reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy formalne

reklama
A propos tego co pisałyście o traktowaniu wczesnej ciąży w Anglii czy we Włoszech... Ja się z tym zgadzam. Osobiście też nie widzę potrzeby pędzenia do lekarza jak tylko test pokaże dwie kreski, jeśli nic się nie dzieje. Poza jedną: jeśli tego nie zrobię, nie wypłacą mi becikowego. Ja bym wolała zaczekać do 12 tygodnia z pierwszą wizytą.

z tego co wiem to uległo zmianie.proszę.

Becikowe - zmiana przepisów! 07.02.2010.
becikwe.jpg
Już niedługo nastąpią zmiany w ustawie o becikowym. Każda kobieta, która w czasie ciąży przynajmniej raz była u lekarza i przedstawi na to odpowiedni dokument, otrzyma 1000 zł.

1 listopada ub. roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące wypłaty becikowego. Według nich prawo do 1000 zł. miały tylko te kobiety, które od 10 tygodnia ciąży pozostawały pod opieką lekarza. Prawodawcy wprowadzając przepis w życie nie przewidzieli, że jest on dla wielu kobiet trudny do zrealizowania, często nie z ich winy. Okres oczekiwania na wizytę u lekarzy ginekologów, którzy mieli stwierdzić ciążę i wydać odpowiednie zaświadczenie wynosił często nawet kilka tygodni. Zdarzało się, że kobieta nie wiedziała, że jest w ciąży i nie zdążyła w ustawowym terminie wybrać się do lekarza. Z tych i innych powodów wiele rodzin straciło szansę na otrzymanie pieniędzy.
 
Czy wiecie cos o becikowym dla dziewczyn z za granicy? Ja w Anglii nie dostane becikowego, bo tutaj jest ono zalezne od dochodow i sie nie zaliczam.. a po porodzie kilka miesiecy zamierzam wrocic na stale do Polski i tam "dokonczyc" swoje angielskie maciezynskie. Czy w takim razie bedzie mi sie nalezlo becikowe? Jestem w Anglii juz kilka lat, ale ciagle zameldowana w Polsce na adres rodzicow.
 
Czy wiecie cos o becikowym dla dziewczyn z za granicy? Ja w Anglii nie dostane becikowego, bo tutaj jest ono zalezne od dochodow i sie nie zaliczam.. a po porodzie kilka miesiecy zamierzam wrocic na stale do Polski i tam "dokonczyc" swoje angielskie maciezynskie. Czy w takim razie bedzie mi sie nalezlo becikowe? Jestem w Anglii juz kilka lat, ale ciagle zameldowana w Polsce na adres rodzicow.

Ogólnie masz prawo do becikowego, bo świadczenia rodzinne przysługują nam, nawet gdy mieszkamy na terytorium innego państwa, niż to, które jest zobowiązane do wypłaty świadczenia. Ale aby dostać becikowe, musisz w ciągu trzech miesięcy od daty urodzenia dziecka złożyć wniosek o jego wypłatę i dostarczyć potwierdzenie, że nie skorzystałaś już z becikowego ani w Polsce ani w kraju, w którym przebywasz (jeśli Ci przysługiwało). Jeśli wniosek złożysz z zagranicy, to becikowe zostanie Ci tam przesłane przeliczone na lokalną walutę. Niestety nie wiem przez kogo się składa taki wniosek - najlepiej sprawdź w naszym konsulacie w Londynie.
 
anbar, dzieki za odpowiedz, jeszcze mi do becikowego daleko, ale skoro sie nalezy to bede sie starala :) nie wiem tylko jak bedzie z tym podtiwerdzeniem chodzenia do lekarza, pewnie bede musiala je tlumaczyc na polski.
 
Ja mam taki mały problem i nie wiem jak go rozwiązać, żeby było dobrze. Jestem zatrudniona na czas nieokreślony od 2 lat, przebywam obecnie na wychowawczym, ale niestety bezpłatnym. Wiadomo ceny coraz większe a pieniędzy nie przybywa. Chcę się zwolnić i iść na zasiłek dla bezrobotnych. Mieszkam w Mińsku Maz. a zameldowana jestem u rodziców w warmińsko-mazurskim. Czy wiecie jak się zwolnić żeby za długo nie czekać na zasiłek? Szef pójdzie mi na rękę, ale on mnie zwolnić nie może:(
 
Chcę się zwolnić i iść na zasiłek dla bezrobotnych. Mieszkam w Mińsku Maz. a zameldowana jestem u rodziców w warmińsko-mazurskim. Czy wiecie jak się zwolnić żeby za długo nie czekać na zasiłek? Szef pójdzie mi na rękę, ale on mnie zwolnić nie może:(

Zameldowanie nie ma nic do rzeczy, poza tym, ze bedziesz musiala jechac do miejsca zameldowania aby wystapic o zasilek i tylko tam go pobierac.
Natomiast jesli chodzi o zwolnienie po to aby isc na zasilek, to jest to niemozliwe. Zasilek dla bezrobotnych przysluguje tylko tym osobom, ktore utracily prace nie z wlasnej winy. Bedac na wychowawczym masz prawo do podejmowania dzialalnosci zarobkowej u innego badz tego samego pracodawcy na warunkach okreslonych odrebnie. I szczerze bym polecala takie rozwiazanie, czyli rozejrzyj sie jaka prace (w domu lub poza nim) moglabys wykonywac aby dorobic pare groszy. Szczegolnie, ze jesli Twoj calkowity staz pracy wynosi dwa lata, to tego zasilku specjalnie duzego bys nie dostala (okolo 300 PLN chyba).
Obecny pracodawca moze Cie zwolnic tylko jesli zlikwiduje zaklad pracy albo ty dopuscisz sie ciezkiego naruszenia zasad pracowniczych. Na pierwsze bym nie liczyla, zas drugie narobi Ci tylko smrodu w papierach, a chyba tego nie chcesz. Chyba jest tez mozliwosc przy likwidacji stanowiska, ale nie jestem pewna.
 
hmmm jest jeszcze tak zwane drugie becikowe - hmmmm bardziej formalnie to dopłata samorządowa albo jakoś tak, pełnej nazwy nie pamiętam ale się dowiem, przyznaje ją mops do którego składamy wniosek po uzyskaniu informacji z urzędu skarbowego informacji o zarobkach rodziców, oczywiście po wcześniejszym wypełnieniu niezbędnych formularzy, jest określona granica jakiej małżonkowie nie mogą przekroczyć aby uzyskać dodatkowe 1000 zł do becikowego, zarobki które brane są pod uwagę to te jakie mieliśmy z poprzedniego roku rozliczeniowego więc w naszym przypadku brany będzie rok 2009 i dzielone są przez ilość osób w rodzinie czyli rodzice + dzidziuś + dziecko etc. Jak ktoś będzie chciał więcej informacji to poszukam jakiegoś sensownego wątku prawnego w tym temacie i wkleje, pozdrawiam
 
reklama
becikowe socjalne jest przyznawane jeśli nasz dochód nie przekracza 504zl ( netto) na osobę, potrzebne będzie zaświadczenie z US za rok 2009, wniosek jest składany w MOPS
 
Do góry