reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Separacja

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Alusia8989, 30 Grudzień 2010.

 1. Alusia8989

  Alusia8989 Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam
  Chciałabym zapytać co w momencie jeśli dochodzi miedzy mną a mężem do separacji a ja jestem na urlopie wychowawczym. Jakie przysługują mi pieniądze? Dodam że mamy 2 dzieci. Czy należą mi się jakieś pieniądze od państwa czy to jest tylko zależne od tego ile mąż mi da "alimentów" ?
  Pozdrawiam i prosze o szybką odpowiedz bo to bardzo wazne dla mnie
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Czy ma Pani na myśli separację prawną czy tylko faktyczne rozstanie?
   
 3. reklama
 4. Alusia8989

  Alusia8989 Gość

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Najlepiej oba przypadki :)
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Ojciec ma obowiązek łożyć na utrzymanie dzieci. Jesli nie prowadzicie Państwo wspólnego gospodarstwa domowego (rozstaliście się) moze Pani wnioskować do sądu o alimenty na dzieci. Mozę Pani też zawrzeć stosowną z ojcem dziecka umowę notarialną w tym zakresie.
  Odrębną kwestią są alimenty dla Pani.
  Jesli nie jesteście państwo w separacji prawnej ma moc art 28 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
  Art. 28. § 1. Jeżeli jeden z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu nie spełnia ciążącego na nim obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny, sąd może nakazać, ażeby wynagrodzenie za pracę albo inne należności przypadające temu małżonkowi były w całości lub w części wypłacane do rąk drugiego małżonka.
  § 2. Nakaz, o którym mowa w paragrafie poprzedzającym, zachowuje moc mimo ustania po jego wydaniu wspólnego pożycia małżonków. Sąd może jednak na wniosek każdego z małżonków nakaz ten zmienić albo uchylić.

  Mąż ma zatem obowiązek przyczynić sie do utrzymania rodziny. Oczywiscie KRiO nie precyzuje zakresu tego przyczynienia, to mozę orzec sąd.
  Jesli pozostawalibyście Państwo w separacji prawnej - kwestia alimentów zależałaby od tego kto ponosi winę za rozpad małżeństwa i od tego czy zdaniem sądu urlop jest konieczny dla zapewnienia opieki nad dzieckiem oraz od mozliwości zarobkowych męża. Sam fakt pozostawania na urlopie nie usprawiedliwia domagania się alimentów.
   

Poleć forum