reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Skarbnica wiedzy ivf

Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.

M@gda

Moderatorka
Dołączył(a)
19 Luty 2017
Postów
8 481
Rozwiązania
1
Dziewczyny, tak jak zapowiedziałam planuję przenieść wiedzę zgromadzoną przez @annemarie z osobnej grupy tutaj, żeby była łatwiej dostępna.
Wątek zamykam do komentowania, ale możecie tworzyć nowe i dyskutować o zamieszczonych artykułach.

Lista tematów:
1. Czy ciąża po in vitro jest inna
2. Zastosowanie progesteronu w ciążach po zapłodnieniu pozaustrojowym
3. Jakie są rodzaje zapłodnienia In vitro?
4. Jakie badania należy wykonać przed In vitro?
5. Od czego zależy skuteczność In vitro?
 
Ostatnia edycja:
reklama

M@gda

Moderatorka
Dołączył(a)
19 Luty 2017
Postów
8 481
Rozwiązania
1
IN VITRO: czy ciąża po in vitro jest inna?

Po długich staraniach wreszcie jest: ciąża uzyskana metodą in vitro. Wyczekana i upragniona. Ale pojawiają się też niepokój i pytania: czy ciąża z in vitro jest inna? Trudniejsza? Bardziej zagrożona? Czy poród wiąże się z większym ryzykiem? Oto odpowiedzi.


Czy ciążę powstałą w wyniku zabiegu in vitro prowadzi się inaczej niż każdą inną ciążę? Czy musi być ona prowadzona w klinice, w której został przeprowadzony zabieg?
Nie. Ciążę uzyskaną metodą in vitro prowadzi się tak samo jak ciążę powstałą naturalnie. Taka ciąża może być prowadzo na przez każdego ginekologa. I najczęściej tak się dzieje – pacjentki po leczeniu wracają do swoich lekarzy ginekologów. Ciążę można też prowadzić w klinice leczenia niepłodności, ale zwykle u innego lekarza niż ten, który leczy niepłodność, bo ci specjaliści raczej nie mają na to czasu.

Czy w związku z nietypowym sposobem zapłodnienia jest to ciąża wysokiego ryzyka, bardziej zagrożona powikłaniami?
Absolutnie nie. Nie każda ciąża powstała w wyniku zabiegów wspomaganego rozrodu jest ciążą zagrożoną. Sam sposób powstania ciąży, a więc procedura in vitro, nie zwiększa takiego ryzyka. Ale również go nie wyklucza – to może być ciąża zagrożona albo podwyższonego ryzyka. Zwłaszcza że prawdopodobieństwo jest wyższe niż w przypadku ciąży powstałej naturalnie.

Z czego to wynika?
Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim większe jest prawdopodobieństwo ciąży wielopłodowej, a każda taka ciąża jest ciążą wysokiego ryzyka i wiąże się z zagrożeniami. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że z metody zapłodnienia in vitro korzystają ludzie, którzy zwykle mają już jakieś problemy zdrowotne, co niekiedy może mieć wpływ na przebieg ciąży. No i dochodzi także kwestia wieku – te kobiety, których ciąża powstała dzięki zapłodnieniu metodą in vitro, są zwykle starsze, a to także jest czynnik zwiększa jący ryzyko powikłań.

Jak często zdarza się po in vitro ciąża wielopłodowa i co się z tym wiąże?
Prawdopodobieństwo ciąży wielopłodowej wiąże się z liczbą transferowanych do macicy zarodków. Obecnie transferuje się maksymalnie dwa zarodki, a więc ryzyko jest znacznie mniejsze niż dawniej i jest to ciąża co najwyżej bliźniacza. Ale zdarza się oczywiście znacznie częściej niż przy naturalnym zapłodnieniu: ciąże bliźniacze stanowią ok. 20 proc. ciąż po in vitro. Z ciążą wielopłodową wiąże się większe ryzyko powikłań zarówno dla matki, jak i dla dzieci. Głównym zagrożeniem dla płodów jest wcześniactwo ze wszystkimi jego konsekwencjami (niedobór masy ciała i wzrostu, niedorozwój płuc, zaburzenia wzroku, zaburzenia neurologiczne itd.).

Czy ciąża po in vitro zwiększa ryzyko jakichś schorzeń u matki?
Ciąża pojedyncza nie niesie za sobą większego ryzyka niż ciąża poczęta naturalnie. Ryzyko wiąże się z ciążą wielopłodową, która zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia m.in. cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, porodu przedwczesnego.

Czy podczas takiej ciąży kobieta musi wykonywać więcej badań?
Nie ma takiej potrzeby, jeśli ciąża przebiega normalnie. A gdy jest to ciąża mnoga czy związana z wyższym ryzykiem z innego powodu – wtedy lekarz prowadzący kieruje na dodatkowe badania, jeśli są niezbędne. Wygląda to dokładnie tak samo jak w przypadku każdej innej ciąży.
Jakie zalecenia, zakazy czy nakazy dostaje para zaraz po usłyszeniu wiadomości, że udało się uzyskać ciążę?
Są one takie same jak w przypadku ciąż po naturalnym poczęciu, czyli: trzeba unikać nadmiernego wysiłku, sauny, opalania się w solarium, nie należy uprawiać urazowych sportów (jazda na nartach, na rowerze, jazda konna). Wskazane są: spacery, pływanie (jeśli nie ma przeciwwskazań ginekologicznych), gimnastyka dla ciężarnych czy joga. Nie wolno stosować leków na własną rękę i trzeba przyjmować kwas foliowy.

A czy na początku standardowo podaje się leki podtrzymujące ciążę?
W okresie okołotransferowym pacjentki otrzymują progesteron, który przyjmują do testu ciążowego. Jeśli wynik testu jest dodatni – kontynuują tę terapię, jeśli zaś ujemny – leki należy odstawić. O postępowaniu w konkretnej sytuacji informuje lekarz prowadzący w klinice leczenia niepłodności.

Czy kobieta będąca w takiej ciąży może pracować zawodowo?
Sytuacja znów wygląda podobnie jak w przypadku każdej innej ciąży. To zależy przede wszystkim od charakteru pracy, jaką wykonuje. Nie należy oczywiście dźwigać ciężarów, pracować w warunkach szkodliwych dla zdrowia (np. z chemikaliami, w bardzo niskiej temperaturze) ani pracować w godzinach nocnych. Ale jeśli kobieta ciężarna dobrze się czuje, a jej ciąża przebiega fizjologicznie, jak najbardziej może ona pracować.

Czy większe jest w tym przypadku ryzyko poronienia?
Odsetek poronień jest nieco większy, ale nie wynika to z faktu wykonania procedury in vitro, tylko jest konsekwencją samej niepłodności i jej przyczyn, np. większej liczby plemników z defektami genetycznymi.

Jak wygląda poród po takiej ciąży? Można rodzić w sposób naturalny czy in vitro jest wskazaniem do przeprowadzenia cesarskiego cięcia?
Ciążę wielopłodową po in vitro kończy się cięciem cesarskim. W przypadku ciąży pojedynczej można rodzić naturalnie. I chociaż rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dopuszczają cesarskie cięcie na życzenie w przypadku ciąży po in vitro, praktyka jest taka, że wskazania do porodu operacyjnego ustala się tak samo jak w przypadku ciąży powstałej naturalnie.

Czy poród po ciąży z in vitro wiąże się z większym ryzykiem powikłań?
W tej kwestii najwięcej zależy od tego, jak długo dana para leczyła się z niepłodności. Badania przeprowadzone w Finlandii sugerują, że im dłużej kobiety starają się o uzyskanie ciąży, tym bardziej narażone są na tzw. powikłania okołoporodowe: częściej trzeba wykonać u nich cesarskie cięcie, częściej rodzą się wcześniaki oraz dzieci z niską masą urodzeniową.

Czy dzieci urodzone z ciąż po in vitro częściej mają wady wrodzone?
Fakty są takie: u dzieci, które przyszły na świat w sposób naturalny, wykrywa się 3 proc. wad wrodzonych, a u tych, które rodzą się po zabiegach wspomaganego rozrodu – 4,5 proc. Ale zdaniem specjalistów od leczenia niepłodności wcale nie oznacza to, że in vitro zwiększa ryzyko wad wrodzonych. To nie metoda leczenia jest przyczyną częstszego ich występowania, a sama niepłodność i związane z nią problemy zdrowotne. Z wielu badań wynika, że wzrost wad wrodzonych u dzieci poczętych in vitro wynika głównie z tego, że kobiety, u których wykonano taki zabieg, były starsze niż te, które zaszły w ciążę w sposób naturalny (i które badano w grupie porównawczej). Sam wiek jest już więc czynnikiem ryzyka, ponieważ wraz z całym organizmem kobiety starzeją się również jej komórki jajowe. Wady wrodzone częściej występują także po ciążach wielopłodowych. Jednak zdecydowana większość dzieci po in vitro – podobnie jak zdecydowana większość dzieci poczętych naturalnie – rodzi się zupełnie zdrowa.

autor: Agnieszka Roszkowska źródło: miesięcznik "M jak mama" Publikacja: 2013-11-21
 

M@gda

Moderatorka
Dołączył(a)
19 Luty 2017
Postów
8 481
Rozwiązania
1
Zastosowanie progesteronu w ciążach po zapłodnieniu pozaustrojowym

Progesteron jest niezbędny do prawidłowego przygotowania endometrium do zagnieżdżenia zarodka, wydzielany jest przez ciałko żółte w wyniku stymulacji gonadotropiną kosmówkową. Analogi i antagoniści gonadoliberyny stosowane w stymulacji owulacji w ramach procedur zapłodnienia pozaustrojowego hamują wydzielanie luteotropiny i powodują wtórnie niedomogę lutealną. Suplementacja fazy lutealnej w stosunku do braku leczenia lub placebo pozwala na uzyskanie wyższego odsetka ciąż klinicznych i żywych urodzeń. W ciążach po zapłodnieniu pozaustrojowym w leczeniu niedomogi lutealnej stosowana jest gonadotropina kosmówkowa i lub progesteron. Przy porównywalnej skuteczności progesteron wykazuje większe bezpieczeństwo ze względu na mniejsze ryzyko zespołu hiperstymulacji. Wykorzystywane są różne drogi podawania progesteronu: domięśniowa, dopochwowa, doustna, doodbytnicza i przezskórna. Obecnie w większości ośrodków europejskich stosowana jest aplikacja dopochwowa. Metaanalizy pokazały porównywalny odsetek ciąż, żywych urodzeń i poronień bez względu na stosowaną formę podawania progesteronu [7]. Jedynie przy terapii kombinowanej podawania doustnego i dopochwowego progesteronu uzyskano wyższy odsetek ciąż klinicznych i obserwowano niższy odsetek poronień [8]. Również ostatnie badania pokazują, iż w cyklach leczniczych z użyciem agonistów GnRH i progesteronu odsetek ciąż i żywych urodzeń był istotnie wyższy w porównaniu ze stosowaniem samego progesteronu [7]. Natomiast w cyklach niestymulowanych progesteron podawany dopochwowo zwiększał także odsetek żywych urodzeń po podaniu zamrożonych zarodków w porównaniu z placebo [9]. Analizy oceniające niskie i wysokie dawki progesteronu podawanego dopochwowo (poniżej i powyżej 100mg/dobę) wykazały ich porównywalną skuteczność. Również czas stosowania progesteronu nie wpływał znacząco na uzyskiwane wyniki. Obecnie obowiązujące rekomendacje zespołu ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego i Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu z 2014 r., dotyczące między innymi postępowania w ciążach po zapłodnieniu pozaustrojowym, zalecają suplementację progesteronem, którą należy rozpocząć dzień po pobraniu komórek jajowych i kontynuować do dnia testu ciążowego, wykonywanego 14 dni po punkcji [10]. Według niektórych autorów suplementacja może być prowadzona do chwili stwierdzenia czynności serca płodu w badaniu USG tj. ok. 6 tygodnia ciąży. Do suplementacji stosuje się zarówno leki zawierające dydrogesteron jak i progesteron. Zalecane obecnie dawki to: 2 - 3 razy dziennie po 200 mg progesteronu podawanego dopochwowo, 2 - 3 razy dziennie po 10 mg dydrogesteronu podawanego doustnie lub 50 mg dziennie progesteronu podawanego domięśniowo. Wyniki badań, wykazują, że progesteron stosowany dopochwowo jest równie skuteczny jak progesteron podawany domięśniowo. Nie wykazano, aby przedłużanie czasu stosowania gestagenów zwiększało odsetek ciąż i porodów czy też zmniejszało ryzyko poronienia. Brak jest również dowodów na większą skuteczność suplementacji fazy lutealnej po dodatkowym stosowaniu estradiolu, kwasu acetylosalicylowego, agonistów receptora (D2) dopaminy i (lub) heparyny drobnocząsteczkowej
 

M@gda

Moderatorka
Dołączył(a)
19 Luty 2017
Postów
8 481
Rozwiązania
1
Jakie są rodzaje zapłodnienia In vitro?

Rodzaje In vitro:
• In vitro (IVF-ET) - klasyczne zapłodnienie In vitro
• In vitro ICSI
• In vitro ICSI-MESA
• In vitro ICSI-TESE
• In vitro IMSI
Klasyczne zapłodnienie In vitro (IVF-ET) polega na umieszczeniu komórek jajowych
i odpowiednio przygotowanych plemników w jednym pojemniku. W ciągu doby dochodzi do samoistnego zapłodnienia komórek jajowych. W ten sposób powstaje kilka zarodków.

Zarodki powstałe z połączenia komórek jajowych z plemnikami umieszcza się na 2-5 dni w inkubatorze (hodowla zarodków). Po tym czasie zarodek przenoszony jest do organizmu kobiety po to, aby zagnieździł się w ścianie macicy. Zagnieżdżenie się zarodka oznacza ciążę, która od tego momentu przebiega w sposób naturalny.

Klasyczne In vitro można zastosować przy prawidłowych parametrach nasienia.

In vitro ICSI (docytoplazmatyczna iniekcja plemnika) to zapłodnienie In vitro wspomagane mikrochirurgicznie. Polega na wprowadzeniu plemnika do komórki jajowej
w warunkach laboratoryjnych. Jeżeli komórka jajowa zostanie zapłodniona to dalszy sposób postępowania jest taki sam jak przy klasycznym zapłodnieniu In vitro.

Ten sposób zapłodnienia stosowany jest w przypadku obniżonej jakości nasienia lub
małej liczby plemników w ejakulacie. Metoda ICSI wykorzystywana jest też, gdy nie dochodzi do zapłodnienia klasyczną metodą In vitro (IVF-ET).

In vitro ICSI-MESA to mikrochirurgiczne wprowadzenie plemnika do komórki jajowej (docytoplazmatyczna iniekcja plemnika) pobranego z najądrzy. Metodę ICSI-MESA stosuje się w przypadku braku plemników w nasieniu (azoospermia), ale po stwierdzeniu
ich obecności w najądrzach. Dalej postępuje się jak przy metodzie In vitro ICSI.

In vitro ICSI-TESE to mikrochirurgiczne wprowadzenie plemnika do komórki jajowej (docytoplazmatyczna iniekcja plemnika) pobranego z jądra. Metoda ICSI-TESE jest stosowana przy braku plemników w nasieniu (azoospermia), ale po stwierdzeniu ich obecności w jądrach. Dalej postępuje się jak przy metodzie In vitro ICSI.

In vitro IMSI to docytoplazmatyczna iniekcja wyselekcjonowanych morfologicznie plemników czyli metoda polegająca na wybraniu najlepszych plemników za pomocą mikroskopu (z ponad 6000-krotnym powiększeniem) przed przystąpieniem do zapłodnienia metodą In vitro ICSI. Dalej postępuje się jak przy metodzie In vitro ICSI.
 

M@gda

Moderatorka
Dołączył(a)
19 Luty 2017
Postów
8 481
Rozwiązania
1
Jakie badania należy wykonać przed In vitro?

Przed zabiegiem In vitro lekarz przeprowadzi wywiad z parą, zleci wykonanie różnorodnych badań, przedstawi szanse na ciążę przy zapłodnieniu metodą In vitro.

Badania przed In vitro:

 • badanie nasienia (przy nieprawidłowym wyniku mogą być zlecone badania: kariotyp, mutacje CFTR, AZF)
 • badanie ginekologiczne
 • badania: poziomu hormonów (FSH, LH, estradiolu, AMH) i USG. Wyniki tych badań hormonalnych dają informację jak duża jest rezerwa jajnikowa.
 • badanie USG (na początku cyklu miesiączkowego) podczas, którego lekarz może stwierdzić czy jest dużo małych pęcherzyków w jajnikach. Jest to bardzo ważne, ponieważ im więcej takich pęcherzyków, tym łatwiej jest uzyskać komórki jajowe do zapłodnienia metodą In vitro.
 • badania dotyczące kobiety i mężczyzny: na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, HIV
 • cytologia szyjki macicy; przy czym prawidłowy wynik nie może być starszy niż 12 miesięcy. Cytologię wykonuje się po miesiączce w pierwszej połowiecyklumiesiączkowego. Przez 3 dni przed cytologią nie można współżyć.
 • badanie na Chlamydię
 • badanie pH pochwy
 • posiew z pochwy
 • biopsja endometrium
 • morfologia
 • elektrolity
 • badanie APTT
 • grupa krwi

LISTA BADAN ,KTÓRE MOŻNA ZROBIC

lista badan ktore można zrobić,immunologia:
 • Antytrombina III, aktywność (AT)
 • Antykoagulant toczniowy (LA)
 • Białko C, aktywność
 • Białko S wolne
 • Przeciwciała antykardiolipinowe (ACA)
 • Przeciwciała przeciw beta 2-glikoproteinie (B2GPT)
 • Przeciwciała przeciwłożyskowe (APA)
 • Przeciwciała przeciwplemnikowe (ASA)
 • Przeciwciała przeciw antygenom jajnika (AOA) (=przeciwjajnikowe)
 • Mutacja genu protrombiny (20210 G-A)
 • Czynnik V Leiden
 • MTHFR C
 • MTHFR A
 • PPJ (ANA1)
 • TSH
 • FT3
 • FT4
 • anty-TPO
 • anty-TG
 • Subpopulacje limfocytów (NK)
 • Allo-Mlr (z partnerem)
 • laparoskopia,histeroskopia
 • biopsja endo
 

M@gda

Moderatorka
Dołączył(a)
19 Luty 2017
Postów
8 481
Rozwiązania
1
Od czego zależy skuteczność In vitro?

Skuteczność In vitro
zależy od wielu powiązanych ze sobą czynników, a zwłaszcza
od indywidualnej sytuacji danej pary.

Skuteczność metody In vitro zależy od:• wieku kobiety
• wagi kobiety
• czasu leczenia niepłodności
• chorób
• rezerwy jajnikowej
• przyczyn niepłodności
• jakości nasienia
• ilości i sposobu dotychczasowego leczenia
• skutków stymulacji owulacji
• wyników badań
• od przebytych operacji narządów rodnych kobiety
• dotychczasowych ciąż
• palenia papierosów
• obecności nieprawidłowości w narządach rodnych typu: mięśniaki macicy, torbiele jajników
 
Status
Zamknięty i nie można odpowiadać.
Do góry