reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Słownik

mamoośka

Fanka BB :)
Dołączył(a)
5 Październik 2007
Postów
6 506
Kwasica, stan nagromadzenia we krwi nadmiernych ilości substancji o charakterze kwaśnym, powodujących zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej krwi i przesunięcie jej pH w kierunku kwaśnym.

Wyróżniamy dwa typy kwasicy ze względu na mechanizm powstawania: oddechową (nagromadzenie dwutlenku węgla we krwi np.: w niewydolności oddechowej i krążeniowej)) i metaboliczną (nagromadzenie kwaśnych metabolitów np.: w cukrzycy, mocznicy, stanach głodowych).

Istnieje równocześnie podział kwasicy na: niewyrównaną, częściowo wyrównaną i niewyrównaną - oznaczający stan zaawansowania kompensacji odpowiednio nerkowej (dla kwasicy oddechowej) i płucnej (dla metabolicznej).
 
reklama
RDS


RDS - respiratory distress syndrome - w języku polskim - ZZO oznacza zespół zaburzeń oddychania. Skutkiem tego jest niewydolność oddechowa dziecka spowodowana zapadaniem się pęcherzyków płucnych podczas wydechu z powodu niedoboru surfaktantu. Domniemuję iż pytacie Państwo o to, czy dziecko po wyleczeniu, w przyszłości będzie miało upośledzoną wydolność oddechową. Nie. ZZO jest stanem przemijającym wraz z dojrzewaniem płuc dziecka lub po podaniu do płuc surfaktantu.
 
Do góry