reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skoki rozwojowe...

pepsicOLA

Zaangażowana w BB
Dołączył(a)
22 Lipiec 2010
Postów
148
Miasto
Wrocław
Moja córeczka ma 8 m-cy. Od kilku dni budzi się w nocy i marudzi. Troche chce possać piersi, trochę sama nie wie czego chce. Zauważyłam też, że nie bardzo pije z niekapka - jak skończyła 4 m-ce podałam jej kubeczek i ładnie piła, teraz tylko gryzie ustnik. Żeby nie przyzwyczajać jej do butelki (z której nigdy nie piła) usunęłam uszczelki i zrobiłam z kubeczka niekapka kapek.
Zastanawia mnie czy te jej nocne przebudzenia i zapomnienie jak się korzysta z kubeczka mogą mieć związek ze skokami rozwojowymi.
 
reklama
Witam,
Odpowiedź brzmi - jak najbardziej. Doktor Brazelton mawia, że rozwój dziecka odbywa się metodą "dwa kroki naprzód, jeden krok wstecz"; często też dzieje się tak, że maluch skoncentrowany na opanowywaniu jakiejś nowej umiejętności (np. chodzenia) "zapomina" inną, lub staje się w niej mniej sprawny (np. w mówieniu albo - jak w przypadku Pani córeczki - w piciu z kubka-niekapka). Jeśli poza tym nie widzi Pani w jej zachowaniu nic niepokojącego, myślę, że trzeba tylko trzymać kciuki aby szybko opanowała to, nad czym aktualnie pracuje, a wszystko wróci do normy...
Jeśli chodzi o nocne przebudzenia, może to również mieć związek ze zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi (częstsze ssanie w nocy pobudza piersi do produkcji większej ilości pokarmu, poza tym pokarm nocny jest bardziej "treściwy"), ale może również z potrzebą większego poczucia bezpieczeństwa związaną z jej coraz większymi umiejętnościami - z jednej strony chce i coraz lepiej potrafi odkrywać świat, z drugiej jednak trochę ją może ta własne odwaga przerażać i nocą potrzebuje mamy...
Jeśli zna Pani angielski, to serdecznie polecam stronę Welcome to the Brazelton Touchpoints Center, gdzie dowie się Pani więcej o skokach rozwojowych w pierwszych latach życia dziecka.
Pozdrawiam serdecznie!
 
Do góry