reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Skuteczność witaminy D

Dołączył(a)
24 Styczeń 2011
Postów
14
Witam.Jestem załamana i bardzo się martwię.Dwa dni temu byłam z 9 miesięczną córeczką na badaniach i usłyszałam szokującą diagnozę,że ma ona początki krzywicy,ponieważ ma trochę wykrzywione nóżki i żeberka.Wprawdzie lekarz pocieszał mnie,że te objawy są do cofnięcia,ale i tak się martwię.Nie wiem jak mogło dojść do tej choroby,przecież dostawała witaminą D.A w ogóle nie wiem,jak lekarz mógł wcześniej tego nie zauważyć.Nie wiem co mam robić.A może powinnam iść na wizytę do ortopedy.
 
reklama
ja bym poszłą jeszcze gdzies indziej
krzywe nózki to moze byc wynik zbyt wczesnego stawiania dziecka tak jak i krzywe żeberka ze zbyt wczesnego sadzania
 
Esencjo.Ja miałam podobny problem.Moja córcia miała też krzywe nóżki i lekarz zdiagnozował początki krzywicy.Z tym,że ja wcześniej sama skierowałam uwagę lekarza,ponieważ bardzo pociła się jej główka.Leczeniem mojej córeczki zajmuje się tylko pediatra.Ale ty możesz skorzystać również z porady ortopedy,na pewno to nie zaszkodzi.Ciekawa jestem też,jaki lek z witaminą D jej podawałaś i czy był to lek na receptę?
 
Alicjo.Najpierw podawałam swojej córci K i D-Vitum,a później D-Vitum.Witaminki te nabywałam w aptece,ale nie na receptę.Teraz słyszałam,że są wycofane z obrotu,ale nie wiem dlaczego.Teraz lekarz przepisał mi nowy lek Vegantol,który jest na receptę,jest refundowany i kosztuje tylko 3,50 zł.
 
Nie wiem czy wiesz ale d-vitum zostal wycofany z obrotu (prawie wszystkie partie) gdyz zawieraly zbyt niska dawke wit d niz mialo byc rzeczywiscie
 
Esencjo.Wszyscy wiemy,jak bardzo ważne jest,aby witamina D była podawana w takiej dawce,jaką zleci lekarz.Niestety,ty podając witaminę D-Vitum,na pewno nie podawałaś zalecanej dawki,ponieważ dział kontroli wykrył mniejszą zawartość witaminy D,niż była określona w tym produkcie.Z tego to też powodu witamina D-Vitum i K i D-Vitum zostały wycofane z obrotu.Zatem staraj się zawsze podawać dziecku lek,a nie suplement,bo leczy tylko lek.
 
To okropne.Wprost trudno jest uwierzyć,że bywają takie sytuacje.Myślę,że dokladna kontrola takiego suplementu powinna być przed wypuszczeniem go do sprzedaży,a nie dopiero sprawdzać skład później.Wprawdzie teraz dostałam receptę,a więc myślę,że sytuacja taka się nie powtórzy.Ale znajoma coś mi mówiła,że Vigantol też był jakiś czas wycofany z obrotu.Czy to też prawda?
 
Dziewczyny uważajcie na witaminę D. Jest bardzo ważna. Ja też podawałam D-vitum i nie miałam świadomości że to za mało. Moja córeczka złamała nóżkę w wyniku lekkiego upadku. Po badaniach metabolicznych okazało się że miała za mało tej witaminy. Wszystkie inne badania ok. Nie wiem czy to było spowodowane zbyt małymi dawkami, czy też moja córka źle wchłania tę witaminę, to się okaże po następnych badaniach. Ale poza tym nie rosła mi przez pół roku. Ani centymetra. Kiedy zaczęłam podawać tran, urosła 5cm w dwa miesiące. Jednak wydaje mi się że dawkę witaminy powinien ustalić lekarz przynajmniej po jakichś podstawowych badaniach, a nie tylko na oko bo nóżki krzywe. My już przeszliśmy tyle przez ten brak witaminy że nie zaufam żadnemu lekarzowi bez badań. Wam też radzę dystans.
 
witam,moj maluszek mial zdiagnozowana krzywice majac 4 miesiace a powodem tego bylo iz mial plaska glowke z tylu.wyslali nas na badanie krwi
(fosfataza zasadowa i wapn calkowity).wyniki byly podwyzszone ale panie w laboratorium stwierdzily ze maly nie ma zadnej krzywicy.gdzy poszlam do lekarza ktory zdiagnozowal krzywice dalej podtrzymywal ta chorobe na podstawie tych samych wynikow.nie pasowalo mi cos takze poszlam na konsultacje jeszcze do 3 innych lekarzy ktorzy powiedzieli ze maly nie ma zadnej krzywicy.a tym bardziej nie stwierdza sie jej po tym ze dziecko ktore jeszcze nie siedzi ma plaska glowke bo to normalne.jednym z tych lekarzy u ktorych bylam na konsultacji byl wlasnie bardzo dobry ortopeda ktory stwierdzil ze mam jak najszybciej zmienic lekarza dla malego.tak tez zrobilam.nie podawalam zadnych lekow jak kazal mi tamten lekarz ktory zle go zdiagnozowal i wszystko jest ok.witamina d jest bardzo wazna w rozwoju.wiem ze dawno temu jak dziecko mialo niedobor tej witaminy dostawal zastrzyk z konska dawka ktory pokrywal te niedobory.nie wiem jak jest z tym teraz.z tego co mi wiadomo to dzieci nawet majac dwa latka maja krzywe nozki i tej w pewnym stopniu i do jakiegos czasu jest to normalne.moze wez coreczke na badanie krwi.pobiora jej z paluszka takze nie bedzie zle.zbadaj jej krew pod tym samym katem co ja robilam badanie;fosfataza zasadowa i wapn calkowity.idz z wynikami do innego lekarza i powiec mu o swoich watpliwosciach.pozdrawiamy
 
reklama
Sądzę, ze sam fakt podawania witD nie przesądza o tym czy jest tej witaminy wystarczajaco w organiźmie lub nie. Każdy maluch inaczej przyswaja witaminy. Nie robi sie badań na jej niedobór, żeby mozna dostosować optymalną dawkę indywidualnie. Z góry przypisuje się jedna kropelkę ale przecież kazde dziecko jest inne.
Dla porównania moja praktycznie w ogóle nie dostawała tej wit. Na początku a potem jak mi sie przypomniało i nie ma problemów.
Sam fakt krzywych nóżek nie musi swiadczyć o krzywicy. Badania krwi powinny rozwiać watpliwości czy są braki czy nie.
 
Do góry