reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

sprawa o alimenty i ustalenie

Ze strony: www.dziennik .pl


Ustalenie wysokości alimentów
Nie ma jednej określonej stawki alimentacyjnej. Zazwyczaj sąd w trakcie postępowania ustala wysokość świadczeń. A przy orzekaniu wysokości bierze pod uwagę potrzeby osoby uprawnionej (czyli dziecka), jak i możliwości zarobkowe i majątkowe osoby zobowiązanej (czyli tej, od której domaga się alimentów).
W języku prawniczym mówi się o usprawiedliwionych potrzebach dziecka. A to oznacza, że ma ono prawo do korzystania z tego samego standardu życia, co zobowiązany rodzic. Usprawiedliwione potrzeby dziecka to: pieniądze na jedzenie, ubranie, pomoce szkolne, pomoc medyczną (zwłaszcza jeżeli dziecko jest przewlekle chore), dodatkową edukację, czyli rozwijanie talentów, wyjazdy na ferie i wakacje, opłaty za opiekunkę, polisy ubezpieczeniowe itd. Rodzic domagający się w imieniu dziecka alimentów powinien, uwzględniając te koszty, wyliczyć średnią stawkę miesięczną. Warto też zbierać rachunki, które będą stanowiły dowód przed sądem. Lista potrzeb dziecka może być długa, a możliwości zarobkowe osoby zobowiązanej ograniczone. Dlatego sąd wyznaczając wysokość obowiązku alimentacyjnego, nie może doprowadzić zobowiązanego do niedostatku. Bywa jednak, że rodzic dziecka ukrywa lub zaniża wysokość swoich dochodów, by płacić jak najniższe stawki. Dlatego ważne jest, by przygotowując pozew do sądu, podać w nim miejsce pracy zobowiązanego, informacje o jego stanie majątkowym (nieruchomości, samochód, akcje giełdowe, nazwę spółki, z której czerpie dywidendy itd.). Sąd na tej podstawie określi możliwości finansowe osoby zobowiązanej i ustali wysokość alimentów. Zakres obowiązku alimentacyjnego rodzice mogą ustalić między sobą w umowie pozasądowej lub notarialnej, której w sądzie można nadać klauzulę wykonalności i uzyskać tytuł egzekucyjny.
 
reklama
Wysokość alimentów ustalana jest przez sąd i uzależniona jest od:
· potrzeb dzieci
· sytuacji finansowej rodzica sprawującego osobistą opiekę
· możliwości finansowych drugiego rodzica

W ocenie możliwości finansowych rodzica, który ma płacić alimenty, sąd bierze pod uwagę nie tylko środki, którymi w tej chwili rodzic ten dysponuje, ale i te, którymi mógłby dysponować, gdyby wykorzystywał w pełni swój potencjał/możliwości. Przykładowo: rodzic posiada wyższe wykształcenie, które daje mu możliwość podjęcia dobrze płatnej pracy, a ten podejmuje nisko płatną pracę poniżej swoich kwalifikacji np. pracę fizyczną. W takiej sytuacji sąd będzie brał pod uwagę zarobki, które mógłby uzyskać, gdyby podjął pracę zgodnie ze swoimi możliwościami.

Alimenty na dzieci otrzymuje się do momentu ich finansowego usamodzielnienia się czyli praktycznie do chwili podjęcia przez nich pracy.
 
wczoraj dostałam pozew na druga sprawę, mam ja dopiero 28 grudnia a pozew złożyłam w sierpniu czyli 5 miesięcy będę czekać na wyrok jeżeli oczywiście na drugiej sprawie dostane ten wyrok. Jestem pewna ze ex nie będzie płacił żadnych alimentów wiec kolejne 3 miesiące upłyną na egzekucje komornika, wychodzi na to ze Ola będzie miała rok jak uda mi sie załatwić jakie pieniążki od państwa, a do tego czasu mamy umrzeć z głodu i zamarznąć na smierc a co tam, co to kogo obchodzi. Jak tu sie nie załamać. :-:)-:)-(
 
madzik a masz zabespieczenie finansowe na czs trwania rozprawy??
twoj ex musial by placic ci od dnia zlozenia pozwu do dniazakonczenia sprawy o alimenty
 
jaknie masz teog to wystap o to do sadu,sad ma 2 tyg na rozpatrzenie tego i musi ci przyznac takie zabespieczenie bonie mozecie byc bez srodkow do zycia
 
reklama
Do góry