reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skrócony czas pracy w ciąży

monam

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
20 Luty 2021
Postów
64
Witajcie 🙋🏼‍♀️
Czy któraś z was korzystała ze skróconego czasu pracy w okresie ciąży ?
Chodzi mi o to że macie pełny etat ale ze względu na stan zdrowia nie możecie tyle być w pracy i np zamiast 8 godzin to jesteście 4 godziny, ale otrzymujecie pensje za pełny etat ?
Jeśli tak to jak to wygląda ? Co trzeba przedstawiać pracodawcy i jak z nim porozmawiać?
 
reklama
Witajcie 🙋🏼‍♀️
Czy któraś z was korzystała ze skróconego czasu pracy w okresie ciąży ?
Chodzi mi o to że macie pełny etat ale ze względu na stan zdrowia nie możecie tyle być w pracy i np zamiast 8 godzin to jesteście 4 godziny, ale otrzymujecie pensje za pełny etat ?
Jeśli tak to jak to wygląda ? Co trzeba przedstawiać pracodawcy i jak z nim porozmawiać?
W mojej ocenie nie ma przepisu, który gwarantuje taki przywilej. To, o czym piszesz, to moim zdaniem zmniejszenie etatu, a co za tym idzie - również wynagrodzenia. Oczywiście kobieta w ciąży nie może pracować więcej niż 8 h na dobę, w porach nocnych, ma nieco więcej przerw w pracy jeśli jest to praca przy komputerze... Ale nie słyszałam o takim przepisie, który mówi, że zamiast 8 h pracuje się 4 - ze względu na stan zdrowia. Ze względu na stan zdrowia to lekarz może zadecydować o zwolnieniu lekarskim, a wtedy pracować nie można już w ogóle.
 
Witajcie 🙋🏼‍♀️
Czy któraś z was korzystała ze skróconego czasu pracy w okresie ciąży ?
Chodzi mi o to że macie pełny etat ale ze względu na stan zdrowia nie możecie tyle być w pracy i np zamiast 8 godzin to jesteście 4 godziny, ale otrzymujecie pensje za pełny etat ?
Jeśli tak to jak to wygląda ? Co trzeba przedstawiać pracodawcy i jak z nim porozmawiać?
Nie ma takiego przepisu więc nie wiem skąd to wzięłaś. Jedynie co to jeśli pracodawca nie jest w stanie dostosować miejsca pracy to twojego stanu może cię zwolnić z jej świadczenia zachowujac przy tym wynagrodzenie.
 
Witajcie 🙋🏼‍♀️
Czy któraś z was korzystała ze skróconego czasu pracy w okresie ciąży ?
Chodzi mi o to że macie pełny etat ale ze względu na stan zdrowia nie możecie tyle być w pracy i np zamiast 8 godzin to jesteście 4 godziny, ale otrzymujecie pensje za pełny etat ?
Jeśli tak to jak to wygląda ? Co trzeba przedstawiać pracodawcy i jak z nim porozmawiać?
Kiedyś podobno " było coś takiego" ale z tego co ja się dowiadywałam w kadrach nic takiego na ten moment nie obowiązuje. Jak koleżanka wyżej pisze - z uwagi na karmienie, tak. Albo jesteś na siłach aby pracować, albo nie. Krótka piłka.
 
Kiedyś był przepis, że kobiety w ciąży nie mogą pracować więcej niż 4h przy komputerze i ta te następne 4h pracodawca musiał Ci zlecić jakąś inną pracę, ale bez monitora albo zwolnić ze świadczenia tych 4h. Nie miało to związku z problemami ze zdrowiem. Wynikało to z tego, że kiedy ten przepis wprowadzano komputery i ekrany były inne, gorszej jakości. W kwietniu 2017 roku w wyniku nowelizacji ustawy usunięto ten zapis i obecnie kobieta ciężarna może pracować 8h przed monitorem
 
W 2010 jak byłam w ciąży to w kadrach poinformowano mnie o tym, dodając zarazem, że u nas takich monitorów już nie ma więc i tak nie da się z tego skorzystać 🤣ale faktycznie taki zapis był kiedyś ale na zasadzie, że 4h przed monitorem a drugie 4h pracodawca wyznacza inną pracę (bez monitora)
 
W 2010 jak byłam w ciąży to w kadrach poinformowano mnie o tym, dodając zarazem, że u nas takich monitorów już nie ma więc i tak nie da się z tego skorzystać 🤣ale faktycznie taki zapis był kiedyś ale na zasadzie, że 4h przed monitorem a drugie 4h pracodawca wyznacza inną pracę (bez monitora)
U mnie w 2015 była straszna drama o to bo pracodawca bał się łamania przepisów mimo nowych monitorów xD i przez 2h układałam jakieś dokumenty, a potem szłam do domu. Ale koło 19tc poszłam na zwolnienie bo sami mi to zasugerowali właśnie przez to
 
Dzięki za odpowiedzi ❤️ koleżanka mi to przytoczyła dlatego byłam ciekawa czy coś takiej rzeczywiście istnieje. Ciężko mi pracy wysiedzieć te 8 godzin ze względu na ból krzyża okropny (rwa) i najlepiej wolałbym pracować zdalnie chociaż część czasu, tymbardziej że u mnie w pracy nikt nie przestrzega obostrzeń i ciągle ktoś chory a to dopiero początek ciąży 🤦🏼‍♀️ a nie chce iść na zwolnienie bo mam bardzo dużo pracy , a jestem jedyną osobą która się zajmuje takimi sprawami jak moje 🤷🏼‍♀️
 
reklama
Do góry