reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy socjalne i urzedowe w Irlandii

reklama
No widzisz Iwka.O wkleiłaś coś co juz wiadomo od conajmniej kilku miesięcy.:sorry2:
Ja wkleiłam artykuł w którym piszą:
Zapomoga na małe dzieci zostanie zmniejszona o 100 euro rocznie i będzie wypłacana tylko do 5. roku życia, a nie do 6., jak jest obecnie.
Czyli zmniejszą dodatkowo o pół roku wiek dziecka i zabiorą 100 euro z tego.W linku który podałaś jest wiek 5.5 lat i bodajże była podwyżka o kilka euro.
A czy będą czekac z tym do stycznia 2010? Nie sądze,bo kryzys jest teraz a oni szukają oszczędnosci na teraz a nie na styczeń 2010.
Ale to jest tylko artykuł Onetu.Ile w nim prawdy?:confused:
P.S strony na Citizen i innych www są uaktualniane co jakiś czas a nie jak jakiś "news" wpadnie ;-)
 
Witam wszystkie brzuchatki . Od jakiegos czasu zaczelam sie zastanawiac nad pujsciem na chorobowe bo juz nie wyrabiam fizycznie w pracy. Nie jestem jednak pewna czy mi sie nalezy. Mam oplacone 19 skladek w 2007 oraz 52 za 2008. W roku 2004 przepracowalam 6 mies a potem poczlam na maciezynski i do 2007 nie pracowalam.
Czytalam o zasilku na citizens information ale nie rozumiem punktu drugiego


''W celu uzyskania zasiłku chorobowego należy:

  • Opłacać składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez co najmniej 52 tygodnie od dnia rozpoczęcia pracy
oraz

  • Opłacać lub mieć kredytowane składki na ubezpieczenie społeczne zależne od dochodu (PRSI) przez 39 tygodni w stosownym roku podatkowym (składki muszą być opłacane przez co najmniej 13 tygodni*)''
to znaczy ze te moje 19 w zupelnosci wystarczy???
 
anineczka Tu jeden z artykułów z Onetu czasem nie warto brać ich do siebie i lepiej sprawdzać na tutejszych stronach


Większe podatki i mniejsze zasiłki
Irlandzki minister finansów Brian Lenihan ogłosił nowy budżet. Przewiduje w nim m.in. wzrost podatków i obcięcie zasiłków - podaje londynek.net.
Od przyszłego roku każda osoba zamieszkała w Irlandii zarabiająca poniżej 100 tys. euro rocznie będzie musiała zapłacić 1 proc. podatku od całości dochodów. Osoby zarabiające rocznie powyżej tej kwoty będą musiały zapłacić 2 proc. Nowe podatki mają zgromadzić w 2009 sumę 95 mln euro w irlandzkim skarbie państwa.

Jak podaje dziennik ‘Evening Herald’, nowy budżet zapowiada również:

- wzrost ceny litra benzyny o 8 centów;

- ‘podatek od wylotu’ w wysokości 10 euro na trasach powyżej 300 km;

- wzrost cen alkoholu o 50 centów;

- wzrost opłaty skarbowej z 30 do 50 centów;

- wzrost opłaty za usługi wykonywane w szpitalach.

Jak pisze londynek.net, zmaleją natomiast pewne świadczenia. O połowę spadnie wysokości zasiłku na dziecko i wyniesie od nowego roku 83 euro na miesiąc (a nie 166 euro tak jak dotychczas. Natomiast dodatek na opiekę nad małym dzieckiem (Early Childcare Supplement), wydawany dotychczas do 6 roku życia, od nowego roku będzie przysługiwać tylko do ukończenia przez dziecko 5,5 lat.



http://wiadomosci.onet.pl/1844663,28351,wiadomosceu.html


To tyle co miałam do dodania a jak będzie sami się przekonamy.Narazie jest jak jest i lepiej sie z tego cieszyć.
 
Hej!
Jestem na socjalu od jakiegos czasu i co tydzien zanosze im od lekarza te zolte certyfikaty i teraz w ta srode wypada mi ostatni bo od poniedzialku 16lutego przechodze na macierzynski,i teraz nie wiem jak to jest.
Pani w socjalu powiedziala ze sie nie wypelnia tej niebieskiej strony jako ostatni no bo przeciez w sumie nie wracam do pracy.
Czyli wychodzi na to ze mam tylko zaniesc tak jak zwykle i tyle???juz sama nie wiem.
Moze ktos byl w podobnej sytuacj??:crazy:
 
Witam:-)Dziewczyny mam pytanko.Jak wyglada zarejstrowanie dziecka w Polsce jeśli rodziłas w Irlandii?Czy tzreba to zrobic w okreslonym czasie,jakie trzeba miec dokumenty?POZDRAWIAM
 
Hej :-)
Ewelcia jak ja bylam na zwol. lek. przed przejsciem na macierzynski tak jak ty teraz to musialam zaniesc forme niebieska jako zakonczenie zwolnienia lek. Ale to bylo ponad rok temu wiec moze zaszly zmiany. Ale wiem ze teraz bardzo pilnuja by zwolnien lek. i jak im cos nie odpowiada to przysylaja druki do domu do uzupelnienia i ponownego odeslania. Najlepiej bylo zapytac lekarza ktory wystawia ci te zwolnienia. Choc kazdy mowi co innego.:baffled:
 
:happy:
Do rejestracji dziecka w PL potrzebujesz przetlumaczonego IRL aktu ur. i wasze dowody tozsamosci.
My rejestrowalismy dziecko jak mialo 4 mies. bez zadnych problemow. Zreszta w urzedzie nic nie wspominali ze jest na to jakis okreslony czas. Sprobuj poszukac w googlach
 
Ostatnia edycja:
reklama
czesc dziewczyny,mam pytanie i moze mi wy pomozecie poniewaz od innych ludzi slysze inne komentarze i nie wiem co robic?w tym roku bede sie starac o paszport irlandzki i nie wiem czy powinnam poniewaz znajomi mi powiedzieli ze jesli dostane paszport irlandzki to musze sie wyrzec obywatelstwa polskiego czy to prawda?czy moge miec dwa obywatelstwa?dzieki i pozdrwaiam.
 
Do góry