reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe - co należy zrobić po porodzie, aby żyć z biurokracją w zgodzie?

reklama
Kopacz papiery o macierzyński muszą być wypełnione do 14 dni po porodzie. U mnie w kadrach wymagali wypisu ze szpitala, odpisu aktu urodzenia i tej informacji o porodzie i wypisie, którą się ze szpitala dostaje. Z tym że nie jestem pewna czy wszystko do macierzyńskiego bo razem wysłałam do ubezpieczenia grupowego. W każdym razie termin 14 dni obowiązuje. Lepiej zadzwoń sobie do kadr to się dowiesz Wszystkiego bo lepiej by było tego nie zaniedbać
 
Wg mnie nie ma określonego czasu na złożenie wniosku macierzyńskiego, chyba ze chcemy od razu isc na roczny macierzyński wówczas mamy 14 dni na złożenie trzech wniosków: o urlop macierzyński, dodatkowy macierzyński oraz rodzicielski.
 
Taką informację dostałam ode mnie z kadr, o tych 14 dniach. Nie weryfikowalam jej przyznaje, więc jak wcześniej pisałam najlepiej dowiedzieć się u siebie w kadrach
 
Ja też słyszałam o tych 14 dniach ale nie wiem skąd się wzięły w odniesieniu do podstawowego urlopu macierzyńskiego. W kodeksie nic nie znalazłam o tym.

Na pewno jest 14 dni na złożenie wniosku dot. dodatkowego urlopu macierzyńskiego:
Art. 182[SUP]1[/SUP]

§ 3. Dodatkowego urlopu macierzyńskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika, składany w terminie nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

edit: jest jeszcze coś takiego
Art. 179[SUP]1[/SUP]

Pracownica, nie później niż 14 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 182[SUP]1[/SUP] § 1, a bezpośrednio po takim urlopie - urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze wynikającym z art. 182[SUP]1a[/SUP] § 1; pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownicy.

edit:
Wychodzi mi na to, że podstawowy macierzyński udzielany jest z automatu.

Znalazłam coś takiego:
"Czy można w ogóle zrezygnować z urlopu macierzyńskiego?

Nie, z podstawowego urlopu macierzyńskiego nie można zrezygnować.
Natomiast po wykorzystaniu po porodzie co najmniej 14 tygodni urlopu mama dziecka ma prawo na swój pisemny wniosek zrezygnować z pozostałej jego części pod warunkiem wykorzystania tej części urlopu przez tatę dziecka, udzielonej mu również na jego pisemny wniosek."






O resztę trzeba wnioskować. Chyba, że od razu wnioskujemy o dodatkowy macierzyński i rodzicielski czyli cały rok urlopu - taki zestaw maxi - to mamy na to czas przed porodem albo 14 dni po porodzie

"Warto przy tym pamiętać, że mama dziecka, która podejmie decyzję wykorzystania całego urlopu przysługującego jej z tytułu narodzin dziecka, może złożyć jeden wspólny wniosek o udzielenie bezpośrednio po podstawowym urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze a bezpośrednio po nim, urlopu rodzicielskiego, również w pełnym wymiarze.
Wniosek taki składa wówczas nie później niż 14 dni po porodzie (co oznacza możliwość wnioskowania w dowolnym terminie jeszcze przed narodzinami dziecka)."


Kopacz - a tu coś w twojej sprawie

Czy w przypadku gdy matka dziecka zatrudniona jest na umowę o pracę na czas określony, która kończy się w trakcie podstawowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przysługiwać jej będzie zasiłek za urlop rodzicielski?
Tak, będzie przysługiwać. Osoby w takiej sytuacji mają prawo do zasiłku macierzyńskiego zarówno za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego jak i za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego.
W sytuacji gdy umowa o pracę kończy się w czasie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego niezbędną dokumentację dotyczącą przejęcia wypłaty zasiłku pracodawca przekazuje do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będącego od tego momentu podmiotem ustalającym prawo do zasiłków i ich wysokość oraz je wypłacającym.
Niemniej jednak do wypłaty zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz okresowi urlopu rodzicielskiego niezbędne jest złożenie do płatnika zasiłku wniosku o jego wypłatę przed rozpoczęciem korzystania z zasiłku za te okresy.



W jaki sposób wnioskować o zasiłki?


Wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego należy złożyć nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający okresowi podstawowego urlopu macierzyńskiego.
Natomiast wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, nie później niż do dnia zakończenia pobierania zasiłku za okres odpowiadający pełnemu okresowi dodatkowego urlopu macierzyńskiego.
 
Ostatnia edycja:
Ej dobra ale to jak mam umowe do konca lipca to co mam napisac we wniosku?i skad mam taki wniosek wziav?jakis wzor?boze przez to wszystko to ja nic nir czaje.wkurwia mnie ze moja kadrowa nie czaji nic i nir mam skad miec pomoc...
 
reklama
Do góry