reklama

Sprawa w sądzie a zwolnienie lekarskie

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez marchewa22, 21 Luty 2012.

  1. marchewa22

    marchewa22 Zaciekawiona BB

    Witam,

    dostałam wezwanie do sądu w charakterze światka a jestem na zwolnieniu lekarskim czy muszę się stawić na rozprawie ??
     
  2. Mozi

    Mozi MAMUŚKA BB

    Czy osoba,ktora pracuje na caly etat i ma sprawe w sadzie czy przysluguje jej z tego powodu urlop w pracy lub zwolnienie na czas trwania rozprawy moze wyjsc na sprawe i wrocic do pracy pozniej,bez odrabiania tego czasu, chodzi mi czy za kazdym razem musze brac urlop wypoczynkowy jezeli chce byc na sprawie???
     
  3. reklama
  4. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    A czy zwolnienie jest z kodem "może chodzić" czy "musi leżeć"? I jakie to postępowanie (karne, cywilne itp.)?
     
  5. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na czas rozprawy (czas niezbędny do stawiennictwa w sądzie a zatem uwzgledniajcy czas dojazdu itp.). Za okres nieobecnosci pracownikowi NIE przysługuje wynagrodzenie. Zgodnie bowiem z art. 85 ust. 1 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, kosztów noclegu oraz utraconych zarobków lub dochodów, związanych ze stawiennictwem w sądzie. Stosowny wniosek nalezy złożyć w sądzie pisemnie (lub do protokołu) nie później niż 3 dni po dokonaniu czynnosci (po stawiennictwie).
     
  6. marchewa22

    marchewa22 Zaciekawiona BB

    Witam,

    chciała bym dostać odpowiedz czy muszę się stawić na sprawie gdy mam zwolnienie leżące i jest to postępowanie cywilne ??
    Proszę o odp.
     
  7. Freiya

    Freiya Lelkowa mama

    Przepraszam, że się wtrącę, ale chciałam zapytać czy o podobny zwrot kosztów można ubiegać się w przypadku wezwania na świadka w sprawie karnej? Jeśli tak to na jakiej podstawie oszacować stratę zarobków w dniu nieobecności w pracy?
     
  8. E. Słotwińska-Rosłanowska

    E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

    Kosztów dojazdu - tak. Dopuszcza się zwrot kosztów podróży w wysokości kosztów przejazdu środkiem transportu masowego (koleją, autobusem itp.) w najniższej klasie
    Nie ma mozliwosci uzyskania zwrotu utraconych zarobków
     

Poleć forum