reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Spanie na boku niemowlaka

Monag89

Fanka BB :)
Dołączył(a)
7 Lipiec 2019
Postów
152
Moja córeczka ma prawie 5 miesięcy. Od urodzenia kładę ją do spania w dzień i w nocy na boczku. Raz na jeden, raz na drugi boczek.
Kładę ją tak ponieważ na plecach szybko się wybudzała. W pierwszych miesiącach jak zasneła to po położeniu jej na plecy często miała odruch moro, przez co po chwili się budziła. Jak przekręciłam na boczek to spała spokojnie. Pozniej jak już odruch moro zanikł to nadal kładłam na boczek bo po położeniu na plecach zaczynała się po chwili kręcić, bardzo główką kręciła raz w jedną raz w drugą stronę i po chwili się budziła. Tak samo jak się sama przekręci na plecy to się wybudza, albo zaczyna się kręcić i kręcić i jak przekręce z powrotem na boczek to ponownie zasypia.
Czy można niemowle układać do snu cały czas na boczkach? Czy to się nie odbije z czasem na bioderkach? USG stawow biodrowych miała robione w 6 tygodniu i wyszło wszystko w porządku.
 
reklama
Rozwiązanie
Z drugiej strony ma drugi kocyk, ale zdecydowanie preferuje prawy boczek. Ale tak sobie myślę.. Że często sama go tak odkładam.. muszę to zmienić
Z tym,że u niego to takie zasypianie, potem przekręca się na brzuch i tak już śpi. Momentami przerzuca nogi, jakby spał na boku, ale ręce dalej ma po obu stronach główki, więc tak się wygina.
Niedawno mieliśmy kontrole u fizjoterapeuty (Bo za szybko zaczął chodzić i wydawało mi się,że nie umie obrócić się z brzucha na plecy)- ale rozwija się doskonale, więc chyba nie szkodzi takie spanie..

Śpi tylko w tę stronę? Czy plecami do kocyka też?
Ostatnio czytałam o ułożeniu do snu dziecka . Ważne by zmieniać pozycję a nie ciągle w jednej. Jeżeli raz kładziesz ją na prawy raz na lewy bok to ok. Z artykułu , który czytałam skupili się na głowce o bioderkach nic nie pisali. Chodzi o to by główka równomiernie się kształtowała. Moj syn bardzo lubił spać tylko na plecach. Z boku klad się spowrorem na plecy i przez to miał i ma do dziś jeszcze płaską główkę z tylu.
 
Ostatnio czytałam o ułożeniu do snu dziecka . Ważne by zmieniać pozycję a nie ciągle w jednej. Jeżeli raz kładziesz ją na prawy raz na lewy bok to ok. Z artykułu , który czytałam skupili się na głowce o bioderkach nic nie pisali. Chodzi o to by główka równomiernie się kształtowała. Moj syn bardzo lubił spać tylko na plecach. Z boku klad się spowrorem na plecy i przez to miał i ma do dziś jeszcze płaską główkę z tylu.
Dziękuję za odpowiedź. Moja córeczka ma właśnie bardzo ładnie ukształtowaną główkę, być może właśnie od tego że śpi na boczkach i leży na plecach (główka się formowała z każdej strony).
 
Dzisiaj jak córeczka zasnęła po po południu to spróbowałam ją przekręcić na plecy to zaraz zaczęła się kręcić, a jak z powrotem na boczek przekręcilam to już się uspokoiła i dalej spała. Tak samo przy kolejnej drzemce jak zasnęła to położyłam na plecy i po 15 min zaczęła się kręcić i się obudziła. Wnioskuje z tego że nie lubi pozycji na plecach do spania. I dlatego kładę na boczki. Czy Wasze dzieci też preferują spanie na boczku albo na placach i nie chcą inaczej?
 
Po porodzie położna zalecała spanie dziecka tylko na plecach z tego względu, że inne pozycje zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Ewentualnie sen na brzuchu pomaga na problemy brzuszkowe, ale wtedy cały czas dziecko miało być pilnowane. Jeśli chodzi o spanie na boku to właśnie spanie ciągle na jednym mogło powodować zniekształcenie główki i świadczyć o jakiejś ogólnej preferencji danej strony, co mogło zaburzać równomierny rozwój obu stron.
Tyle w teorii. W praktyce moje dziecko po położeniu na plecach podkurczalo i podnosiło nogi jak do ćwiczenia bioderek i przez to przewracało się na któryś bok - losowo. Rozkladalam ręce przed położna i mówiłam, że nie widzę na to rady. Ona też nic nie doradziła.
Jeśli chodzi o bioderka, to u nas kontrola wyglądała tak, że były dwie, pierwsza na 2 msc, druga na 4 msc. Jeśli coś rozwijało się nieprawidłowo, albo prawidłowo, ale wolniej i nie było jeszcze do końca unormowane, to potem dalsze kontrole. Także jeśli twoje dziecko ma 5ms to wg naszego schematu powinien być już do końca zdiagnozowany.
U nas bioderka mimo takiego spania były ok, obecnie 7msc, z przewracania się na boki wyrósł gdzieś w trakcie, obecnie śpi tylko na wznak. Ewentualnie obraca sama głowę.
 
Po porodzie położna zalecała spanie dziecka tylko na plecach z tego względu, że inne pozycje zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Ewentualnie sen na brzuchu pomaga na problemy brzuszkowe, ale wtedy cały czas dziecko miało być pilnowane. Jeśli chodzi o spanie na boku to właśnie spanie ciągle na jednym mogło powodować zniekształcenie główki i świadczyć o jakiejś ogólnej preferencji danej strony, co mogło zaburzać równomierny rozwój obu stron.
Tyle w teorii. W praktyce moje dziecko po położeniu na plecach podkurczalo i podnosiło nogi jak do ćwiczenia bioderek i przez to przewracało się na któryś bok - losowo. Rozkladalam ręce przed położna i mówiłam, że nie widzę na to rady. Ona też nic nie doradziła.
Jeśli chodzi o bioderka, to u nas kontrola wyglądała tak, że były dwie, pierwsza na 2 msc, druga na 4 msc. Jeśli coś rozwijało się nieprawidłowo, albo prawidłowo, ale wolniej i nie było jeszcze do końca unormowane, to potem dalsze kontrole. Także jeśli twoje dziecko ma 5ms to wg naszego schematu powinien być już do końca zdiagnozowany.
U nas bioderka mimo takiego spania były ok, obecnie 7msc, z przewracania się na boki wyrósł gdzieś w trakcie, obecnie śpi tylko na wznak. Ewentualnie obraca sama głowę.
My byliśmy na USG bioderek w 6 tygodniu i potem w 9 tygodniu - tak ortopeda zalecił. Na drugiej kontroli powiedział że wszystko ok i już nie kazał przychodzić. Ale może lepiej jeszcze raz iść?
 
Mój syn miał identycznie.. Czasem tylko dawało się go baaaaaardzo delikatnie odkrecić na plecy, ale to czesto konczylo sie placzem, a na boczku zasypiał. Dalej jest to jego ulubiona pozycja do spania (tak zasypia, ale to mozen być przez karmienie na lezaco), ale teraz często przekreca się na brzuch i się tak wierci, za to śpi ciągiem czasem po 8h.
Wydaje mi się, że takie dzieci już wiedzą , co jest wygodne A co nie i nie ma sensu "kopać się koniem". Jestem przekonana, że nic im nie będzie:)
Co do bioder- u mas wszystko w porządku, nawet mimo wczesnego chodzenia, więc chyba nie musisz się tym martwić.
 
Mój syn miał identycznie.. Czasem tylko dawało się go baaaaaardzo delikatnie odkrecić na plecy, ale to czesto konczylo sie placzem, a na boczku zasypiał. Dalej jest to jego ulubiona pozycja do spania (tak zasypia, ale to mozen być przez karmienie na lezaco), ale teraz często przekreca się na brzuch i się tak wierci, za to śpi ciągiem czasem po 8h.
Wydaje mi się, że takie dzieci już wiedzą , co jest wygodne A co nie i nie ma sensu "kopać się koniem". Jestem przekonana, że nic im nie będzie:)
Co do bioder- u mas wszystko w porządku, nawet mimo wczesnego chodzenia, więc chyba nie musisz się tym martwić.
Twoja odpowiedź mnie uspokoiła. Często karmie na leżąco, córeczka bardzo lubi tą pozycję. W nocy jak się napije to tylko się odsuwa i zasypia na boczku. Także możliwe że przez karmienie na leżąco tak polubiła spanie na boczku :)
Próbowałam ale nie chciała inaczej, wybudzała się i była potem marudna, więc kładłam na boczki żeby się chociaż wyspała.
 
reklama
Moj syn ma teraz 10 miesiecy i od jakichś 3 (mniej wiecej) już się kręci po łóżeczku i wybiera takie pozycje, jakie mu pasują (choć jak wyląduje na plecach to czasem dalej się budzi)- ale nie wiąże się to z kłopotami z biodrami albo kształtem główki..
My też do tej pory tak się karmimy, podejrzewam, że dzieciątko może odczytywać ta pozycję jako bezpieczna, bo kojarzą z ukochana czynnością.
Mój smyk od 2 miesiecy chodzi, kontrolowaliśmy w związku z tym bioderka i wszystko w porządku.
Takze głowa do góry! Córci nic nie będzie, tak Jej wygodniej:)

Twoja odpowiedź mnie uspokoiła. Często karmie na leżąco, córeczka bardzo lubi tą pozycję. W nocy jak się napije to tylko się odsuwa i zasypia na boczku. Także możliwe że przez karmienie na leżąco tak polubiła spanie na boczku :)
Próbowałam ale nie chciała inaczej, wybudzała się i była potem marudna, więc kładłam na boczki żeby się chociaż wyspała.
[/QUOTE
 
reklama
A jak niemowle śpi na boczku i po chwili samo obróci się trochę na plecy - taka pozycja jakby półboczna, pod skosem trochę to można tak zostawić czy trzeba obrócić na plecy albo z powrotem na bok?
 
Do góry