reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

spadek

Adkaa

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
28 Maj 2010
Postów
33
dzień dobry

od 5lat jesteśmy małżeństwem, mamy córkę. Maz ma z poprzedniego małżeństwa syna. 2 lata temu sprzedałam mieszanie, które zakupiłam przed ślubem i wybudowaliśmy z tych pieniędzy dom ( działka i dom jest na mnie).
1)Czy po śmierci męża syn będzie miał prawo do tego domu?( jak wyglada dziedziczenie w takim wypadku?). Nie mamy rozdzielności majątkowej.( czy zawarcie rozdzielności majątkowej cos zmieni?).
2)Maz ma testament, gdzie powołuje do spadku tylko syna. Czy mnie i córce będzie należał się zachowek?
3)Jeżeli w testamencie zapiszę córce dom i działkę to mąż po mojej śmierci otrzyma zachowek?
4) Syn męża dostał w darowiźnie część innego domu, czy ta darowizna może być zaliczona jako część spadku? ( czy termin 10 lat od darowizny jest zawsze obowiazujacy?)



dziękuję za odpowiedź
 
Ostatnia edycja:
reklama
od 5lat jesteśmy małżeństwem, mamy córkę. Maz ma z poprzedniego małżeństwa syna. 2 lata temu sprzedałam mieszanie, które zakupiłam przed ślubem i wybudowaliśmy z tych pieniędzy dom ( działka i dom jest na mnie).
A czy działaka była nabyta przed slubem czy w czasie trwania małżenstwa?
1)Czy po śmierci męża syn będzie miał prawo do tego domu?( jak wyglada dziedziczenie w takim wypadku?). Nie mamy rozdzielności majątkowej.( czy zawarcie rozdzielności majątkowej cos zmieni?).
A czy Pani spisała testament? Jesli tak kto jest spadkobiercą?

2)Maz ma testament, gdzie powołuje do spadku tylko syna. Czy mnie i córce będzie należał się zachowek?
Tak.

3)Jeżeli w testamencie zapiszę córce dom i działkę to mąż po mojej śmierci otrzyma zachowek?
Nikt nie otrzymuje zachowku "z automatu". O zachowek trzeba wystąpić. jeśli maż wystapi o zachowek to bedzie się ów zachowek należał.

4) Syn męża dostał w darowiźnie część innego domu, czy ta darowizna może być zaliczona jako część spadku? ( czy termin 10 lat od darowizny jest zawsze obowiazujacy?)
Dokonując darowizny można zastrzec że nie wchodzi on w skład schedy.
 
A czy działaka była nabyta przed slubem czy w czasie trwania małżenstwa?

w trakcie malzenstwa

A czy Pani spisała testament? Jesli tak kto jest spadkobiercą?

jeszcze nie , ale w najbliższym czasie chce spisać testament, w którym powołuje córkę do całości spadku

jezeli mąz nie zastrzegł ze darowizna ma nie wchodzi w schede to bedzie ona brana pod uwage przy dzieleniu spadku po męzu?
 
tak, w akcie jest wzmianka ze kupuje nieruchomość za pieniądze z majątku osobistego

***
dom wybudowany jest z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania, które nabyłam przed ślubem (aby uniknąć podatku ze sprzedaży mieszkania musiałam przeznaczyć je na budowę)- nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?
 
Ostatnia edycja:
Ok. Zatem wracając do Pani pytań:

od 5lat jesteśmy małżeństwem, mamy córkę. Maz ma z poprzedniego małżeństwa syna. 2 lata temu sprzedałam mieszanie, które zakupiłam przed ślubem i wybudowaliśmy z tych pieniędzy dom ( działka i dom jest na mnie).
1)Czy po śmierci męża syn będzie miał prawo do tego domu?( jak wyglada dziedziczenie w takim wypadku?). Nie mamy rozdzielności majątkowej.( czy zawarcie rozdzielności majątkowej cos zmieni?).
To zalezy kto pierwszy umrze (mąż czy pani) i jak będzie wyglądać dziedziczenie po Pani. Jeśli umrze mąż to syn męża nie dziedziczy domu i działki. Jesli umrze pierwsza Pani i nie zostawi testamentu lub ustanowi spadkobiercą męża - wtedy po nim dziedziczy jego syn.

2)Maz ma testament, gdzie powołuje do spadku tylko syna. Czy mnie i córce będzie należał się zachowek?
Tak. Nalezy o niego wystąpić.
3)Jeżeli w testamencie zapiszę córce dom i działkę to mąż po mojej śmierci otrzyma zachowek?
Jeśli o niego wystąpi to tak. I będzie to bardzo duża suma (relatywnie do wiekości majątku), która będzie jeszcze większa jeśli w chwili Pani śmierci mąż będzie niezdolny do pracy.

4) Syn męża dostał w darowiźnie część innego domu, czy ta darowizna może być zaliczona jako część spadku? ( czy termin 10 lat od darowizny jest zawsze obowiazujacy?)
Rozumiem, ze darczyńcą był Pani mąż? jesli tak i jesli od dnia darowizny do dnia śmierci ęża nie minie 10 lat to darowizna będzie uwzględniona przy wyliczeniu zachowku dla Pani i corki.
 
Jeśli umrze mąż to syn męża nie dziedziczy domu i działki.
czyli w chwili smierci męża dom i działka nadal beda moją wlasnoscia i nie bedzie przedmiotem roszczenia?
Rozumiem, ze darczyńcą był Pani mąż? jesli tak i jesli od dnia darowizny do dnia śmierci ęża nie minie 10 lat to darowizna będzie uwzględniona przy wyliczeniu zachowku dla Pani i corki.

tak, darczyńcą był maż, podczas naszego malzenstwa.
Czy tutaj nie ma zastosowanie art 994 § 1. K.C. ? (Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.)
Ja i córka jesteśmy spadkobiercami wiec nie obowiązuje nas termin 10 letni?
 
Ostatnia edycja:
Czy tutaj nie ma zastosowanie art 994 § 1. K.C. ? (Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.)
Ja i córka jesteśmy spadkobiercami wiec nie obowiązuje nas termin 10 letni?

Ale przecież pyta Pani o dziedziczenie po Pani mężu. Zatem nie ma wyłaczenia bo jesli testament jest na rzecz syna jest on spadkobiercą, a pani i córka jesteście uprawnionymi do zachowku (jesteście w gronie spadkobierców ustawowych). Zatem jesli mąż umrze przed upływem 10 lat od daroiwania synowi części mieszkania, majątek ten zostanie uwzględniony w momencie wyznaczania wysokosci zachowku dla Pani i Waszej córki.
 
reklama
Ale przecież pyta Pani o dziedziczenie po Pani mężu. Zatem nie ma wyłaczenia bo jesli testament jest na rzecz syna jest on spadkobiercą, a pani i córka jesteście uprawnionymi do zachowku (jesteście w gronie spadkobierców ustawowych). Zatem jesli mąż umrze przed upływem 10 lat od daroiwania synowi części mieszkania, majątek ten zostanie uwzględniony w momencie wyznaczania wysokosci zachowku dla Pani i Waszej córki.

tak chodzi o dziedziczenie po mężu
czy art 994 k.c. należy czytać następująco:
"'Prawidłowa wykładnia art. 994 § 1 kc powinna być taka, że niemożność doliczania do spadku po upływie dziesięciu lat licząc wstecz od śmierci spadkodawcy dotyczy tylko darowizn, które dokonane były na rzecz osób obcych, nie będących ani spadkobiercami, ani uprawnionymi do zachowku." (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12 listopada 1996 r. I ACr 308/96)

a wiec skoro jesteśmy uprawnione do zachowku, termin 10 letni nie obowiązuje ?

przyjmuje ze mąż umrze po wiecej niz 10 latach od darowizny



a jak wyglądałaby sytuacja w przypadku:
1) odwołania testamentu przez męża
2) zmiany testamentu powołując mnie i córke
3) zmiany testamentu powołując tylko córke
 
Ostatnia edycja:
Do góry