reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Spadek - nieruchomość i dług

Freiya

Lelkowa mama
Dołączył(a)
30 Czerwiec 2011
Postów
1 849
Miasto
Warszawa
Szanowna Pani Mecenas, zwracam się z prośbą o poradę w następującej sprawie. W tym miesiącu zmarł moj dziadek, był właścicielem ziemi oraz domu , miał rownież zajęcie komornicze na emeryturze, niestety nie mamy informacji jakiej wysokosci jest zadłużenie. Jest trzech spadkobierców, moja mama i jej dwoch braci. Chcialam zapytac jakie formalne kroki powinna teraz poczynić moja mama aby dlug u komornika zostal splacony z majatku oraz zeby uzyskać ew. Pozostała czesc spadku. Czy prawo przewiduje mozliwosc żeby w przypadku gdy jeden ze spadkobierców chciał mieszkac w domu po dziadku (mieszkał tam z rodziną od lat) musi spłacić rodzeństwo?


Z gory dziękuję za pomoc!
 
Ostatnia edycja:
reklama
zwracam się z prośbą o poradę w następującej sprawie. W tym miesiącu zmarł moj dziadek, był właścicielem ziemi oraz domu , miał rownież zajęcie komornicze na emeryturze, niestety nie mamy informacji jakiej wysokosci jest zadłużenie.
I to jest podstawowa kwestia, która trzeba ustalić.

Jest trzech spadkobierców, moja mama i jej dwoch braci. Chcialam zapytac jakie formalne kroki powinna teraz poczynić moja mama aby dlug u komornika zostal splacony z majatku oraz zeby uzyskać ew. Pozostała czesc spadku.
By odpowiadać za długi do wysokosci spadku nalezy przyjać spadek z dobrodziejstwem inwentarza.

C
zy prawo przewiduje mozliwosc żeby w przypadku gdy jeden ze spadkobierców chciał mieszkac w domu po dziadku (mieszkał tam z rodziną od lat) musi spłacić rodzeństwo?
Tak, ale to jest możliwe tylko gdy:
1. rodzeństwo dojdzie w tej kwesti do porozumienia
2 zdecyduje o tym sąd.
 
Do góry