reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

czesc dziewczyny,mam pytanie i moze mi wy pomozecie poniewaz od innych ludzi slysze inne komentarze i nie wiem co robic?w tym roku bede sie starac o paszport irlandzki i nie wiem czy powinnam poniewaz znajomi mi powiedzieli ze jesli dostane paszport irlandzki to musze sie wyrzec obywatelstwa polskiego czy to prawda?czy moge miec dwa obywatelstwa?dzieki i pozdrwaiam.
Hmmm nie sądze.Aby zdobyc obywatelstow irlandzkie trzeba zdac jezyk angielski i przyjac ich hymn i konstytucje a koszt tego to ponad 600 euro.To,że ma Twoje dziecko paszport irlandzki wcale nie oznacza,że staliscie się irolami :sorry2:
 
reklama
Witam:-)Dziewczyny mam pytanko.Jak wyglada zarejstrowanie dziecka w Polsce jeśli rodziłas w Irlandii?Czy tzreba to zrobic w okreslonym czasie,jakie trzeba miec dokumenty?POZDRAWIAM
My jak bralismy slub cywilny w ambasadzie i pytalismy sie ile czasu mamy na zarejstrowanie dziecka w PL to konsul nam powiedzial ze rok od daty urodzenia.Jesli sie nie zarejstruje w ciagu roku to w konsulacie nie ma sznas na wyrobienie kolejnego paszportu dla dziecka

Dzieki frog w srode tez mam wizyte u GP to sie zapytam.
Wiem\ ze odsylaja bo mi za pierwszym razem odeslali bo nie mialam zaznaczone przez lekarza z jakiego powodu jestem na chorobowym,ale ja sama zaznaczylam i odeslalam
 
Ostatnia edycja:
anita my potrzebowaliśmy przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego akt urodzenia dziecka i na dodatek "upierdliwa" pani urzednik chciała tez oryginał :tak: jakby najwięcej z niego rozumiała.Do tego nasze akty urodzenia i akt zawarcia małżenstwa:dry:Moze byc tak ze co urzad to obyczaj:tak::-DNo i pozniej czekalismy około 3 tyg.zeby przyznali dziecku pesel:tak: Dopiero z peselem moglam zdeklarowac dziecko do lekarza i w ogole jakos "sie poruszac" przez czas kiedy byłam w PL. Mielismy paszport tzw."zjazdowy" dla malej a w PL wyrabialismy jej taki normalny na 5 lat- tez potrzebny byl pesel do tego.Tak to mniej więcej wygądało.Pozdrawiam i powodzenia zycze;-)
 
U nas też potrzebny był orginalny akt i przetłumaczony.Akt zawarcia związku małżeńskiego i nie pamietam ale chyba nasze akty też.Składałam sama,męża nie musiało byc przy tym.Odbierał już mój tata po moim upoważnieniu na piśmie.
 
Hmmm nie sądze.Aby zdobyc obywatelstow irlandzkie trzeba zdac jezyk angielski i przyjac ich hymn i konstytucje a koszt tego to ponad 600 euro.To,że ma Twoje dziecko paszport irlandzki wcale nie oznacza,że staliscie się irolami :sorry2:
ale ja o obywatelsto moge sie starac bez problemu poniewaz moj maz jest irlanczykiem a ja mieszkam w irlandi ponad siedem lat,i to nie jeste problem,mnie interesuje czy ja strace obywatelstwo polskie jak przyjme obywatelstwo irlandzkie
 
ale ja o obywatelsto moge sie starac bez problemu poniewaz moj maz jest irlanczykiem a ja mieszkam w irlandi ponad siedem lat,i to nie jeste problem,mnie interesuje czy ja strace obywatelstwo polskie jak przyjme obywatelstwo irlandzkie
§ Podwójne obywatelstwo - Forum Prawne
http://www.gazeta.ie/forum/index.php?showtopic=28008&start=0&p=60406&#entry60406
Z tego co się dowiaduję.Nie nie stracisz polskiego obywatelstwa
wpisz w wyszukiwarke "podwójne obywatestwo" ;-)
 
Ostatnia edycja:
Mam pytanie. Czy jak mam wizyty w szpitalu i mam w zwiazku z tym dzien wolny w pracy to powinnam miec ten dzien platny? Czy powinnam przedstawic jakies zaswiadczenie? Bo slyszalam, ze jak platne sa dni kiedy uczeszczam do szkoly rodzenia. Ale tez nie wiem jakie ewentualne zaswiadczenie powinnam przedstawic szefowi?
 
Jak masz wizytę w szpitalu lub u gp to pracodawca musi zapłacic Ci za te godziny. Cały dzień wolny Ci oficjalnie nie przysługuje, no chyba, że pracodawca jest nadzwyczaj hojny :)
 
reklama
Do góry