reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

3razyM dziekuje za odpowiedz...juz teraz wszystko wiem chociaz nie je to pocieszajace...bylismy dzisiaj u lekarza i mamy ten fioletowy druk jutro moze zalatwimy reszte...pozdrawiam
 
reklama
Witam wszystkich.
Zacznę od tego,iż jestem w Irlandii prawie 6 lat,mimo,że tak długo to do tej pory nie interesowały mnie sprawy urzędowe a mianowicie zasiłek.
Przepracowałam prawie 5 i pół roku bez przerwy w jednej firmie.Zaszałam w ciążę,w chwili obecnej jestem po skończonym macierzyńskim,dziecko ma pół roku,za małe by wrócić jak dla mnie,nie mam nikogo kto by się nim zajął (chodzi mi o rodzinę),opiekunka odpada,gdyż cena jaką woła równa się prawie z moją miesięczną pensją a to dla nas mija sie z celem,dziecko pod opieką obcej osoby i dalej braki w gotówce:(
Moja firma po moim piśmie do nich z prośbą o pracę na pół etatu,odpisała mi,że takowej nie posiada i że jestem dla nich wciąż zatrudniona u nich,ale w grę wchodzi tylko opcja na pełny etat.Odpisali tak,gdyż sami mnie zwolnić nie chcą a ja pozostałam w sytuacji podbramkowej.
Co zrobić??
Zwolnić się i iść na zasiłek dla bezrobotnych??Czy należy mi się i czy nie zrobią mi żadnych problemów??
Ponoć są tzw. zasiłki dla osób,które nie mają tymczasowo pracy,czy to prawda??Jeśli tak jest to po jaki druczek się zgłosić??Nie musiała bym się wtedy zwalniać,w końcu w życiu różnie może być i za np. pół roku wróciłabym do starej firmy.
Byłabym ogromnie wdzięczna osobom,które miały podobną sytuację,badz wiedzą coś na temat postępowania w takiej sytuacji jakiej się znalazłam.
Dziękuję pięknie za rady.

Od razu korzystając z okazji pragnę wszystkim forumowiczom złożyć świąteczne życzenia:
Na Święta Bożego Narodzenia, życzę wyjątkowej, magicznej atmosfery, otwierającej serca na potrzeby innych...
Szczególnej bliskości, zrozumienia, rodzinnego ciepła i wielkiej radości płynącej wraz z zapachem świerkowych gałązek, aromatem korzennego piernika oraz dźwiękiem ulubionych kolęd...
A za oknem – urokliwych, puszystych płatków śniegu ...


pozdrawiam emalia30
 
Witam wszystkie mamusie :)
Ja tez prosze o rade, bo juz sama nie wiem co mam zrobic :(
Otoz... pracuje w Irlandii od lipca, jestem w 22. tygodniu ciazy i niestety nie jestem w stanie dluzej pracowac :( Mam w zwiazku z tym pytanie... Czy po tak krotkim czasie przepracowanym w IE naleza mi sie jakies pieniazki za chorobowe? Czy nie ma szans na zadne pieniazki z sociala? Z gory dziekuje za odp.
 
emalia temat bezrobocia byl tu wyjasniany pare postow wczesniej. Bezrobocie ci sie nalezy, musisz miec jednak P45, firma musi cie zwolnic. Od chwili zlozenia papierow czekasz do 4 miesiecy na kase. Mozesz odrazu zlozcy forme o emergency kase, wtedy co tydziien bedziesz dostawac jakas sume(bo w innym wypadku przez te ok 4 miechy bedziesz bez pieniedzy). A z powrotem do firmy. Wiesz..WYdaje mi sie, ze jesli jestes juz zdecydowana, ze nie chcesz narazie pracowac, to sprobuj porozmawiac z szefem, wyjasnic sytuacje. On musi Cie zwolnic, zebys dostala P45 i zeby nalezalo ci sie bezrobocie. Jak dostaniesz P45, to musisz poczekac 6 dni(niby ma sie 6 dni na rozejrzenie sie za nowa praca) i wtedy mozesz zlozyc o benefit na bezrobocie.
 
ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH:
Ja rozmawiałam z urzędnikiem w socialu i poinformował mnie, że po pierwsze złożyć wniosek o zasiłek dla bezrobotnych należy złożyć o razu w pierwszym dniu bez pracy, można donieść dokumenty później. Ta emergency kase dosaje sie z HSE ale to oni decyduja czy sie nalezy i dostaje sie czeki.

Należy dnieść P45 oraz list od pracodwacy ze jest sie zwolnionym i z jakiego powodu. Wtedy na zasiłek nie czeka siętak długo. Można łączyś skladki z polski.

CHOROBOWE:
Ja przepracowałam w Irlandii 3 miesiace, zaszłam w ciążę i o od razu trafiłam do szpitala więc dostałam zwolnienie. Dołączyłam druk E-104 z polski z dowodem opłacania składekw 2006 roku. Pracowałam wtedy cały rok w Polsce.

Teraz jestem już na macierzyńskim, byłam na chorobowym ok 21 tygodni, od tygodnia macierzynski, dostałam go bardzo szybko decyzja po 2 tygodniach, złożyłam wszytskie wymagane dokumenty, włącznie z payslipami z ostatnich 6 tygodni męża, aktem urodzenia pierwszego dziecka. Dzieki temu dostałam wyższą kwotę zasiłku.


Mój mąż miał rozmowe z szefem i powiedział mu ze on nie może zostawić żony w potrzebie i jeśli musi to niech go zwolni. Dowedział sie ze jest dobrym pracownikiem i nie chce go zwolnic, ze jakos jeszcze te niecale 2 miesiace wytrzyma.

Teraz mam pytanie, czy w Irlandii można dostać jakis dodatek zasilek na opieke nad zona dzieckiem? Jestesmy tutaj sami, a moj ginekolog powiedzial ze musze lezec, duze ryzyko porod przedwczesnego. Mam synka i nie mogę niestety sie nim zajmowac. Mój mąż zarabia 8,65 euro na godzine więc nie stac nas na opiekunke.

Czy w tej sytuacji można coś zrobić?
 
cześć dziewuszki!!!
co prawda dopiero dzisiaj trafiłam tu na forum-tak siedzę na limericku,ale mam spory problem,a właściwie niepewność co jest grane???
przez rok dostawałam FIS,jakieś 4 tyg temu idę do konta i mam znowu przyznane,ale nie przyszła mi żadna decyzja!!!niby trzeba się cieszyć,ale pytanie moje jest takie...czemu nic mi nie wpłyneło przez święta i teraz w czwartek????czy miałyście tak samo??czy może w pon muszę kaleczyć angielski dzwoniąc do nich???
dziwne jest to dla mnie strasznie!!!przecież Fis przychodzi zawsze w czwartki!!!a tu taki zonk!!!błagam napiszcie tylko czy normalnie dostałyście pieniążki w święta i teraz w czwartek?!pozdrawiam serdecznie
 
przez rok dostawałam FIS,jakieś 4 tyg temu idę do konta i mam znowu przyznane,ale nie przyszła mi żadna decyzja!!!niby trzeba się cieszyć,ale pytanie moje jest takie...czemu nic mi nie wpłyneło przez święta i teraz w czwartek????czy miałyście tak samo??czy może w pon muszę kaleczyć angielski dzwoniąc do nich???
dziwne jest to dla mnie strasznie!!!przecież Fis przychodzi zawsze w czwartki!!!a tu taki zonk!!!błagam napiszcie tylko czy normalnie dostałyście pieniążki w święta i teraz w czwartek?!pozdrawiam serdecznie

Normalnie jeżeli kończy Ci się FIS to wstrzymują wpłaty. Powinno się wtedy ponownie złożyć wniosek i czekać na przyznanie, więc nie wiem jak to jest u Ciebie.

Co do wpływu FISu przez Święta, to u mnie wyglądało to tak:
- 18.12.2008 (czwartek) wpłynęło dwa razy więcej, bo za 25.12.2008 od razu,
- 30.12.2008 (wtorek) wpłynęła normalna tygodniowa kwota powiększona o 6eur (w związku z podwyżką od nowego roku) za 01.01.2009.

Sprawdź, bo moim zdaniem wszystko jest w porządku:tak: Może poprostu tego nie zauważyłaś;-)

A tu nowe limity;-) 6eur więcej na każde dziecko co tydzień;-)
FIS income limits in 2009:


From January 2009, if you have: And your family income is less than: One child €500 Two children €590 Three children €685 Four children €800 Five children €920 Six children €1,030 Seven children €1,160 Eight children €1,250
 
Wolfia jesteś poprostu kochana!!rozwiałaś wszystkie moje wątpliwości,choć nie dokońca mnie zrozumiałaś!!!
wiem,że po skończonym roku Fis ponownie się o niego składa,co uczyniłam!!!tylko włąśnie chyba 11,12 wpłyneło mi za zaległe tyg i nie mogłam się oliczyć ile mi przyznali!!!pózniej 18 wpłyneło mi ale więcej,a 25 chyba jakby zamało!!!i nie wiedziałam co jest co,bo nie dostałam tej decyzji pocztą,na której jest napisane czarno na białym ile pieniążków mamy przyznane!!!
teraz wiem,że te zamieszanie to przez święta i że już wszystko jest ok!!!
bardzo dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!!!!!
 
... rozwiałaś wszystkie moje wątpliwości,choć nie dokońca mnie zrozumiałaś!!!...
bardzo dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam!!!!!

Faktycznie nie do końca zrozumiałam czy złożyłaś po roku ponownie wniosek o FIS;-)
Cieszę się, że mogłam pomóc i rozwiać Twoje wątpliwości:tak: Dobrze, że wszystko się zgadza:tak: Czasem tak jest, że "papierka" nie dostaniesz, a pieniądze już masz na koncie;-)
Pozdrawiam:-)
 
reklama
Hej!!!

Mam taką sprawę... Dziś dowiedziałam się, że dostałam decyzję odmowną z ZUSu w Polsce, a chodziło o to, że starałam się "ściągnąć" sobie składki chorobowe z roku 2007 w Polsce. Byłam wtedy na starzu z Urzędu Pracy i okazało się, że takich nie miałam opłacanych. Ciekawa jestem kto opłacił mój pobyt w szpitalu skoro nie miałam chorobowych no ale nie ważne.
Mój problem polega na tym ,że chciałabym iść już na zwolnienie lekarskie bo nie daję rady w pracy (praca fizyczna), ale nie wiem czy socjal zapłaci mi za nie.
W Irlandii jestem zatrudniona od 02.05.2007r. i do tej pory cały czas pracuję (miałam 7 dni przerwy jak zmieniałam pracę). Jeśli dobrze rozumiem tutejsze przepisy to nie łapię się ponieważ w 2007r. mam przepracowane 34-35tyg(nie wiem dokładnie) no i zabraknie mi te 4-5tyg.

Składki na ubezpieczenie społeczne (PRSI)
W celu uzyskania zasiłku chorobowego należy:

  • Opłacać składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez co najmniej 52 tygodnie od dnia rozpoczęcia pracy
oraz

  • Opłacać lub mieć kredytowane składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez 39 tygodni w stosownym roku podatkowym (składki muszą być opłacane przez co najmniej 13 tygodni*)
lub

  • Opłacać składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez 26 tygodni w stosownym roku podatkowym i posiadać opłacone składki PRSI za 26 tygodni w roku poprzedzającym stosowny rok podatkowy
*W przypadku nieposiadania w stosownym roku podatkowym 13 opłaconych składek, pod uwagę może być wzięty:

  • Pełny rok podatkowy zakończony dwa lub trzy lata wcześniej
  • Poprzedni pełny rok podatkowy
lub

  • Aktualny rok podatkowy
Stosowny rok podatkowy to pełny rok podatkowy zakończony na dwa lata przed datą składania wniosku o przyznanie świadczenia, np. dla wniosków o przyznanie świadczenia składanych w roku 2008, gdzie stosownym rokiem podatkowym jest rok 2006.
ale
Osoby, które nie posiadają wystarczającej liczby składek na ubezpieczenie społeczne, powinny skontaktować się z Gminnym Urzędnikiem Opieki Społecznej w Rejonowej Służbie Zdrowia (HSE), który dokona oceny ich sytuacji.

Czy któraś z Was a może z Waszych znajomych korzystała już z tego???
W czwartek mam wizytę w szpitalu i zastanawiam się czy prosić o zwolnienie czy pracować dalej. Jeśli mam zostać bez grosza przy duszy to wolę przemęczyć się i popracować jeszcze trochę.
A i ile czasu czeka się na decyzję z socjala???
Jeśli coś wiecie na ten temat to proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję
 
Do góry