reklama

Spór o podział domu między siostrami

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez MONINI18, 6 Czerwiec 2012.

1. MONINI18

MONINI18 Zaciekawiona BB

Witam serdecznie. Jestem właścicielem spadku po mojej mamie dokładnie 1/4 domu a reszta tzn.3/4 należy do mojej siostry.
    Spór idzie o to iż moja siostra chce odkupić ode mnie moją część za "śmieszne" pieniądze a ja się na to nie zgadzam. Więc zaproponowała mi sprzedaż swojej części 3/4 na co też mnie nie będzie stać. Pomimo to że mam prawo pie rwo kupu.
    Więc zagroziła mi, że jest właścicielem większej części domu i twierdzi że to ona ma prawo do sprzedaży całości domu wraz z moja częścią 1/4.
    I zapłaci mi po wycenie rzeczoznawcy za moją 1/4 części domku.
    Czy siostra może sprzedać bez mojej zgody cały dom? Której właścicielem 1/4 jestem Ja.

2. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

taka sprzedaż jest możliwa jedynie za zgodą sądu.
    Pani również może wystąpić do sądu o rozstrzygniecie co ze wspólnym domem. Może Pani wnisokować o to, by sąd nakazał siostrze spłacenie Pani lub o sprzedaż i podział środków.

3. reklama
  4. MONINI18

MONINI18 Zaciekawiona BB

czyli jeżeli sąd uzna jej stronę sprzeda dom razem z moją częścią 1/4 ja pójdę na bruk, nie mam zamiaru się wyprowadzać. teraz takie czasy ze ciężko o dom a tym bardziej mieć go na własność.
    1/4 domu jest moją własnością to się nie liczy? wszystko jest zapisane w księgach wieczystych.

5. E. Słotwińska-Rosłanowska

niestety tak. oczywiscie sąd uwzględni fakt, że nie ma Pani innego lokum.

To fakt. Ale własnosć i wspólwłasnosć to nie to samo.

To oznacza, że ma Pani słabszą pozycję niz siostra.
    jesli ona wystąpi do sądu to ten może nakzać Pani spłatę siostry (po okreslonej cenie) a jak nie to sprzedaż domu.

To nic nie zmienia.

6. MONINI18

MONINI18 Zaciekawiona BB

hmmm..słyszałam że jest możliwość uratowania mojej części domu 1/4 w taki sposob iż można złożyć wniosek do sądu o wzniesienie czy coś takiego. a chodzi dokładnie o to, że jeżeli siostra będzie chciała sprzedać cały dom to będzie miała prawo tylko do swojej części tzn.3/4. Jakie dokumenty należy posiadać i co trzeba zrobić? Jest taka możliwość żeby jednak nie stracić mojej części 1/4 ?? bo z tego co mi wiadomo trzeba też te lokum zamieszkiwać. prosze o pomoc

7. E. Słotwińska-Rosłanowska

Nie wiem co dokładnie ma Pani na myśli ale jeśli jest to zniesienie współwłasności to jest to dokładnie to o czym napisałam w poprzednich postach - sąd znosi współwłasność nakazując jedej strnie spłacenie drugiej.

Poleć forum