reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skoki TSH w ciąży

MalyGosc

Fanka BB :)
Dołączył(a)
4 Listopad 2019
Postów
1 447
W 2019 roku (de facto przy poronieniach) wykryto u mnie niedoczynnosc tarczycy. Przeszłam cały „pakiet” badań, od biochemii, po usg i biopsje, które nie wykazały nic poza tym, ze miałam podwyższone TSH. W szybkim czasie udało wyregulować TSH i w pierwszej ciąży nie przekroczyłam wyniku 2,5 przy dawce 120mg euthyroxu.
Po ciąży wynik oscylował w granicy 1,0.
Od kiedy zaszłam w druga ciąże (obecnie 19+4 tc) mam duże problemy z utrzymaniem TSH na prawidłowym poziomie. Jestem pod opieka endokrynologa, ale on chyba sam przestał kumac co się dzieje, bo pomimo ze dawki Euthyroxu mam coraz większe to TSH spada na chwile. A następnie jest wyższe niż przed zwiększeniem dawki (4 tygodnie temu 3,44 przy euthyrox 100mg; teraz TSH 4,19 przy euthyrox 125mg).
Czy któraś z Was miała podobny przypadek i udało się go jakoś sensownie wytłumaczyć?
 
reklama
A dlaczego lekarz nie sprawdzi, czy letrox nie będzie lepszy. Do tego niech sprawdzi nadnercza czy prawidłowo funkcjonują. A ty zwróć uwagę jak przyjmujesz lek. Najlepiej rano między 6-7 jeśli popijasz to łykiem wody i śniadanie jedz po godzinie. Może to da lepsze efekty.
 
A dlaczego lekarz nie sprawdzi, czy letrox nie będzie lepszy. Do tego niech sprawdzi nadnercza czy prawidłowo funkcjonują. A ty zwróć uwagę jak przyjmujesz lek. Najlepiej rano między 6-7 jeśli popijasz to łykiem wody i śniadanie jedz po godzinie. Może to da lepsze efekty.
Poruszałam z nim kiedyś temat letroxu, ale stwierdził, ze to jest zamiennik euthyroxu i nie ma sensu zmieniać 🤷🏻‍♀️
A co do brania samego leku to staram się pilnować, aby brać go zaraz po obudzeniu i conajmniej po 30min jeść śniadanie i pic kawę….
Chyba po prostu muszę się skonsultować z innym endokrynologiem.
 
Poruszałam z nim kiedyś temat letroxu, ale stwierdził, ze to jest zamiennik euthyroxu i nie ma sensu zmieniać 🤷🏻‍♀️
A co do brania samego leku to staram się pilnować, aby brać go zaraz po obudzeniu i conajmniej po 30min jeść śniadanie i pic kawę….
Chyba po prostu muszę się skonsultować z innym endokrynologiem.
Wielu kobietom sprawdziło się branie leku między 6-7 rano. Budzić możesz się o różnych porach. A warto wziąć lęk przed wyrzutem kortyzolu jeśli jeszcze dobrze pamiętam. U mnie eutyrox się nie sprawdził. Za to letrox bez problemu. Było to związane z dodatkami. Mam skazę białkowa, a eutyroxa jakiś składnik białka mleka krowiego w składzie i u mnie to wystarczyło. Co znaczy, że letrox jest zamiennikiem? Jeśli jeden lek nie działa, to próbuje inny. Nie skomentuje działania lekarza, bo mnie już brak sił w związku z ich ignorancja. Wybaczcie wy, którzy działacie inaczej.
@MalyGosc niewiele masz do stracenia. Sproboj zmienić porę brania leku ma stałą godzinę najlepiej przed 8 rano. Jak nie zadziała, warto zmienić lek. U mnie też były duże skoki, ale lekarz w końcu to opanował. Jest to też związane z etapem ciąży. Na początku trudno ustabilizować tarczycę, potem ok 16tc. Więc jeśli twój lekarz nie ogarnia, to go zmień.
 
Drogie mamy, jestem w 14 tygodniu ciąży ostatnio wyszło mi TSH 2,89 lekarz kazał mi brać euthyrox 25 .Czy któraś z Was brała i jak długo ?
 
U mnie jest odwrotnie.
jakoś 3 miesiące przed ciążą TSH niecały 1. (dawka 100 i weekendy 88)
W okolicach 7-8 tc TSH 3, więc zanim dostałam receptę od lekarza ( 2 tygodnie....) brałam 144 i po ok 2-3 tygodniach spadło do 0,55. Lekarz wtedy przepisał mi 137 i od tej pory biorę tą dawkę.
Po 2 tygodniach brania 137 TSH 0,42.
Wiem, że 2 tygodnie brania leku to mało, aby potem badać, ale chcialam wiedzieć, czy dawka na pewno nie jest za mała/za duża.
A na Twoim miejscu zmieniłabym lekarza lub poszła jednorazowo do innego, czy da jakieś sensowne wytłumaczenie Twojego problemu i coś działającego zaradzi.
 
Drogie mamy, jestem w 14 tygodniu ciąży ostatnio wyszło mi TSH 2,89 lekarz kazał mi brać euthyrox 25 .Czy któraś z Was brała i jak długo ?
Bierze się już raczej do końca ciaży. Dawka 25 to jest minimalne minimum, także malutka dawka.
Pamietaj w ciąży kontrolować co jakiś czas to TSH , tak samo po porodzie ( często jest zapalenie tarczycy).
 
Poruszałam z nim kiedyś temat letroxu, ale stwierdził, ze to jest zamiennik euthyroxu i nie ma sensu zmieniać 🤷🏻‍♀️
A co do brania samego leku to staram się pilnować, aby brać go zaraz po obudzeniu i conajmniej po 30min jeść śniadanie i pic kawę….
Chyba po prostu muszę się skonsultować z innym endokrynologiem.
Ja bym zmieniła lekarza i poprosiła o przepisanie letroxu. Mi letrox lepiej się wchłania niż euthytox. Od początku biorę dawkę 75 w ciąży jej nawet nie zwiekszałam bo moje tsh to między 1,50 a 1,70. Ja biorę zawsze chwilę po przebudzeniu. Różne godziny zależy o której wstane. Czekam około 1h i pije kawę.
 
Jesli leczylac sie na niedoczynnosc juz przed ciaza to powinnas wiedziec, ze samo TSH nie swiadczy o stanie tarczycy. To wyzsze TSH (4.19) to stan sprzed 4-6 tygodni, bo tak wolno ono sie zmienia. Wazniejsze sa wolne hormony fT3 ifT4, bo to na ich podstawie lekarz dobiera dawke. Na ich podstawie tez jest w stanie powiedziec, czy np nie ma problemu z konwersja T4 do T3, co tez moze rzutowac na TSH. Ja bym skonsultowala sie jeszcze z innym lekarzem.
 
reklama
Jesli leczylac sie na niedoczynnosc juz przed ciaza to powinnas wiedziec, ze samo TSH nie swiadczy o stanie tarczycy. To wyzsze TSH (4.19) to stan sprzed 4-6 tygodni, bo tak wolno ono sie zmienia. Wazniejsze sa wolne hormony fT3 ifT4, bo to na ich podstawie lekarz dobiera dawke. Na ich podstawie tez jest w stanie powiedziec, czy np nie ma problemu z konwersja T4 do T3, co tez moze rzutowac na TSH. Ja bym skonsultowala sie jeszcze z innym lekarzem.
FT3 badam rzadko, bo mój endo mówi, ze nie ma potrzeby częściej. A ft4 badań przy każdym badaniu TSH (co 3 tyg) i jest ono prawidłowe
 
Do góry