i tutaj :

MojaWyspa.co.uk: Forum - Firma - jak zaczac. Dobre rady zawsze w cenie - strona 1
 
Maureen-bardzo prosto i jasno odpowiedzialas na moje pytanie,za co bardzo dziekuje.moze i ja kiedys pomysle o SE,jakies sprzatanko.zawsze to bedzie cos,a przeciez nie trzeba miec 100 klientow,wystarczy pare osob,a sama bede mogla ustalic sobie czas pracy,co przy dwojce dzieci jest wazne;-)kurde teraz bede myslec:-Dmoj A jest SE,ale pracuje jako subcontractor,wiec wszystkie swistki itp go omijaja,dlatego pytam o to wszystko.
 
Zaneta,

ja mam 3 dzieci, w tym dwa maluchy, siedze w domu z nimi, a czas leci, nie mam oplacanych skladek. doszlam do wniosku, ze nawet jak nie zarobie, a tylko dorobie to i tak
jestem na plusie, bo odprowadzam skladki. Tylko dalej nie wiem na ktora branze postawic.. no i jeszcze nikt nie odpowiedzial na moje pytanie :-D
 
no dobra,a jak zarobisz np 1000 przez rok to revenue to jakos interesuje??czy raczej maja gdzies ile kto zarobil??ja bym postawila na biżuterie jesli masz taka mozliwosc:tak:
 
hey
ja mam pytanie w jaki sposob hm revenu moze mnie sprzawdzic jak prowadze firmę.
np sprzatajaca -raz w tyg sprzatam u paniX .
Czy musze dac pani X facture za wykonana prace?
Czy maja prawo skontaktowac sie z paniaX zeby sprawdzic czy u niej sprzatam??
 
reklama
Misialula,

tak, Twoim obowiazkiem jest dac rachunek za wykonana usluge, niekoniecznie musi to byc invoice. Roznica polega na tym, ze invoice (fakture) daje sie przed otrzymaniem zaplaty, a rachunek po otrzymaniu wynagrodzenia za usluge/zaplaty za sprzedaz. Nie wiem jak to jest z kontrolami.

Zaneta,

oczywiscie ze interesuja ich twoje zarobki, moze niekoniecznie ile, ale czy przekraczasz prog podatkowy na pewno. Dokladnie wysokosc zarobkow na rok jest podana na stronie HMRC.
 
Do góry