reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Sprawy urzędowe

reklama
Witam my zalozylismy naszemu dziecku w halifaxie mieli najwieksza stope oprocentowania,z tymi pieniedzmi jest tak ze musisz wplacac co miesiac jakas sume pieniedzy, najwazniejsze jest zeby bylo regularne wplaty, po osiagnieciu wieku przez dziecko chyba 21 lat (nie jestem pewna ) dziecko zyskuje ponad 1000 oczywiscie, im wiecej oszczedzamy tym wiecej dziecko dostaje nie mozna pieniedzy odebrac wczesniej My razem z vocherem dostalismy ulotke jakie banki maja oprocentowanie oczywiscie wybralismy najkorzystniejszy ....
 
hej,
my dostaliśmy vautcher po urodzeniu dziecka i założyliśmy konto w britannia building society,wtedy był wysoki %(7,5)
wpłacasz dla dziecka pieniążki kiedy chcesz
jak zamierzasz wrócić do Polski to te pieniążki ulegną,,zamrożeniu,,i dziecka może je wybrać jak ukończy pełnoletnosc
 
Jeśli dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii składamy papiery o Child Benefit. Po przyznaniu Child Benefitu HM Revenue & Customs automatycznie przesyła nam voucher dla dziecka na 250 funtów. Voucher ma datę do której trzeba go wykorzystać. Jeśli nie zostanie wykorzystany do tej daty Rząd losowo otworzy za nas fundusz dla naszego dziecka. W kazdej chwili mozna go potem zmienic na fundusz, ktory nam bardziej pasuje. Są trzy rodzaje kont funduszu. Pierwsze to Stakeholder account. Pieniądze inwestowane sa w akcje. Rząd ustanowiłl pewne reguły upraszczające i ograniczajace ryzyko zainwestowanych pieniedzy. Kiedy dziecko konczy 13 lat pieniadze nie sa wykorzystywane do zakupu akcji tylko inwestowane co jest bezpieczniejsze. Jesli voucher nie zostanie wykorzystany w odpowiedznim czasie Rząd otworzy za nas własnie taki typ konta.
Drugi rodzaj to Shares account (non-stakeholder). Pieniadze inwestowane sa w akcje i inwestycje ale nie ma ograniczen ryzyka w inwestowaniu pieniedzy.
Trzeci typ to Savings account (non-stakeholder). W tym przypadku dziecko w wieku 18 lat otrzyma pieniadze ktore na to konto wplacilismy plus jakis procent. Najbardziej popularny jest typ pierwszy ale decyzja nalezy do rodzicow.
Jesli dziecko w wieku 7 lat mieszka w dalszym ciagu w Wielkiej Brytanii dostanie kolejny rządowy voucher w kwocie 250 funtow. Nie ma obowiazku wplacania pieniedzy na fundusz. Na dzien dzisiejszy Child Trust Fund nie jest opodatkowany ale nie ma gwarancji, ze tak bedzie w przyszlosci. Generalnie oplata za prowadzenie funduszu to 1.5% od kapitalu rocznie. Czyli jesli na koncie jest 1000 funtow to za ten rok zaplacimy 15 funtow. Jesli wrocimy do Polski lub po prostu opuscimy Wielka Brytanie w dalszym ciagu mozemy wplacac pieniadze. Fundusz nie ulega likwidacji. Jesli jednak dziecko w wieku 7 lat nie mieszka juz w Wielkiej Brytanii nie dostanie rzadawego vouchera na sume 250 funtow i w niektorych przypadkach fundusz moze zaczac podlegac opodatkowaniu.
Ja dzisiaj zalozylam corce Stakeholder account w Family Investments i ustanowilam Direct Debit w wysokosci 20 funtow. Od jakiegos czasu zastanawialam sie gdzie otworzyc konto wiec poszukalam troche w internecie. Poszukajcie, poczytajcie i zdecydujcie. Wiadomo, nie ma gwarancji bo bedziemy odkladac pieniadze 18 lat. Niektore lata beda lepsze, niektore gorsze ale przez 18 lat moze sie uzbierac niezla sumka dla naszej pociechy. Tylko nasze dziecko moze wyplacic pieniadze w wieku 18 lat. Ciekawe na co je wyda. Osoba zarzadzajaca funduszem (zazwyczaj jeden z rodzicow) moze wyplacic pieniadze tylko w sytuacji gdy dziecko umrze lub jest smiertelnie chore.
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
a ja dodam cos od siebie.. zalozylem konto o ktorym piszecie synowi, ktory nie urodzil sie w UK ale kiedys nie bylo tego wymogu i o wszystkim poinformowalem ChildTAX po wielu sprawdzeniach dostalem vaucher na 250f z tego co pamietam.. konto mialem w HALIFAXie i wplacalem sobie na konto pieniazki... po ok 9mies przyszlo pismo ze jednak konto na moje dziecko sie nie nalezy... i zlikwidowali je oddajac to co wplacilem na to konto... nawet nie wyjasnili czemu mi sie nie nalezy... czy cos o tym wiecie? czy slusznie postapili?

pozdrawiam
 
Witam
Nam przyznali CHB w zeszlym tyg i jeszcze nie dostalismy vouchera.Kompletnie nie wiem co z nim zrobic jak juz przyjdzie.Wyzucilam wszystkie ulotki bo mielismy nic nie zakladac:szok:myslalm ze to przepadnie jesli wrocimy do PL i nie bedziemy wplacac pieniedzy:baffled:
 
reklama
Witam, chcialam sie Was zapytac czy wiecie jak to jest z nadaniem obywatelstwa polskiego w UK. Na poczatku chcialam zeby dziecko mialo obywatelstwo brytyjskie, ale ostatnio okazalo sie, ze nawet jesli dziecko tu sie urodzi nie ma takiej mozliwosci. Czy w takim wypadku dziecko zaraz po urodzeniu otrzymuje automatycznie obywatelstwo polskie? Czy musze isc do konsulatu o nie sie moze ubiegac? Zagladalam na strone konsulatu ale tam jest tylko o nadaniu obywatelstwa cudzoziemcom. A jak czytalam o wymaganiach do paszportu dla dziecka to mnie zatkala dawno nie widziana przeze mnie biurokracja polska.
Dziekuje za wszelka pomoc.
 
Do góry