reklama

spadek

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez Adkaa, 5 Luty 2012.

  1. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    dzień dobry

    od 5lat jesteśmy małżeństwem, mamy córkę. Maz ma z poprzedniego małżeństwa syna. 2 lata temu sprzedałam mieszanie, które zakupiłam przed ślubem i wybudowaliśmy z tych pieniędzy dom ( działka i dom jest na mnie).
    1)Czy po śmierci męża syn będzie miał prawo do tego domu?( jak wyglada dziedziczenie w takim wypadku?). Nie mamy rozdzielności majątkowej.( czy zawarcie rozdzielności majątkowej cos zmieni?).
    2)Maz ma testament, gdzie powołuje do spadku tylko syna. Czy mnie i córce będzie należał się zachowek?
    3)Jeżeli w testamencie zapiszę córce dom i działkę to mąż po mojej śmierci otrzyma zachowek?
    4) Syn męża dostał w darowiźnie część innego domu, czy ta darowizna może być zaliczona jako część spadku? ( czy termin 10 lat od darowizny jest zawsze obowiazujacy?)



    dziękuję za odpowiedź
     
    Ostatnia edycja: 6 Luty 2012
  2. oczywiście ze tak
     
  3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    A czy działaka była nabyta przed slubem czy w czasie trwania małżenstwa?
    A czy Pani spisała testament? Jesli tak kto jest spadkobiercą?

    Tak.

    Nikt nie otrzymuje zachowku "z automatu". O zachowek trzeba wystąpić. jeśli maż wystapi o zachowek to bedzie się ów zachowek należał.

    Dokonując darowizny można zastrzec że nie wchodzi on w skład schedy.
     
  5. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    w trakcie malzenstwa

    jeszcze nie , ale w najbliższym czasie chce spisać testament, w którym powołuje córkę do całości spadku

    jezeli mąz nie zastrzegł ze darowizna ma nie wchodzi w schede to bedzie ona brana pod uwage przy dzieleniu spadku po męzu?
     
  6. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    A czy w akcie notarialnym (zakup dzialki) jest wyraźny zapis, ze kupję pani tę działkę do majątku odrębnego i płaci środkami sprzed ślubu?
     
  7. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    tak, w akcie jest wzmianka ze kupuje nieruchomość za pieniądze z majątku osobistego

    ***
    dom wybudowany jest z pieniędzy pochodzących ze sprzedaży mieszkania, które nabyłam przed ślubem (aby uniknąć podatku ze sprzedaży mieszkania musiałam przeznaczyć je na budowę)- nie wiem czy to ma jakieś znaczenie?
     
    Ostatnia edycja: 6 Luty 2012
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Ok. Zatem wracając do Pani pytań:

    To zalezy kto pierwszy umrze (mąż czy pani) i jak będzie wyglądać dziedziczenie po Pani. Jeśli umrze mąż to syn męża nie dziedziczy domu i działki. Jesli umrze pierwsza Pani i nie zostawi testamentu lub ustanowi spadkobiercą męża - wtedy po nim dziedziczy jego syn.

    Tak. Nalezy o niego wystąpić.
    Jeśli o niego wystąpi to tak. I będzie to bardzo duża suma (relatywnie do wiekości majątku), która będzie jeszcze większa jeśli w chwili Pani śmierci mąż będzie niezdolny do pracy.

    Rozumiem, ze darczyńcą był Pani mąż? jesli tak i jesli od dnia darowizny do dnia śmierci ęża nie minie 10 lat to darowizna będzie uwzględniona przy wyliczeniu zachowku dla Pani i corki.
     
  9. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    czyli w chwili smierci męża dom i działka nadal beda moją wlasnoscia i nie bedzie przedmiotem roszczenia?
    tak, darczyńcą był maż, podczas naszego malzenstwa.
    Czy tutaj nie ma zastosowanie art 994 § 1. K.C. ? (Przy obliczaniu zachowku nie dolicza się do spadku drobnych darowizn, zwyczajowo w danych stosunkach przyjętych, ani dokonanych przed więcej niż dziesięciu laty, licząc wstecz od otwarcia spadku, darowizn na rzecz osób nie będących spadkobiercami albo uprawnionymi do zachowku.)
    Ja i córka jesteśmy spadkobiercami wiec nie obowiązuje nas termin 10 letni?
     
    Ostatnia edycja: 7 Luty 2012
  10. reklama
  11. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Ale przecież pyta Pani o dziedziczenie po Pani mężu. Zatem nie ma wyłaczenia bo jesli testament jest na rzecz syna jest on spadkobiercą, a pani i córka jesteście uprawnionymi do zachowku (jesteście w gronie spadkobierców ustawowych). Zatem jesli mąż umrze przed upływem 10 lat od daroiwania synowi części mieszkania, majątek ten zostanie uwzględniony w momencie wyznaczania wysokosci zachowku dla Pani i Waszej córki.
     
  12. Adkaa

    Adkaa Zaciekawiona BB

    tak chodzi o dziedziczenie po mężu
    czy art 994 k.c. należy czytać następująco:
    "'Prawidłowa wykładnia art. 994 § 1 kc powinna być taka, że niemożność doliczania do spadku po upływie dziesięciu lat licząc wstecz od śmierci spadkodawcy dotyczy tylko darowizn, które dokonane były na rzecz osób obcych, nie będących ani spadkobiercami, ani uprawnionymi do zachowku." (Wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12 listopada 1996 r. I ACr 308/96)

    a wiec skoro jesteśmy uprawnione do zachowku, termin 10 letni nie obowiązuje ?

    przyjmuje ze mąż umrze po wiecej niz 10 latach od darowizny



    a jak wyglądałaby sytuacja w przypadku:
    1) odwołania testamentu przez męża
    2) zmiany testamentu powołując mnie i córke
    3) zmiany testamentu powołując tylko córke
     
    Ostatnia edycja: 7 Luty 2012

Poleć forum