reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

reklama

Sprawy papierkowe/urzędowe związane z narodzinami dziecka

Rozwiązania
0
Witam wszystkie przyszłe i obecne Mamy :-)
Słuchajcie, mam kilka wątpliwości związanych z papierkowymi sprawami.. Jest tego trochę i można się pogubić, a pomału chciałabym ogarniać co i jak. Tak więc..
Jeśli chce się starać po narodzinach o becikowe, potrzebuję zaświadczenia o dochodach za rok poprzedni tak ? Od wszysktich pracodawców,u których pracowałam w roku 2018 ( i partner tak samo) ? Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach od urzedu skrabowego?
Do zarejstrowania dziecka i otrzymania numeru pesel, potrzebne są akty urodzenia moje i partnera jeśli nie jesteśmy w formalnym związku?
I jakie dokumenty są potrzebne do zusu, żeby po narodzinach "iść" a urlop macierzyński ?

reklama

Kaamilaaa

Fanka BB :)
Rozwiązania
1
Słuchajcie, mam kilka wątpliwości związanych z papierkowymi sprawami.. Jest tego trochę i można się pogubić, a pomału chciałabym ogarniać co i jak. Tak więc..
Jeśli chce się starać po narodzinach o becikowe, potrzebuję zaświadczenia o dochodach za rok poprzedni tak ? Od wszysktich pracodawców,u których pracowałam w roku 2018 ( i partner tak samo) ? Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach od urzedu skrabowego?
Do zarejstrowania dziecka i otrzymania numeru pesel, potrzebne są akty urodzenia moje i partnera jeśli nie jesteśmy w formalnym związku?
I jakie dokumenty są potrzebne do zusu, żeby po narodzinach "iść" a urlop macierzyński ?
Jeśli chodzi o zarejestrowanie dziecka to wystarcza wasze dowody i skoro nie jesteście małżeństwem to musicie iść razem do USC żeby ojciec dziecka przed kierownikiem potwierdził że jest ojcem dziecka (uznanie ojcostwa).

Co do becikowego mi kazali dostarczyć pit za 2017rok - partnera bo ja nie pracowałam - plus jak była zmiana pracy od tamtego roku to świadectwo pracy i umowe z nowej pracy. No i zaświadczenie od poloznej/lekarza.

aspekt

Rozwiązania
10
Dowiedz sie w swojej Opiece Spolecznej (mozesz zaczac od ich strony internetowej), jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia dochodu do becikowego. Bo w moim miescie nie trzeba zaswiadczen ze skarbowki, sami sobie to sprawdzają. Sprawa trochę sie komplikuje, jeśli zmienialiscie pracodawców itp. Ale na becikowe jest rok czasu na zlozenie i na dodatek - w zaleznosci od terminu porodu i daty zlozenia wniosku - mozliwe, ze bedziecie skladac info o dochodach z 2017 a nie 2018! Pamietaj tez o zaswiadczeniu od poloznej/lekarza o opiece prenatalnej.

To co jest pilne, to akt urodzenia i pesel. I z tym wniosek o 500 plus.

aspekt

Rozwiązania
10
A ws macierzyńskiego napisz wiecej o swojej sytuacji zawodowej. Dlaczego piszesz "macierzynski z zusu"? Nie masz ubezp chorobowego i prawa do zasiłku, wiec bedziesz brala kosiniakowe?

Rozwiązania
0
Słabo się orientuję trochę dlatego tyle pytań :D tzn, mniej więcej wiem co i jak ale czytam o tym na necie i się pomału gubię.
Ja jestem obecnie na L4, jestem zatrudniona normalnie na umowę o pracę od czerwca 2018 roku. A wcześniej byłam na okresie probnym ale w innej firmie. No i po urodzeniu dziecka trzeba jakieś papiery do Zusu składać o urlop macierzyński tak??

aspekt

Rozwiązania
10
Słabo się orientuję trochę dlatego tyle pytań :D tzn, mniej więcej wiem co i jak ale czytam o tym na necie i się pomału gubię.
Ja jestem obecnie na L4, jestem zatrudniona normalnie na umowę o pracę od czerwca 2018 roku. A wcześniej byłam na okresie probnym ale w innej firmie. No i po urodzeniu dziecka trzeba jakieś papiery do Zusu składać o urlop macierzyński tak??
Wniosek o urlop i zasilek macierzynski skladasz u swojego pracodawcy. To on zajmuje sie wysyłaniem papierow do zusu. Najlepiej skontaktuj się z kadrami i spytaj co masz zrobic po urodzeniu dziecka. Przepisy przepisami, a rozne firmy mają swoje obyczaje.

Milmo

Rozwiązania
0
Macierzyński wchodzi z automatu. Chyba, że chcesz iść odrazu na całość i pobierać przez cały czas 80%, to wtedy masz 21 dni na złożenie oświadczenia u pracodawcy. Jeśli tego nie zrobisz masz najpierw 100 a potem 60.

Milmo

Rozwiązania
0
A to ja dopytam też... Mąż może iść sam zarejestrować córkę? To, że obydwoje rodzice muszą to tylko jak nie są małżeństwem?

reklama

Kaamilaaa

Rozwiązania
1
A to ja dopytam też... Mąż może iść sam zarejestrować córkę? To, że obydwoje rodzice muszą to tylko jak nie są małżeństwem?
Jeśli jesteście małżeństwem to spokojnie mąż może iść sam. Teraz jest jeszcze możliwość rejestracji przez internet, przez profil zaufany.

Rozwiązania
0
Można ojcostwo uznać jeszcze przed narodzinami dziecka w USC. I wtedy ojciec z tym dokumentem sam może iść zarejestrować dziecko

reklama
Autor Podobne tematy Forum Odpowiedzi Data
paulinkag Łamanie warunków ugody, opieka i inne sprawy Potrzebuję porady 5
W Jak przestała wierzyć w Boga - trudne życie, trudne sprawy Potrzebuję porady 2
I Sprawy świeżo upieczone mamy : ) Dzieci urodzone w marcu 2016 191
Nulini Sprawy techniczne Dzieci urodzone w styczniu 2015 36
makota89 Sprawy urzędowe - co należy zrobić po porodzie, aby żyć z biurokracją w zgodzie? Dzieci urodzone w lipcu 2014 142
emotion_sickness sprawy techniczne, moderownie, porady, forum Dzieci urodzone w czerwcu 2014 41
K Wniosek o przyspieszenie sprawy Porady prawnika 0
lkasia ZUS, KRUS, BECIKOWE etc....wszystkie sprawy prawne styczniówek:)) Dzieci urodzone w styczniu 2014 278
W jak załatwić sprawy urzędowe po porodzie Porady prawnika 2
betiks Mleczne sprawy Dzieci urodzone w grudniu 2012 162
Felidae Sprawy urzędowe Dzieci urodzone w kwietniu 2013 280
A *** Sprawy techniczne... *** Dzieci urodzone w lutym 2013 4
anisiaj Nasze sprawy... Zwierzenia 51669
katjusza77 Forum - sprawy techniczne (propozycje zmian, problemy z działaniem) Dzieci urodzone w sierpniu 2012 171
Kasiurek1983 Sprawy socjalne-becikowe i inne co w tym dziale miescic sie moga ;] Dzieci urodzone w marcu 2012 103
klariss1 Zwolnienia L4, sprawy urzędowe..itp. Dzieci urodzone w grudniu 2011 477
Z Sprawy urzedowe dotyczace naszej ciazy i narodzin dziecka Mamy z Włoch 38
eZOJA sprawy organizacyjne forum Dzieci urodzone w czerwcu 2011 466
A akta sprawy Porady prawnika 1
mary-beth Sprawy socjalno-urzędowe - poradnik dla przyszłych rodziców Mamy z Norwegii 9
angola kiedy i od czego zacząć ustalenie ojcostwa i sprawy alimentacyjne Porady prawnika 1
Dominika81 Sprawy techniczne Dzieci urodzone w styczniu 2011 141
A Uprawnienia i sprawy urzędowe lutowych mam Dzieci urodzone w lutym 2011 139
futrzakowa Formalne sprawy i papierkologia Dzieci urodzone w marcu 2011 235
A Odbiór dziecka i pierwsze tygodnie-sprawy ciuszkowe Dzieci urodzone w czerwcu 2010 115
K Sprawy formalne Dzieci urodzone w listopadzie 2010 158
maniulka Sprawy techniczne Dzieci urodzone w marcu 2009 23
NeSSi Sprawy ''ten teges'' POŁOGOWE. Archiwum mam grudniowych 343
anusiak-białystok porady prawne i sprawy urzędowe Archiwum maj 2010 1140
malina1979 Łóżkowe sprawy... Archiwum mam listopadowych 383
pelasiak Formalności i sprawy urzędowe Dzieci urodzone w lutym 2010 128
iwon3004 Wychowawczy urlop.... macierzyński... i sprawy poważne dzieci urodzone w lipcu'09 108
aneta23 Tworzenie działu zamkniętego i inne sprawy organizacyjne Dzieci urodzone w listopadzie 2008 119
J@god@ przedszkolne sprawy Trzylatki 216
k@siek Nocnikowe sprawy:)) Dzieci urodzone w lipcu 2006r. 76
Casperek Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii Mamy z Irlandii 5050
ullana Wszelkie sprawy urzędowe ;-) Dzieci urodzone w październiku 2007 16
Cynamonka Nocnikowe sprawy Dzieci urodzone w listopadzie 2006r. 239
maja_1980 Sprawy urzędowe Mamy z UK 203
Blanes Formalości i takie tam oficjalne sprawy Dzieci urodzone w czerwcu 2007 58
zuch czego boją się nasze dzieci i inne dziwne sprawy Dzieci urodzone w maju 2005 50
solange Nabiałowe sprawy Jedzeniowe ABC 146