reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

slub cywilny w holandii

Zuzia :)

Początkująca w BB
Dołączył(a)
25 Lipiec 2011
Postów
17
Miasto
Maarssen
hej dziewczyny


jesli ktoras z was miala slub w holandii to prosze was opiszcie jak to jest :)

a mam duzo pytan np:
jak tutaj jest z slubem cywilnym,chcielibysmy go wziasc zanim maluszek bedzie na swiecie ,i po slubie jakie bede nosic nazwisko swoje czy wtedy juz meza (bo w pl tak jest ) a tutaj slyszalam ze ma sie swoje ,i jak to jest z dokumentami?(jezeli bym miala jego nazwisko)bede musiala jechac odrazu do polski wymienic dowod osobisty (mam tez paszport ale nie zywam go i juz raczej nie bedzie mi potrzebny bo wazny jest do 2012 to czy tez bede musiala go wymienic? ) i jak jest z prawkiem tez wymienic ?i ile ma sie czasu na wymiane tego wszystkiego,czy odrazu czy jak to jest.no i tak jeszcze czy jak jestem w pl zameldowana to tutaj tez moge byc zameldowana? i i jeszcze jedno czy mozna sie nauczyc tego tekstu na pamiec co pani w urzedzie mowi i co trzeba go powtarzac bo nie umiem holenderskiego i nie wiem jak by to mialo byc ...


piszcie dziewczyny co tylko wiecie bo wszystko moze sie przydac takiej poczatkujacej jak ja :) pozdrawiam
 
reklama
Czesc Zuzia
Ja mialam tutaj slub cywilny. Tekstu zadnego nie musialam sie uczyc wystarczy powiedziec ja :-), oni tutaj zawsze robia male przemowienie, opowiadaja jak sie poznaliscie i takie tam, wiec na pewno ktos z urzedu zazwoni do was zeby sie wypytac troche jak to z wami bylo zeby pozniej mieli co opowiedziec:-) Bedziesz potrzebowala miedzynarodowy odpis twojego aktu urodzenia plus paszport lub dowod ale tego juz nie pamietam dokladnie. Z nazwiskiem mozesz zostac przy swoim (wtedy nie musisz wymieniac dokumentow) albo wybrac nazwisko meza. Dziecko po urodzeniu automatycznie dostaje nazwisko ojca no i jezeli ojciec jest holendrem to i narodowosc. Prawo jazdy bedziesz musiala wymienic po 10 latach od daty wydania.
 
hej Gosia1977

Dziekuje za informacje :)

ja bym chciala miec nazwisko meza tylko najgorsze wlasnie te dokumenty ;/
jechac do polski i zalatwiac tam papiery ze jest sie po slubie i papiery z nl brac do pl zeby im pokazac ...a pewnie na wymiane dowodu i prawka trzeba czekac z 1 miesiac ..
a przy wydaniu prawka i dowodu osobistego podac polski adres zameldowania tak?
bo jezeli tu jestem wpisana to w pl tez moge byc zameldowana ?
aty Gosia zmienialalas nazwisko ?
a jak sie Pani w urzedzie skapnie ze wogole nie rozumiem nic po holendersku to wogole zgodzi sie na slub?

pozdrawiam :)
 
Hej Zuzia
hehehehe ja wtedy tez nic nie rozumialam i ona wiedziala o ty, a w tym przemowieniu o ktorym ci pisalam nawet jakies zdanie po polsku powiedziala :-D wiec nie martw sie tym
a co do nazwiska to ja nie zmienialam wlasnie ze wzgledu na to wymienianie dokumentow. Zameldowana jestem i wPolsce i tutaj, jedynie w Polsce zglaszam w urzedzie ze mam tymczasowo inny adres zamieszkania ( co 2 lata trzeba to zglaszac) kiedys to zrobilam kiedy bylo tyle szumu o tym podwojnym opodatkowaniu, zebym miala czarne na bialym ze w tym okresie mieszkalam w Holandii
powodzenia....
 
Ja potrzebowalam jeszcze "Zaswiadczenie o zdolnosci prawnej do zawarcia zwiazku malzenskiego", zalatwialam w ambasadzie, czeka sie ok miesiaca, potem trzeba przetlumaczyc
 
ale chyba wiekszosc dokumentow mozna zalatwic przez ambasade, wiec chyba specjalnie nie trzeba jechac do PL?

no i co do samego slubu to chyba tez mozna wziac po polsku w konsulacie? ja tak chcialam brac cywilny w Paryzu, ale ostatecznie wzielismy konkordatowy w Polsce.
 
Ostatnia edycja:
Czesc dziewczyny.

Ja wlasnie przygotowuje sie do zawarcia zwiazku malzenskiego w Holandii. W przypadku naszej gminy wyglada to nastepujaco :

Osoba pragnaca zawrzec zwiazek malzenski powinna miec obywatelstwo holenderskie, badz tez zameldowanie w Holandii. Do swojego urzedu gminy zglaszacie sie (w naszym przypadku, prowincja Zeeland, gmina Tholen) z aktem urodzenia oraz zaswiadczeniem o obecnym stanie cywilnym ; jezeli jestescie rozwodkami, potrzebny bedzie dokument stwierdzajacy rozwod.

Wtedy mozna wybrac termin oraz miejsce, w ktorym ma sie odbyc cala "ceremonia" .

Podobno trwa to ktorko i w ogole nie wyglada jak w Polsce, ale jak tylko bedziemy po, to podziele sie szczegolami.

Dodatkowo na stronie kazdej gminy sa informacje odnoscie slubow oraz formalnosci i dostepnych lokalizacji.

Pozdrawiam
 
Robale tu chyba konkordatowych nie ma, więc najpierw musisz wziąć cywilny. W Amsterdamie w polskim kościele jest spoko ksiądz, więc chyba najlepiej tam załatwić wszystko z nim. My tutaj z mężem robiliśmy nauki i spisywaliśmy protokół, więc mogę polecić ;-)
 
reklama
Do góry