reklama

Spadki i długi

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez CandyC, 1 Październik 2012.

1. CandyC

CandyC mama Zuzi :)

Witam

Ojciec mojego dziecka zginął w wypadku. Chciałam się dowiedzieć co powinnam teraz zrobić ?

Wystąpiłam już o jego akt zgonu do urzędu stanu cywilnego miasta w którym zginął dołączając akt urodzenia dziecka (odpis zupełny), bo nie byliśmy małżeństwem.
    Wiem, że miał długi, ale też ma i ziemie poza miastem. Czy jest możliwość zrzeczenia się w imieniu dziecka tylko długów, a zostać przy dobrodziejstwie ? i jak to zrobić, gdzie to wszystko załatwiać ?

Bardzo dziękuję z góry za pomoc.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

Dziecko dziedziczy z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiada za długi do wysokości majątku otrzymanego w spadku. nalezy wystąpić w imieniu dziecka do sądu o dokonanie spisu inwentarza.

3. reklama
  4. joanna_makaronik

joanna_makaronik Zaciekawiona BB

Występuję się do sądu zgodnego z miejscem zameldowania zmarłego jego miejscem zamieszkania? Czy zgodnie z miejscem zameldowania dziecka?

I jeszcze jedno ja wystepuje w imieniu dziecka jako prawny opiekun.... czyli dziecko jest uczestnikiem postepowania?

Ostatnia edycja: 2 Październik 2012
  5. CandyC

Nie rozumiem tzn rozumiem, ale jak to wtedy wygląda z terminami. Mam 6mies na zrzeczenie się w imieniu dziecka spadku ( czyli jak rozumiem dobrodziejstwa i długów ) Więc, czy jak złożę pismo o sporządzenie spisu inwentarza, to czy ten termin odkłada się w czasie ? wiadomo ile trwają sprawy w sądzie :/ zwłaszcza w stolicy.
    Bo gdyby się okazało, że gra nie warta świeczki, to czy będę mogła nadal zrzec się spadku ?

6. ewq321

ewq321 Zaciekawiona BB

Zgodnie z przepisami KC, Dz.U. 1964, Nr 16, poz. 93 z późn. zm. spadkobierca wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego z chwilą otwarcia spadku, po złożeniu oświadczenia o przyjęciu spadku. Osoba powołana do dziedziczenia składa oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o tytule swego powołania. http://www.omega-kancelaria.pl

Ostatnia edycja: 12 Październik 2012
  7. CandyC

serio ? to chyba już wiemy :/
    Pytanie nie dotyczy tego i lepiej jakby odpisała osoba kompetentna, a nie ktoś kto w ogóle nie wie ocb.

8. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

na odrzucenie spadku jest 6 m-cy. termin nie ulega przedłużeniu. Stad warto działać szybko, a w razie zwłoki sadu złożyć skargę na opieszałość sądu.

Poleć forum