reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne-becikowe i inne co w tym dziale miescic sie moga ;]

Pewnie, że fajnie było otrzymać dodatkowe pieniążki, teraz obiecują, że pójdą one na miejsca w żłobkach i w przedszkolach i tu faktycznie przydałoby się coś zrobić bo w Bydgoszczy jest pod tym względem tragicznie( podejrzewam, że nie tylko w Bydgoszczy). Szkoda tylko, że samorządowcy decydują się na szukanie oszczędności w taki sposób....( i akurat teraz:)) No ale cóż....na to wpływu nie mamy....przecież nie dla becikowego decydowaliśmy się na dzieciątko:-)
 
reklama
No to pieknie ja od miesiaca na zwolnieniu i faktury podpisuje! Chyba musze zmienic ksiegowa bo pytalam sie jej z sto razy czy tak mozna! A skladke tez nie podwyzszalam bo sie nie oplacalo mi ale zamierzam wlasnie dalej na macierzynskim wystawiac faktury. Rozumiem
Ze macierzynski trwa teraz 20 tygodni czy 24 tygodnie?
 
Maria na zwolnieniu absolutnie nie wolno prowadzić działalności, więc zaprzestań jak najszybciej, bo się nabawisz kontroli i będziesz musiała oddawać pieniądze jakie pobrałaś, ewentualnie jeśli nic Ci nie zapłacili a skontrolują, to odmówią wypłaty, ochrzań księgową:) ewentualnie zatrudnij kogoś do prowadzenia spraw firmy jeśli możesz.
W sytuacji gdy przedsiębiorca w okresie zwolnienia lekarskiego wykonywał czynności biznesowe, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, ZUS odmówi mu wypłaty zasiłku chorobowego za cały okres orzeczonej niezdolności do pracy. W przypadku wykonywania pracy zarobkowej w czasie zwolnienia lekarskiego ubezpieczony traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres tego zwolnienia, nawet wówczas gdy wykonywał pracę w tym okresie tylko przez pół dnia. Za okres, w którym przedsiębiorca nie ma prawa do wypłaty zasiłku, należy opłacić wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne oraz na Fundusz Pracy, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami.


Pracownica, która urodziła dziecko ma prawo do zasiłku macierzyńskiego przez okres zarówno podstawowego, jaki i dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
Wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego: od 1 stycznia 2012 roku zasiłek w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie wynosi do 4 tygodni. Natomiast w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie od 1 stycznia 2012 roku wymiar dodatkowego urlopu macierzyńskiego wynosi do 6 tygodni.
Zasiłek macierzyński za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego: od następnego dnia po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego. To samo dotyczy przedsiębiorców, musisz złożyć wniosek do Zus, że chcesz z tego korzystać, ale przez ten okres dodatkowy absolutnie nie można prowadzić działalności gosp.
 
Ostatnia edycja:
Maria na pierwsze dziecko 20 tyg. a z każdym kolejnym maluchem urlop wydłuża się o 2 tyg, więc teraz chyba przysługuje Ci 22 tyg...
teraz juz tak nie ma , jelsi urodzisz blizniaki to masz wiecej ze tak powiem urlopu.

teraz jest tylko tak ze w 2012 roku za urodzenie dziecka masz 24 tygodnie i tyle




tu podaje cos waznego odnosnie zmiejszenia wymiaru pracy - jest taki myk ze jak wrocicie do pracy po urlopie macieryznskiem, mozecie zlozyc wniosek o skrocenie wymiary pracy wystarczy z 8/8 na 7/8 i wtedy pracodwaca was nie moze zwolnic przez rok czasu- jak ktos ma taka niestabilna sytacje w pracy jak to moze skorzystac ;>


Art. 186 Art. 1867
. § 1. Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może złożyć pracodawcy
pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy do wymiaru nie niższego niż połowa pełnego
wymiaru czasu pracy w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu. Pracodawca jest
obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, składa się na dwa tygodnie przed rozpoczęciem
wykonywania pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy. Jeżeli wniosek został złożony bez
zachowania terminu, pracodawca obniża wymiar czasu pracy nie później niż z dniem upływu dwóch
tygodni od dnia złożenia wniosku.
Art. 186
8
. § 1. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie
od dnia złożenia przez pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego wniosku o obniżenie
wymiaru czasu pracy do dnia powrotu do nieobniżonego wymiaru czasu pracy, nie dłużej jednak niż
przez łączny okres 12 miesięcy. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest
dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą
przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.


http://www.pip.gov.pl/html/pl/doc/k0000008.pdf
 
Kasiuerk juz wiem, że się zminiło, z resztą Amandla mnie poprawiła - tak jest bodajże w tym roku, od przyszłego ma być własnie inaczej...

mnie to i tak nie dotyczy, więc nie zgłębiałam mocno tematu :zawstydzona/y:
 
No to pieknie ja od miesiaca na zwolnieniu i faktury podpisuje! Chyba musze zmienic ksiegowa bo pytalam sie jej z sto razy czy tak mozna! A skladke tez nie podwyzszalam bo sie nie oplacalo mi ale zamierzam wlasnie dalej na macierzynskim wystawiac faktury. Rozumiem
Ze macierzynski trwa teraz 20 tygodni czy 24 tygodnie?
mnie powiedziano ze 24
 
reklama
naszła mnie taka mała wątpliwość dzisiaj :-) zdarzą się na pewno wśród nas takie dziewczyny, które urodzą w lutym. Problem w tym, że w tym roku luty ma 29 dni. Co w takiej sytuacji wpisywane jest do aktu urodzenia - rzeczywista data urodzin, czy np. 1 marca ? :cool:
 
Do góry