reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

tillia najlepiej zebys poszla do centrecare jest to biuro gdzie wyjasnia ci co mozesz zrobic o co sie starac i nawet czasem pomagaja wnioski pisac i to wszystko jest za darmo.A co najfajniejsze naprawde staraja sie pomoc.Takie doradztwo i maja polskiego tlumacza co sie przydaje jak ktos nie czuje sie pewnie z angielskiem. Tu masz ich strone CentreCare - Dublin, Ireland - About Us naprawde sa fajna instytucja tylko trzeba tam jechac nawet godzinę wczesniej bo strasznie duze kolejki.
 
reklama
Gratulacje agi6665 fajnie ci. A powiedz dostalas jakis list ze ci przyznali FiS czy poprostu nagle na koncie pojawila sie kwota?? Bo ja to dzien wdzien wypratruje listonosza heheh
no rano kwota byla na koncie a pozniej przyszedl listonosz:)ale we wtorek dostalam tylko tygodniowke w liscie pisze ze pierwsza wplata we czwartek.dzisiaj znowu dostalam tygodniowke:/
 
Hej, dzisiaj w radiu słyszałam,że chcą opodatkować Child Benefit lub wprowadzą płatność CHB "dwupoziomową" - czyli biedniejsze rodziny dostaną wyższy zaiłek a bogatsze mniejszy... nosz kurde, dopiero co obcieli, a teraz jeszcze chcą zmniejszyć wprowadzając tax... ma być 20 % lub 40 % kurde ja rozumiem, że szukają oszczędności i popieram, że bogatsi nie powinni dostawać tyle, albo nawet wcale (ci co zarabiają 100 000 rocznie) no ale kurcze wątpię, żeby to nawet nas tych biedniejszych nie dotknęło...
 
Z tego wynika, że nie wyglądałoby to tak źle, bo biedniejsi mieliby więcej niż mają teraz CHB ale wtedy nie mają FIS... troche to dziwne, bo wygląda na to, że FIS będzie całkowicie zlikwidowany - no bo skoro otrzymujesz powiększony CHB to FIS odpada, a ci co mają podstawowy CHB zarabiają za dużo, żeby aplikować o FIS. Za bardzo kombinują. Przecież nawet powiekszony CHB nie uratuje rodzinnego budżetu, wręcz przeciwnie. bez FIS wiele rodzin będzie poniżej tego podstawowego pułapu, chociaż tak jak jest napisane, nie w każdym przypadku FIS będzie wykreślony. Troche zamieszania będzie, ale przez to mniej rodzin załapie sie na FIS za co za tym idzie - oczekiwanie będzie wtedy krótsze. Tylko za tym idzie przecież jeszcze BTSC - co w dużej mierze uzależnione jest od FIS, więc wygląda na to, że w ciągu najbliższych kilku lat wiele sie zmieni... kto wie czy na lepsze.
 
no rano kwota byla na koncie a pozniej przyszedl listonosz:)ale we wtorek dostalam tylko tygodniowke w liscie pisze ze pierwsza wplata we czwartek.dzisiaj znowu dostalam tygodniowke:/
Witajcie dzisiaj po raz kolejny dostalam tygodniowke juz 3 raz a wyrownia nie ma;/maz tam dzisiaj dzwonil i Pan mu powiedzial ze nie wie gdzie te pieniadze sa a kto ma to wiedziec do kogo mam zadzwonic?
 
No to niezle :(
A jaki to jest podstawowy pulap???
I co sie bedzie oplacalo isc na socjal bo jak pozabieraja wszystkie dodatki to kto przezyje za 400e tyg w dublinie:(
 
podstawowy pułap na FIS masz na stronie citizena i własnie o to mi chodzi, że jak CHB będzie zwiększony dla biednych, to to i tak nie dojdzie do tego minimalnego pułapu z FIS i wg mnie powinny te rodziny otrzymać wyrówanie FISem to wciąż puki co pomysły i spekulacje. Ile z tego wyjdzie to zobaczymy...
 
reklama
być może zlikwidują pułap wg.Fis-u.:tak:
Jak widać kwotą wyjściową być może będzie 25.000 euro (próg dochodów)

The income threshold suggested is €25000 gross. Any household with income below this level would get the basic €25 plus the full 2nd tier of €38 a week per child.

One household income goes above €25000 – then the 2nd tier payment is reduced by 20% of the “excess income”


 
Ostatnia edycja:
Do góry