reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

śmierc rodzica i co dalej

joanna_makaronik

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
3 Luty 2012
Postów
43
Witam!
moja sytuacja wyglada tak. Mam 12 letnia córkę- jestem jej jedynym prawnym opiekunem . ojciec córki stracił prawa do niej w lutym tego roku.
Ojciec nie kontaktował sie z córką od 7 lat.żadnych prezentów telefonów itd....

W styczniu 2012 nawiązałam kontakt z babcia od strony ojca ale kontakt przez ojca dziecka znów został zerwany - byłam nękana smsami dostałam list ze nie życzy sobie kontaktów tak samo od storny matki jak i jego. nie drązylam tematu ponieważ wczesniej proby kontaktu z babcia konczyły sie serią wyzwisk pod moim adresem.

Dziś dostałam list o matki mojego byłego męża ze ten nie żyje.

Mam kilka pytań.

Czy jeśli pójdę do Urzędy stanu Cywilnego otrzymam informacje o zgonie byłego męża? Akt zgonu?
Czy aby otrzymać taką informacje wystarczy dokument z sadu o rozwiązaniu małżeństwa i akt urodzenia córki?

Dalej.... wiem ze były mąż mana pewno jeszcze jedno dziecko... jak wygląda sprawa ewentualnego spadku i renty po zmarłym bo w tym przypadku alimenty nie przysługują....
Jesli chodzi o rentę czy kwota przysługująca jest dzielona na wszystkie dzieci zmarłego czy każde dziecko otrzymuje po pełnej kwocie? wiem ze takie pytania w obliczu śmierci moga być niestosowne ale pozostąło dziecko ,które musi za coś życ...

Co w przypadku kiedy zmarły ma długi w funduszu alimentacyjnym i wobec dziecka? Kto te długi spłaca i co z długami wobec dziecka . Przeoadają?
Jak i gdzie się załatwia sprawy zwiazne z renta?? co w przypadku kiedy kontakty z byłą teściową są znikome?

Bardzo prosze o dosc pilną odpowiedz
 
reklama
moja sytuacja wyglada tak. Mam 12 letnia córkę- jestem jej jedynym prawnym opiekunem . ojciec córki stracił prawa do niej w lutym tego roku.
Ojciec nie kontaktował sie z córką od 7 lat.żadnych prezentów telefonów itd....

W styczniu 2012 nawiązałam kontakt z babcia od strony ojca ale kontakt przez ojca dziecka znów został zerwany - byłam nękana smsami dostałam list ze nie życzy sobie kontaktów tak samo od storny matki jak i jego. nie drązylam tematu ponieważ wczesniej proby kontaktu z babcia konczyły sie serią wyzwisk pod moim adresem.

Dziś dostałam list o matki mojego byłego męża ze ten nie żyje.

Mam kilka pytań.

Czy jeśli pójdę do Urzędy stanu Cywilnego otrzymam informacje o zgonie byłego męża? Akt zgonu?
Nie ma tutaj sztywnych zasad. Niemniej nie powinna pani mieć problemu - jest Pani jedynym opiekunem spadkobiercy.

Czy aby otrzymać taką informacje wystarczy dokument z sadu o rozwiązaniu małżeństwa i akt urodzenia córki?
Akt urodzenia wystarczy.


Dalej.... wiem ze były mąż mana pewno jeszcze jedno dziecko... jak wygląda sprawa ewentualnego spadku i renty po zmarłym bo w tym przypadku alimenty nie przysługują....
Spadkobierców jest zatem min. dwoje. Dziedziczą na równi.

Jesli chodzi o rentę czy kwota przysługująca jest dzielona na wszystkie dzieci zmarłego czy każde dziecko otrzymuje po pełnej kwocie?
renta po zmarłym jest jedna (jedna kwota) i jest ona dzielona pomiędzy uprawnionych.
wiem ze takie pytania w obliczu śmierci moga być niestosowne ale pozostąło dziecko ,które musi za coś życ...
Ale dlaczego. Takie jest życie. jest Pani matką i naturalne jest, ze najważniejsza rzeczą jest zabezpieczenie bytu dziecka.


Co w przypadku kiedy zmarły ma długi w funduszu alimentacyjnym i wobec dziecka? Kto te długi spłaca i co z długami wobec dziecka . Przeoadają?
jakie długi wobec dziecka?

Jak i gdzie się załatwia sprawy zwiazne z renta??
W ZUS

co w przypadku kiedy kontakty z byłą teściową są znikome?
Ona nie jest stroną w tej sprawie.
 
długi wobec dziecka - miałam na myśli zaległe alimenty.

Kto ma je teraz spłacić? Czy one przepadają? nie wiem czy tak to sie fachowo nazywa?

Wiem ze teściowa nie jest strona w sprawie ale najprawdopodobniej ma wssystkie dokumenty odnośnie syna czy bez tego sie obejdzie? Czy Zus ma wszystkie dokumenty?

Na pewno musze mieć akt zgonu byłego męża... czy taki dokument w celu uzyskania świadczeń z Zusu otrzymuje sie bezpłatnie. Pytam poniewaz od poczatku września jestem bez pracy i nie ukrywam że kazdy dodatkowy wydatek jest problemem.
 
aha i co w przypadku ewentualnego spadku?

Jesli ojciec mojego dziecka miał jakis majtek to zapewne spadek powinnam w imieniu dziecka przyjac ale jeśli przyjmuje spadek to musze spłacić jego długi czy tak?

Czy moge nie przyjać w imieniu córki spadku po jej ojcu? czy to nie bedzie działaniem na jej niekorzysc?
 
długi wobec dziecka - miałam na myśli zaległe alimenty.
Za jaki okres?

Wiem ze teściowa nie jest strona w sprawie ale najprawdopodobniej ma wssystkie dokumenty odnośnie syna czy bez tego sie obejdzie? Czy Zus ma wszystkie dokumenty?
Odnośnie renty -tak. odnośnie majątku prywatnego -nie.

Na pewno musze mieć akt zgonu byłego męża... czy taki dokument w celu uzyskania świadczeń z Zusu otrzymuje sie bezpłatnie.
Tak.


 
alimenty za bardzo zaległy okres sprawa u komornika jest od 6 lat....

trudno mi powiedzieć jaki to okres....


i jeszcze pytanie..... czy ja powinnam głosić w Centrum Świadczeń rodzinnych śmierć ojca dziecka czy robi to jego matka?

Jak długo czeka się na ustalenie prawa do renty?

Rozumiem że świadczenia z funduszu są zawieszane?
 
alimenty za bardzo zaległy okres sprawa u komornika jest od 6 lat....
Zaległe alimenty to dług spadkowy. przechodzi on na spadkobierców. odrębnym tematem jest przedawnie nie alimentów i przerwanie biegu tego przedawnienia. Alimenty przedawniają się z upływem 3 lat od momentu od kiedy stały się wymagalne, ale prowadząc egzekucje komornicza bieg przedawnienia może być przerwany. To trzeba sprawdzić przeglądając dokumenty.

i jeszcze pytanie..... czy ja powinnam głosić w Centrum Świadczeń rodzinnych śmierć ojca dziecka czy robi to jego matka?
Pani ma taki obowiązek, bo to Pani pobiera świadczenie rodzinne.

Jak długo czeka się na ustalenie prawa do renty?
To zalezy od oddziąłu ZUS. A jest pani pewna, ze renta bedzie przysługiwać?
Rozumiem że świadczenia z funduszu są zawieszane?
Tak.
 
reklama
Co do renty to nie wiem czy bedzie przysługiwac.... Dziś byłam w Zus i musze zebrac masę dokumentów.......

rozumiem ze w przypadku odmowy pozostaje mi tylko i wyłącznie 170 zł dodatku do rodzinnego..


a jesli jeszcze mogę zapytać co dzieje sie z długami zmarłego w Funduszu alimentacyjnym?

co do spadku to kto zakłada sprawę spadkową? Czy wogole ja jako opiekun prawny dziecka MUSZĘ o coś takiego występować?
 
Do góry