reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skurcze i skracanie szyjki - czy mam panikowac?

Dołączył(a)
1 Marzec 2020
Postów
5
Szyjka z 4.1cm do 3.2cm w 1,5 miesiaca + lekkie skurcze - lekarz dziala na wyrost, czy jest az tak źle?

Hej, czytałam już podobne wątki na ten temat, ale chciałabym zapytac co sadzicie o mojej sytuacji (czy moze mialyscie podobna).
Oczywiscie priorytetem sa slowa lekarza i jego zalecenia, ale nie ukrywam, ze chciałabym tez zfobyc troche wiecej informacji...

W 22tc szyjka miala 4.1 cm, twarda, zamknieta.

Na kolejnej wizycie (okolo 2tygodnie pozniej) nie byla sprawdzana długość, tylko ponownie, ze jest twarda i sie nie rozwiera, lekarz uznal, ze jest ok.

W 28tc na wizycie najpierw badanie na fotelu, ktore pokazalo ponownie szyjke twarda i zamknieta, lekarz uznal, ze jest w porzadku. Dopiero po moim pytaniu o częste skurcze zrobil USG i okazalo sie, ze szyjka ma 3.2cm dlugosci. Zlecil nospe, luteine, leki przeciwwymiotne (caly czas mocno wymiotuje) i leżenie plackiem, wstawanie tylko na siusiu...
Uslyszalam tez, ze "jeszcze nie kieruje mnie do szpitala", więc niestety trochę sie tym wszystkim zestresowalam i zastanawiam sie, czy sytuacja jest ma prawde az tak zla i mam przygotowywac się na najgorsze? Czy moze jednak nie wyglada to az tak tragicznie? Szczerze, nawet moje znajome ze skarajacaja sie szyjka nie dostaly od razu nakazu lezenia.

Z drugiej strony kolejna wizyta za miesiąc, chyba, że by nie pomoglo to mam przyjsc wcześniej. Ale co to znaczy? Skurcze maja minac calkiem? Maja miescic sie w granicach normy? Ile to norma? Mam metlik w glowie.

Co do wspomnianych skurczow - objawy jak skurcze BH, gdzies od 20tc, kilka dziennie, z tym, ze ostatni tydzień przed ową wizytą zrobiły się bardziej odczuwalne, 3 ostatnie noce to byl skurcz za skurczem przez 3-4h, w odstępach 1-2 minuty, brzuch bardzo twardy (jednak mijaly po zmianie pozycji i nie byly bolesne, raczej nieprzyjemne).

Po 2 dniach przyjmowania nospy i luteiny oraz polegiwania tak srednio 50 minut w ciagu godziny (nie jestem w stanie przelezec 24h, raz, że nie wytrzymuja mi plecy, dwa, że śmierć glodowa w tej sytuacji nie pomoze) jest znaczna poprawa, skurcze/napinania srednio co godzine, lekkie, krotkie (10s), nieregularne. "Napady" nocne sie nie powtorzyly. Czy to juz wystarczajaca poprawa, zeby nie panikowac, czy takie objawy dalej sa niepokojace? Oczywiście, nie zamierzam odstawiac lekow czy rezygnowac z odpoczynku, chce tylko wiedziec na czym stoje i czy przyspieszać wizyte.

Ktos mial moze podobne objawy? Skurcze plus skrajacaca sie szyjka? Jak sprawy potoczyly sie dalej?

Ps. Czy te skurcze moga byc wywolywane przez kopniaki dziecka? Mala zachowuje sie jak szatan wcielony od samego poczatku, czylam ja bardzo wczesnie (pd 16tc) i mocno. Ostatnie 2 tygodnie mialam wrazenie, ze probuje mnie rozerwac od srodka (na USG wyszlo, ze przekrecila sie pupa do dołu, gdzie do tej pory lezala glowka). Teraz mam nieodparte wrazenie, ze "wrocila" na miejsce, jest aktywna jak zawsze, ale brzuch mi nie peka mówiąc kolokwialnie :-) wkrecam sobie, czy to moglo miec znaczenie?

Dzieki wszystkim, ktorzy przebrneli przez ta zbyt dluga wypowiedz 😘
 
reklama
Moja szyjka miala 5cm i skrocila sie do ok 3,2-3,5cm w podobnym okresie jak u Ciebie. Skurcze mam codziennie mniej wiecej od 6miesiaca ciazy, ale w takiej ilosci w jakiej sie pojawiaja to normalne. Dostalam luteine gdyby bylo ich wiecej, ale nie wzielam jej ani razu. Teraz zaczelam 35tc, ostatni raz mialam badana szyjke w 32tc i przestala sie skracac, wszystko jest absolutnie w porzadku.
 
Ja w 21 tygodniu miałam szyjkę o długości 49,5 mm. W 25 tygodniu skróciła mi się do 30mm. Dostałam luteinę dopochwowo i nakaz oszczędzania się. Jutro (28 tydzień) idę na kontrolę, to dam Ci znać czy coś pomogło 😜
 
Ostatnia edycja:
A nikt Wam nie zalecił magnezu? Mój ginekolog kazał mi łykać magnez właśnie przy nasilonych skurczach. Też to było koło 20-25 tc. Odpoczynek i magnez (oprócz witamin dla ciężarnych) pomogły.
 
A nikt Wam nie zalecił magnezu? Mój ginekolog kazał mi łykać magnez właśnie przy nasilonych skurczach. Też to było koło 20-25 tc. Odpoczynek i magnez (oprócz witamin dla ciężarnych) pomogły.
Nie, lekarz nic nie wspominal, ale biorę mimo wszystko na wlasna rękę (wiem, ze moge mieć niski poziom, bo miewalam dawniej skurcze np. w nogach)
 
Moja szyjka miala 5cm i skrocila sie do ok 3,2-3,5cm w podobnym okresie jak u Ciebie. Skurcze mam codziennie mniej wiecej od 6miesiaca ciazy, ale w takiej ilosci w jakiej sie pojawiaja to normalne. Dostalam luteine gdyby bylo ich wiecej, ale nie wzielam jej ani razu. Teraz zaczelam 35tc, ostatni raz mialam badana szyjke w 32tc i przestala sie skracac, wszystko jest absolutnie w porzadku.
Dziekuje, mam nadzieje, ze i u mnie tak bedzie :-)
Ja w 21 tygodniu miałam szyjkę o długości 49,5 mm. W 25 tygodniu skróciła mi się do 30mm. Dostałam luteinę dopochwowo i nakaz oszczędzania się. Jutro (28 tydzień) idę na kontrolę, to dam Ci znać czy coś pomogło 😜
Bede trzymac kciuki!!! Daj znac jak poszlo ❤
 
reklama
W którym tygodniu tak Ci sie skrocila? I jaka byla wczesniej dlugosc?
Od 25tygodnia ciąży zaczęła się skracać. I sypała się szybko do 1cm a na koniec 0.9 pessar założony w 29 tygodniu. Ciąża donoszona do 40tc. W szpitalu byliśmy 2razy . Sterydy dostałam na płuca w razie przedwczesnego porodu. I leżałam .
 
Do góry