reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe - co należy zrobić po porodzie, aby żyć z biurokracją w zgodzie?

reklama
https://ewnioski.pl/formularze/wniosek-o-urlop-macierzynski/informacje
na tej stronie możesz wygenerować sobie taki wniosek w PDF do pracodawcy.

Jeżeli ja to wszystko dobrze kumam to kończy ci się umowa o pracę w trakcie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego - TAK?

Jeżeli tak, to pracodawca przekazuje dokumenty do ZUS i pozostałe tygodnie podstawowego ulopu/zasiłku macierzyńskiego lecą ci w ZUSie.
I jeżeli chcesz skorzystać z dodatkowego ulropu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego to musisz złożyć do ZUS wniosek o zasiłek za te okresy.
Na stronie ZUS jest taki wniosek:

1. o zasiłek macierzyński
Wniosek ZAS-54 - Wzory dokumentów - ZUS - Platforma Usług Elektronicznych

2. o zasiłek macierzyński za dodatkowy okres
Wniosek ZAS-31 - Wzory dokumentów - ZUS - Platforma Usług Elektronicznych

Zadzwoń do ZUS gdzie będziesz składać wnioski potwierdzić te informacje! Bo ja to tylko sobie wnioskuję na podstawie tego co w necie wyczytałam na stronie ZUS.
 
KOPACZ
Świeże wieści z ZUS - ich platforma jest fascynująca... Czat z pracownikiem :szok:

ŻYTKOWNIK:
jak postępować abym mogła korzystać z urlopu macierzyńskiego podstawowego + dodatkowego + rodzicielskiego?

UŻYTKOWNIK:
Czy powinnam do pracodawcy złożyć wniosek o udzielenie urlopu podstawowego macierzyńskiego?

UŻYTKOWNIK:
znalazłam wnioski na państwa stronie npWniosek ZAS-31 czy powinnam go złożyć do ZUS i w jakim terminie?

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: W odpowiedzi na Pani pytanie informuję iż, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego urodziła dziecko.

Jednocześnie informuję Panią, że może się Pani ubiegać o udzielenie urlopu macierzyńskiego w wymiarze 20 tygodni, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze 6 tygodni, oraz urlopu rodzicielskiego w wymiarze w wymiarze 26 tygodni. Pracodawca będzie udziela zgody na urlop do dnia trwania umowy o pracę. Za dalszy okres przysługuje zasiłek macierzyński za okres urlopu niewykorzystanego.

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: Na chwilę obecna występuje Pani o urlop nie o zasiłek macierzyński.

UŻYTKOWNIK:
Czyli do pracodawcy należy złożyć wniosek o urlop macierzyński podstawowy, tak?

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: Wymienione przez Panią dokumenty składane są gdy osoba od razu ubiega się o zasiłek macierzyński bo nie ma prawa do urlopu.

UŻYTKOWNIK:
aha, a w takim razie po 31.07. będę już musiała ubiegać się o taki zasiłek, czy w takiej sytuacji są wzrozry wniosków?

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: może Pani wystąpić od razu z wnioskiem o wszystkie urlopu, później wniosek o urlop będzie stanowił podstawę do przyznania zasiłku macierzyńskiego po ustaniu zatrudnienia.

UŻYTKOWNIK:
I wtedy już do ZUS nie będę składać osobno żadnego wniosku? Rozumiem.

UŻYTKOWNIK:
A co jeżeli nie zdążę w ciągu 14 dni od urodzenia syna złożyć tego wniosku, zostało mi niewiele czasu, co jeżeli nie zdążę?

UŻYTKOWNIK:
Będę musiała składać wniosek do ZUS, tak?

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: W sytuacji gdy złoży Pani pisemny wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego nie później niż w ciągu 14 dni po porodzie w pełnym wymiarze to zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku przez cały okres pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Natomiast w sytuacji gdy złoży Pani wniosek po 14 dniach po porodzie, lub będzie wnioskowała w częściach o udzielenie urlopów to zasiłek za okres podstawowego urlopu macierzyńskiego oraz za okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego będą wynosiły 100% podstawy wymiaru zasiłku, natomiast zasiłek za okres urlopu rodzicielskiego będzie wynosił 60% podstawy wymiaru.

UŻYTKOWNIK:
Załóżmy, że nie złożę teraz wniosku o cały okres urlopu. A będę wnioskować w częściach - jakie są terminy oraz wzory wniosków?

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: Najpóźniej przed rozpoczęciem korzystania z kolejnej części należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego np. dodatkowego ZAS-31. Odnośnie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego nie ma gotowego wzoru druku.

UŻYTKOWNIK:
Czy powinnam w jakiś sposób po 31.07. upewnić się że wszystkie dokumenty trafiły od mojego pracodawcy do ZUS

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: Pracodawca powinien przekazać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w terminie- niezwłocznie- dokumenty do ustalenia uprawnień dla Pani zasiłku macierzyńskiego.

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: Zasiłki są wypłacane przez ZUS na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, jednak nie później niż w ciągu 30 dni od dnia następnego po dniu złożenia przez ubezpieczonego wszystkich dokumentów niezbędnych do stwierdzenia uprawnień do zasiłku

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: W przypadku weryfikacji czy sprawa juz zotała założona w Jednostce ZUS proszę skontaktować się z naszą infolinią pod numerem telefonu 22 5601600, 801 400 987

KONSULTANT:
[Majewska, Magdalena]: Dziękujemy za kontakt z nami.
Pozostajemy do Pani dyspozycji.
Pozdrawiam,
Magdalena Majewska
Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS
tel. 801 400 987 lub 22 560 16 00

WIRTUALNY DORADCA:
Połączenie zostało zakończone przez operatora czata.

Kopacz - Więcej nie pomogę. - najlepiej jak odrazu złożysz o całość wniosek u pracodawcy a później upewnij się, że to trafiło do ZUS. Jak nie zdążysz to w ZUSie musisz składać wnioski o dodatkowy urlop macierzyński i rodzicielski.
 
Ostatnia edycja:
powiem tylko tyle moja ksiegowa jest robnieta, twierdzi ze moj urlop macierzynski zaczal sie 2 tyg przed porodem :angry: ja nic takiego nie zglaszalam, nie no chu..ja bedzie i jeszcze zostane bez macierzynskiego :angry:
 
Kopacz - bez spiny! Dostarczyłaś ostatnie L4 do kadr? Masz jego kopię? Sprawdź czy daty na poprzednich L4 pokrywają się tzn. jeżeli jedno miałaś np. do 26.06. to czy kolejne jest od 27.06. itp. I sprawdź w jakich datach miałaś je składane u pracodawcy - poleconym? Osobiście?

A bez macierzyńskiego nie zostaniesz bo już na nim jesteś!!! Pisz dzisiaj pismo do pracodawcy - o urlop macierzyński - dodatkowy macierzyński oraz rodzicielski - puściłam ci w linku wzór do wygenerowania. Albo swoje odręcznie napisz. Treść się liczy nie forma. Wyślij to poleconym koniecznie! Albo za potwierdzeniem odbioru. A później 01.08.2014r. w ZUS się upewnij czy to wystarczy czy jeszcze jakiś dokumentów brakuje.

Aha i rób sobie kopie wszystkiego co przekazujesz do kadr albo do ZUSu.
 
Ostatnia edycja:
Tak jak pisze Michalina - sprawdź do kiedy miałaś zwolnienie. Można zacząć macierzyński nawet 6 tyg. przed porodem, ale jeśli byłaś na zwolnieniu to nie mogłaś być na urlopie. Rzeczywiście brak jest przepisu o obowiązku udzielenia urlopu przez pracodawcę czy składaniu wniosku. Oznacza to, że pracownik samodzielnie decyduje o wykorzystaniu urlopu. Co więcej, nawet w braku wniosku pracownicy ta wraz z porodem rozpoczyna urlop z mocy prawa.

Oczywiście trzeba w jakiś sposób poinformować pracodawcę, że doszło do rozpoczęcia tego urlopu, bo inaczej mógłby potraktować to jako nieobecność nieusprawiedliwioną. Poza ty im szybciej pracodawca pozyska informację tym szybciej powiadomi ZUS i szybciej wpłynie zasiłek. Dlatego warto złożyć ten wniosek o urlop dodatkowy i jednocześnie poinformować o rozpoczęciu podstawowego.

Reszta tak jak pisała Michalina - składasz wszystko do pracodawcy (możesz wszystkie wnioski od razu), a on i tak przekazuj dokumenty do ZUS, bo to ZUS wypłaca zasiłek. Jak ustani Twój stosunek zatrudnienia, pracodawca wyśle do ZUS świadectwo pracy, a jeśli Ty postanowisz dokonać jakiejś zmiany (skrócenia urlopu albo ni złożysz wszystkich papierów razem) to będziesz si już kontaktować z ZUS bez pośrednictwa pracodawcy.

Z dokumentów będących podstawą wypłaty zasiłku rozporządzenie wymienia TYLKO skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub jego kopia potwierdzona przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem.

Termin 14 dni dotyczy tylko urlopu dodatkowego, ale spoźnienie nie powoduje, że Ci przepadnie. Skutek jst tylko taki, jak pisała tamta babka z ZUS - nie będzisz mogła wziąć od razu macierzyńskiego+rodzicielskiego na 80%, ale dostaniesz najpierw 100% a potem 60% (wyjdzie na jedno).
 
Ale ona mi wmawia ze jest sie na macierzynskim 2 tyg przed porodem jiz.to prawda?bo mi sie wydsje ze nie.i nawrt na wypisie mam ze szpitala ze macierzynski mam od 3lipca.zwolnienia wysylalam mailowo.skany.oryginaly mam w domu(niesyeyu na mazowszu) ale wszystkie bylt kontynuowane.i ostatnie mialam do 23 lipca

Czemu ja tylko musze miec tak powalonyvh pracodawcow co nie znaja sie na niczym?ja pierdziu.no nie moge!
 
Kopacz, od samego poczatku dostarczasz skany? Czy tylko ostatnie zwolnienie? Bo skan zwolnienia nie jest podstawa do wypłaty zasiłku!
 
reklama
Ale ona mi wmawia ze jest sie na macierzyńskim 2 tyg przed porodem jiz.to prawda?!

nie prawda, tak było kiedyś, dawno temu
teraz MOŻESZ pójść na macierzyński przed porodem, ale jeśli takiej informacji im nie przedłożyłaś, to urlop Ci się zaczyna z dniem urodzenia

co za babsko, nie wiem jak Ci pomóc, może odeślij ją do ZUS? ale sprawa się wyjaśni, bo jeśli ZUS wypłacił Ci zasiłek za t 2 tyg przed porodem i nagle baba im napisze, że byłaś wtedy na macierzyńskim (bo musi w formularzach wpisać datę początkową), to ZUS ją wezwie do złożenia wyjaśnień i się okaże, że ona jest głupia i źle wpisała
 
Do góry