reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy papierkowe/urzędowe związane z narodzinami dziecka

Dołączył(a)
2 Lipiec 2019
Postów
11
Witam wszystkie przyszłe i obecne Mamy :-)
Słuchajcie, mam kilka wątpliwości związanych z papierkowymi sprawami.. Jest tego trochę i można się pogubić, a pomału chciałabym ogarniać co i jak. Tak więc..
Jeśli chce się starać po narodzinach o becikowe, potrzebuję zaświadczenia o dochodach za rok poprzedni tak ? Od wszysktich pracodawców,u których pracowałam w roku 2018 ( i partner tak samo) ? Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach od urzedu skrabowego?
Do zarejstrowania dziecka i otrzymania numeru pesel, potrzebne są akty urodzenia moje i partnera jeśli nie jesteśmy w formalnym związku?
I jakie dokumenty są potrzebne do zusu, żeby po narodzinach "iść" a urlop macierzyński ?
 
reklama
Rozwiązanie
Witam wszystkie przyszłe i obecne Mamy :-)
Słuchajcie, mam kilka wątpliwości związanych z papierkowymi sprawami.. Jest tego trochę i można się pogubić, a pomału chciałabym ogarniać co i jak. Tak więc..
Jeśli chce się starać po narodzinach o becikowe, potrzebuję zaświadczenia o dochodach za rok poprzedni tak ? Od wszysktich pracodawców,u których pracowałam w roku 2018 ( i partner tak samo) ? Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach od urzedu skrabowego?
Do zarejstrowania dziecka i otrzymania numeru pesel, potrzebne są akty urodzenia moje i partnera jeśli nie jesteśmy w formalnym związku?
I jakie dokumenty są potrzebne do zusu, żeby po narodzinach "iść" a urlop macierzyński ?
Można ojcostwo uznać jeszcze przed...
Witam wszystkie przyszłe i obecne Mamy :-)
Słuchajcie, mam kilka wątpliwości związanych z papierkowymi sprawami.. Jest tego trochę i można się pogubić, a pomału chciałabym ogarniać co i jak. Tak więc..
Jeśli chce się starać po narodzinach o becikowe, potrzebuję zaświadczenia o dochodach za rok poprzedni tak ? Od wszysktich pracodawców,u których pracowałam w roku 2018 ( i partner tak samo) ? Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach od urzedu skrabowego?
Do zarejstrowania dziecka i otrzymania numeru pesel, potrzebne są akty urodzenia moje i partnera jeśli nie jesteśmy w formalnym związku?
I jakie dokumenty są potrzebne do zusu, żeby po narodzinach "iść" a urlop macierzyński ?
Jeśli chodzi o zarejestrowanie dziecka to wystarcza wasze dowody i skoro nie jesteście małżeństwem to musicie iść razem do USC żeby ojciec dziecka przed kierownikiem potwierdził że jest ojcem dziecka (uznanie ojcostwa).

Co do becikowego mi kazali dostarczyć pit za 2017rok - partnera bo ja nie pracowałam - plus jak była zmiana pracy od tamtego roku to świadectwo pracy i umowe z nowej pracy. No i zaświadczenie od poloznej/lekarza.
 
Witam wszystkie przyszłe i obecne Mamy :-)
Słuchajcie, mam kilka wątpliwości związanych z papierkowymi sprawami.. Jest tego trochę i można się pogubić, a pomału chciałabym ogarniać co i jak. Tak więc..
Jeśli chce się starać po narodzinach o becikowe, potrzebuję zaświadczenia o dochodach za rok poprzedni tak ? Od wszysktich pracodawców,u których pracowałam w roku 2018 ( i partner tak samo) ? Czy jest możliwość uzyskania zaświadczenia o dochodach od urzedu skrabowego?
Do zarejstrowania dziecka i otrzymania numeru pesel, potrzebne są akty urodzenia moje i partnera jeśli nie jesteśmy w formalnym związku?
I jakie dokumenty są potrzebne do zusu, żeby po narodzinach "iść" a urlop macierzyński ?

Dowiedz sie w swojej Opiece Spolecznej (mozesz zaczac od ich strony internetowej), jakie dokumenty są potrzebne do ustalenia dochodu do becikowego. Bo w moim miescie nie trzeba zaswiadczen ze skarbowki, sami sobie to sprawdzają. Sprawa trochę sie komplikuje, jeśli zmienialiscie pracodawców itp. Ale na becikowe jest rok czasu na zlozenie i na dodatek - w zaleznosci od terminu porodu i daty zlozenia wniosku - mozliwe, ze bedziecie skladac info o dochodach z 2017 a nie 2018! Pamietaj tez o zaswiadczeniu od poloznej/lekarza o opiece prenatalnej.

To co jest pilne, to akt urodzenia i pesel. I z tym wniosek o 500 plus.
 
A ws macierzyńskiego napisz wiecej o swojej sytuacji zawodowej. Dlaczego piszesz "macierzynski z zusu"? Nie masz ubezp chorobowego i prawa do zasiłku, wiec bedziesz brala kosiniakowe?
 
Słabo się orientuję trochę dlatego tyle pytań :D tzn, mniej więcej wiem co i jak ale czytam o tym na necie i się pomału gubię.
Ja jestem obecnie na L4, jestem zatrudniona normalnie na umowę o pracę od czerwca 2018 roku. A wcześniej byłam na okresie probnym ale w innej firmie. No i po urodzeniu dziecka trzeba jakieś papiery do Zusu składać o urlop macierzyński tak??
 
Słabo się orientuję trochę dlatego tyle pytań :D tzn, mniej więcej wiem co i jak ale czytam o tym na necie i się pomału gubię.
Ja jestem obecnie na L4, jestem zatrudniona normalnie na umowę o pracę od czerwca 2018 roku. A wcześniej byłam na okresie probnym ale w innej firmie. No i po urodzeniu dziecka trzeba jakieś papiery do Zusu składać o urlop macierzyński tak??
Wniosek o urlop i zasilek macierzynski skladasz u swojego pracodawcy. To on zajmuje sie wysyłaniem papierow do zusu. Najlepiej skontaktuj się z kadrami i spytaj co masz zrobic po urodzeniu dziecka. Przepisy przepisami, a rozne firmy mają swoje obyczaje.
 
Macierzyński wchodzi z automatu. Chyba, że chcesz iść odrazu na całość i pobierać przez cały czas 80%, to wtedy masz 21 dni na złożenie oświadczenia u pracodawcy. Jeśli tego nie zrobisz masz najpierw 100 a potem 60.
 
reklama
A to ja dopytam też... Mąż może iść sam zarejestrować córkę? To, że obydwoje rodzice muszą to tylko jak nie są małżeństwem?
 
reklama
Do góry