reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Słabe przybieranie na wadze - czy ktoś tak miał?

Milmo

Fanka BB :)
Dołączył(a)
23 Kwiecień 2019
Postów
869
Witajcie,
Córka ma 5,5 tygodnia. Praktycznie od początku mamy problemy z wagą. Urodzeniowa to 3600, spadkowa 3450. W czwartej sobie życia dobiła do 3580. Po powrocie ze szpitala tylko na piersi, w szpitalu trochę dokarmiania MM bo miałam poważne komplikacje i mało pokarmu. Po powrocie wiem, że był, bo miałam nawał. Bardzo szybko okazało się, że córka słabo przybiera - 7g na dobę. Wezwalismy cdl, wprowadziliśmy jej zalecenia i zaczęła przybierać po 20g na dobę. Niestety na ostatniej kontroli okazało się, że znowu jest problem - 9g na dobę... Córka dużo ssie, aktywnie, wszystko wydawało się w porządku. Dostaliśmy skierowanie na morfologie i wyszły odchylenia. Podejrzenie pasożytów. Dalsza diagnostyka. Czy ktoś miał też takie problemy z przybieraniem? Mleka mam rzekę, córka lubi być na cycu i ładnie z niego zjada. Aktualnie dokarmiam trochę mm, ale z bólem serca.
 
reklama
Rozwiązanie
Pasożytów nie ma, reszta badań też ok. Udało nam się przez tydzień przybrać prawie 300g. Skąd odchylenia w morfologii nadal niewiadomo :(
Czy lekarze mowia cos na ta morfologię ? Jak ja zobaczyłam wyniki swojej malej to sie przestraszylam duzo odchylen.lekarze stwierdzili, ze u tak malych dzieci normy sa calkiem inne i w kazdym tygodniu zycia sie zmieniaja. Hemoglobina byla nizsza i tez kazali sie nie martwic. Po 3 tygodniach powtórzyłam i bylo duzo lepiej. Sam sposob pobrania krwi ma wplyw na wynik. Teraz 300g to super wynik. Obserwuj mala i sluchaj lekarzy. Rob tak jak Ci intuicja podpowiada. Na piersi 5 dni bez kupy to tez normalne. Czopki podawaj tylko w kryzysowych momentach, bo bedzie jeszcze wiekszy problem ze zrobieniem...
Wyszła Wam hemoglobina poniżej normy, a ona może wskazywać na anemię. A ona może być spowodowana problemem z wchłanianiem. Oprócz wspomnianej wyżej ferrytyny, sprawdziłabym poziom żelaza oraz zdolność do wiązania żelaza TIBC.
 
reklama
Nie ważymy codziennie. I taka morfologia może wskazywać na problemy z wchłanianiem? Byłyśmy na usg i wszystko w porządku.
Tak jak @witch84 napisała niska hemoglobina wskazuje na anemię. Trzeba oznaczyć poziom żelaza i ferrytyny (magazyn żelaza). Tylko nie wiem czy samo podanie żelaza wystarczy. Skoro masz tyle mleka, a dziecko ma anemię, to obstawiała bym problem z wchłanianiem. Wskazuje też na to opis kupki.
 
Skoro jest poniżej normy, to moim zdaniem jest coś nie tak.
Jak robiłam córce badania to wg norm hemoglobinę miała w normie: 11,9 (norma 10,9 - 14,2), natomiast poziom żelaza wynosił 34 (przy normie 60-180).
A nie ma zasinienia pod oczami? U mojej córki po tym od razu widzę, że z żelazem jest gorzej.
 
Nie, zupełnie. Kurcze najgorsze, że pobieranie krwi to jakiś dramat... We wtorek 20 minut to trwało i tak wrzeszczała, że już robiło mi się słabo :(
 

Załączniki

  • IMG_20190910_125823.jpg
    IMG_20190910_125823.jpg
    2,1 MB · Wyświetleń: 102
A ja bym się wstrzymała z pobieraniem krwi na żelazo i zaczekała na wynik posiewu moczu. I zrobiła jeszcze posiew kału w kierunku bakterii i grzybów, jak wyżej dziewczyny radziły. Czy malutka nie jest troche żółta? Na zdjęciu nie widać dobrze, ale przedłużająca się żółtaczka to objaw np. zum, słabe przyrosty również... Oczywiście nie jestem lekarzem ;)

Mała jest śliczna ❤️
 
Milmo ślicznotka :)
Żelazo trzeba sprawdzić. Jak dla mnie to ta morfologia nie jest aż taka zła. Przy anemii zazwyczaj jest też problem z erytrocytami, zbyt niskim mch i mchc a u was tego nie widać. Ale lekarzem oczywiście nie jestem, po prostu wiele już tych morfologii widziałam bo też w tym siedzimy :/ mój synek co prawda 2.5 roku już ale od pół roku waga stoi w miejscu. Za 2 miesiące dopiero mamy gastrologa.
A przechodząc do rzeczy to prób wszystkie badania. Bo przyrosty są po prostu zdecydowanie za niskie, musi być jakaś przyczyna, są określone normy i nie wszystko można zwalać na taką urodę.
 
Przy wypisie ze szpitala mieliśmy żółtaczkę jako śladową. Tak myślę o tej kupie jeszcze... To nie jest tak, że jej nie ma. Ona tam siedzi tylko Iga nie potrafi jej wypchnąć. Wcześniej męczyła się kilka dni... W poniedziałek doktor zgodziła się na podawanie odrobiny czopka, żeby pobudzić zwieracz. Wkładam czopek i po 5 sekundach leci kupa i to niemała ilość. Doktor też mówiła, że ona po prostu nie panuje jeszcze nad zwieraczem i nie potrafi popchnąć tej kupy. Jak już zrobi to ma wilczy apetyt.
Przyszły też wyniki moczu i są bez zarzutu. Na posiew jeszcze kilka dni czekamy i kupa też.
 
reklama
Pasożytów nie ma, reszta badań też ok. Udało nam się przez tydzień przybrać prawie 300g. Skąd odchylenia w morfologii nadal niewiadomo :(
Czy lekarze mowia cos na ta morfologię ? Jak ja zobaczyłam wyniki swojej malej to sie przestraszylam duzo odchylen.lekarze stwierdzili, ze u tak malych dzieci normy sa calkiem inne i w kazdym tygodniu zycia sie zmieniaja. Hemoglobina byla nizsza i tez kazali sie nie martwic. Po 3 tygodniach powtórzyłam i bylo duzo lepiej. Sam sposob pobrania krwi ma wplyw na wynik. Teraz 300g to super wynik. Obserwuj mala i sluchaj lekarzy. Rob tak jak Ci intuicja podpowiada. Na piersi 5 dni bez kupy to tez normalne. Czopki podawaj tylko w kryzysowych momentach, bo bedzie jeszcze wiekszy problem ze zrobieniem kupy.
Co do pasozytow uslyszalam ostatnio, ze nawet jakby byly to nic sie chyba do roku.

Żółtaczka tez u nas byla dlugo. Kazali zwracac uwage czy tylko glowa i dlonie sa zolte. Jak przechodzi na cale ciało wtedy sie zglosic.
 
Ostatnia edycja:
Rozwiązanie
Do góry