reklama

Służba zdrowia w Danii - żółte karty,ciąża, poród, szczepienia itp.

Temat na forum 'Mamy z Danii' rozpoczęty przez hopsasanka, 18 Listopad 2011.

1. hopsasanka

hopsasanka Fanka BB :)

Jak w temacie -tutaj zamieszczamy wszystko co dotyczy duńskiej służby zdrowia. Od informacji praktycznych po nasze doświadczenia, odczucia. Zachęcam zwłaszcza nowe forumowiczki naszego wątku do zadawania pytań. Na pewno z chęcią odpowiemy :-) W wątku głównym można znaleźć informacje na większość zagadnień, jednak proponuję uporządkować je w jednym miejscu by nie powtarzać się kilka razy na ten sam temat.

2. hopsasanka

Szczepienia dzieci w Danii:

Pierwszą szczepionkę dzieci dostają w 3 mies. następną w 5 i kolejną w 12. za każdym razem są podawane 2 szczepionki:
    1: zapalenie opon mózgowych i zapalenie nagłośni wywoływane przez bakterię Haemophilus influenzae typu b (Hib) + pneumokoki ,
    2: błonnica + tężec + krztusiec (koklusz) + polio

W 15 mies. i w 4 roku życia podawane jest MMR

3. reklama
  4. LuliM

LuliM Fanka BB :)

hopsasanka super, ze sie w tym orientujesz, juz widze, ze u Julianki nie bede musiala uzpelniac szczepien, bo to wymienilas, to juz ma :-)

A ja sie chcialam zapytac, czy jak przyjade do meza i zglosimy do Komuny, ze juz jestem, to dlugo bede czekac na zolta karte swoja i Mlodej? A jesli cos sie stanie np Mala dostanie grypy zanim ta karta przyjdzie, to bedziemy mogly skorzystac z lekarza np na karte meza, czy jakies zaswiadczenie z komuny? Bo najbardziej stresuja mnie te pierwsze tygodnie, kiedy jeszcze nie bede miec dokumentow :-p

5. effaa

effaa Fanka BB :)

Z reguly na zolta karte czeka sie do 2 tyg. Ale zapewne, jak kazda z nas sie przekonala, roznie z tym wszystkim bywa.
    Tak, w kryzysowej sytuacji bedziesz mogla skorzystac z karty meza. Jestescie malzenstwem, to nie ma problemu. Jezeli sie myle, prosze mnie poprawic.

6. Herbata

Herbata Fanka BB :)

dostepna jest tez gruzlica, rota i wzw dwoch typow. na gruzlice kiedy sie chce ( koszt to 280 szczepienie plus 100 konsultacja ) i rota rowniez kiedy sie chce, mozna razem ze szczepieniem obowiazkowym ( 5 w 1 ) - koszt taki sam jak przy gruzlicy. jesli chodzi o wzw to sa 3 dawki, mozna je podawac juz od 3 miesiaca, ale najlepiej kiedy dziecko skonczy rok ( na taka opcje sie zdecydowalam ). pisze o tym bo wiem ze wielu dunskich lekarzy nawet o tym nie mowi. mam nadzieje ze pomoglam.

7. hopsasanka

Super Herbata, dzięki, nie miałam pojęcia, że są takie możliwości. Nam lekarz oczywiście nic na ten temat nie powiedział.

8. Herbata

oczywscie wzw tez jest platne ( kazda dawka 400 kr okolo ) a co do gruzlicy to czas mamy do 18 roku zycia. ja szczepilam miedzy pierwsza a druga dawka 5 w 1. lekarz pewnie wam powie ze ryzyko zachorowania ( okolo 1000 przypadkow w Danii ) jest niskie i nie ma takiej potrzeby, ale jesli wyrazi zgode to moge wam dac namiary na placowke w Esbjerg gdzie robi sie to szczepienie. to musi byc specjalna osoba, w zwyklej przychodni nie zrobia ( nie wiem dlaczego ). babka byla w szoku ze chce zaszczepic takie male dziecko ale zadzwonila do lekarza i sie upewnila. uklucie jest bardziej pod pacha, dlatego slad nie bedzie widoczny. na rota sie jeszcze nie zdecydowalam.

9. friggia1985

friggia1985 Fanka BB :)

jak lekarza zapytalam (Polaka) o te szczepienia to mnie wysmial...

10. reklama
  11. hopsasanka

My też pytaliśmy lekarza o szczepionkę na gruźlicę i żółtaczkę, ale usłyszeliśmy, że w Danii nie mają z tym problemu. Jak ze wszystkim z resztą ;-) A ponoć z gruźlicą robi się właśnie coraz większy problem, ponieważ nieszczepieni imigranci z Afryki przywożą ją i zarażają coraz więcej nieszczepionych Europejczyków. Gdyby nie można było podróżować, to faktycznie Europa nie miałaby potrzeby się szczepić, no ale w dzisiejszych czasach tak się nie da.

12. Herbata

laski nie dajcie sie! zorientujcie sie gdzie robia takie szczepienia w waszym rejonie i zadzwoncie tam! w koncu chodzi o zdrowie dziecka, ja wiem ze dunczycy to kuzwa z niczym nie maja problemu :/ a na rota robi sie do 24. lub 26. tyg. zycia

Poleć forum