reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Stopa końsko-szpotawa

@Zochaa90 lepiej poczekać 2 tygodnie na zagipsowanie przez specjaliste od tej wady niż dać się zagipsować w 2 dobie osobie, która na tym się kompletnie nie zna, bo w najlepszym razie nie będzie efektu, a w najgorszym tylko utrudni sprawę, a nie daj Boże jeszcze coś naprawdę schrzani.
nam lekarz powiedział że pierwsze gipsowanie w 2-3 tyg życia najlepiej i nie później niż 5 tydzień życia.

spróbuj jeszcze raz z tą grupą, odpowiedz na pytania, może coś się zawieruszyło :)

Jesli chodzi o ceny w Łodzi, to jeszcze nie wiem jak to wygląda, wiem, że tenotomie robią w ramach NFZ, za gipsowania, wizyty itd trzeba płacić. Za szynę i buty potem płacisz, ale możesz wnioskować o przyznanie orzeczenia o niepełnosprawności (wtedy w zależnosci od Waszej sytuacji materialnej możesz dostać lub nie róznego rodzaju zasiłki, odliczyc koszty szyny od podatku itp). Szynę i buty można kupić używane, na stronie C-pro Direct (koszt zestawu ok 1400zł) lub w Poznaniu, ale tu koszty są wyższe ok 1800-1900 więc się nie opłaca. Szynę kupujesz jedną na dłuższy czas, buciki zmienia się wraz ze wzrostem stopy :) Dużo uzywanych bucików jest wystawianych na grupie tej fb :)


NIestety bardzo ciężko jest ustalić przyczynę wystąpienia wady. Czasem jest genetyczna (jeśli w rodzinie wsytepowała już ta wada), czasem pojawiają się inne aberracje genetyczne i się pojawia, a czasem i to NAJCZĘŚĆIEJ występuje tak po prostu (np. dziecko się ułożyło w brzuchu tak, albo miało mało miejsca, albo z przyczyn nikomu nieznanych po prostu się zdarzyło).
Jeśli chodzi o wady, w których może wystąpić SKS to ja miałam wykluczane je po kolei. W usg genetycznym I trymestru nie stwierdzono zadnych nieprawidłowości, w USG połówkowym stwierdzono wadę i dostałam skierowanie na amniopunkcję (badanie metodą Acgh), aby wykluczyć znane na dzień dzisiejszy wady genetyczne (robiłam amnio w 21+3tc). Ale te badania np. porazenia mózgowego nie wykluczą, za to na usg jeśli nie ma niczego niepokojącego, to raczej nic się nie dzieje. Bo wtedy inne parametry byłyby też nieprawidłowe. Mieliśmy tez echo serca, żeby sprawdzić czy tu się nic nie kryje - wyszło ok. A stopki mamy obie z SKS.

Myślę, że z 1 stopą jest nawet większe prawdopodobieństwo, że to po prostu wada izolowana, czyli występuje samodzielnie i poza tym wszystko z Maluchem powinnno być ok. Oczywiście wwszystkiego dowiemy się po porodzie, na pewno ze względu na tę wadę dzieciaczki będą przebadane wzdłuż i wszerz jeszcze w szpitalu :)

Zochaa90 będzie dobrze! Naprawdę głęboko w to wierzę i tego się trzymam. Grunt to pozytywne nastawienie i zorientowanie się w temacie przed porodem :)
 
reklama
Byliśmy na echo serca i całe szczęście wyszło, że budowa oraz wszystkie przepływy są prawidłowe. Kamień spadł mi z serca, chociaż niepokój pozostał i zapewne będzie mi towarzyszyć do rozwiązania...
Tak, teraz jesteśmy w 25 tyg.
Teraz oczekiwanie na usg w 30 tyg. czy wszystko będzie okey.
Daj znać jak jest u Was?

@El.15 my mieliśmy usg trzeciego trymestru w 29 tc (teraz mam 30tc) i wszystko wyszło na nim w porządku. Młody jest spory bo w 85 percentylu, także szykuje się kawał chłopa, chyba, że trochę przystopuje :D
Szybko Wam zleci czas do 30tc, jeśli w echu jest ok, i na połówkowych było wszystko ok to myślę, że nie ma się czym martwić i po prostu SKS jest wadą izolowaną :)
Dawaj znać! :)
I staraj się być spokojna bo stres szkodzi bardziej, a i tak teraz nic nie poradzimy - trzeba czekać :)
 
Na ten moment to wiem że chce rodzić w innym szpitalu niż ten co znajduje się blisko mnie. Nie wykluczam że jestem gotowa nawet rodzić w poznaniu czy w łodzi byle być bliżej specjalistów od tej stopy. Tu na pomorzu nie ma żadnych polecanych nazwisk lekarzy
 
Na ten moment to wiem że chce rodzić w innym szpitalu niż ten co znajduje się blisko mnie. Nie wykluczam że jestem gotowa nawet rodzić w poznaniu czy w łodzi byle być bliżej specjalistów od tej stopy. Tu na pomorzu nie ma żadnych polecanych nazwisk lekarzy

@Zochaa90 myślę, że rodzenie dziecka kilkaset km od domu to nie jest koniecznosc, a wrecz moze nawet nie do konca dobry pomysł. tak jak pisałam, mi lekarze polecili żeby poczekać z gipsowaniem 2 tygodnie od urodzenia, żebyśmy nauczyli się trochę żyć z Maluchem, pielęgnować go, odpowiadać na jego potrzeby, rózróżniać płacz, aby potem wiedzieć czy jakas reakcja wynika z gipsu, czy dziecko tak po prostu ma.

Trzeba dać sobie chwilę na odpoczynek po porodzie, a dziecku na przystosowanie się do innego środowiska. Również jego skórze, bo potem przez gipsy może ją mieć nadwrażliwą, zwłaszcza jak bedzie miało gipsy od 2 doby. Także na spokojnie do porodu poszukaj dobrego szpitala u siebie

Mój lekarz powiedział, że ta wada nie jest żadnym wskazaniem do innego prowadzenia ciąży, do specjalnych warunków, do cc ani do innych odstępstw w tym temacie (poza sprawdzeniem innych wad genetycznych i echem serca). Oczywiście zawsze dobrze jest wybrać dobry, fajny szpital z dobrą kadrą, ale takie na pewno masz u siebie blisko domu komfortowo :) Maluch będzie przebadany od a do z po porodzie na pewno.
 
My rozpoczęliśmy leczenie w Gdańsku. Jednak polecam nie gipsować od razu w szpitalu i umówić się do Łodzi lub Poznania, jak się powie że z noworodkiem na rozpoczęcie leczenia to powinni przyjąć bez kolejki. Dwa czy trzy tygodnie nie zaszkodzi dziecku, a źle założony gips w szpitalu może zaszkodzić i to bardzo. Rodzić można spokojnie u siebie, wadę leczyć u specjalistów od tej wady.
 
Witam córka też urodził się z tą wadą , obie stópki my jesteśmy ze śląska leczymy się w Poznaniu niby wszystko było dobrze ,córka ma dwa lata ale niestety na ostatniej wizycie lekarz stwierdził że w prawej stopie jest nawrót i cała procedura od nowa czyli nacinanie i gipsy jestem załamana
 
czytając wasze posty przypominam sobie jak ja się dowiedziałam z usg że mała ma tą wadę ,ten strach do końca ciąży jak to będzie i czy to tylko to czy coś więcej na szczęście urodziła się zdrowa poza tą wadą, od 10 dnia życia leczona ,myśleliśmy że mamy to już za sobą tym bardziej że lekarz cały czas twierdził że jest dobrze ,odpuściliśmy trochę tą nieszczęsną szynę i dzisiaj mamy tego efekty ,wniosek do tych których to dopiero czeka szyna rzecz święta nie wolno odpuszczać
 
Szczególnie, że Napiontek chyba nie trzyma się nawet protokołu godzinowego i za szybko każe schodzić na 12h. Wielu dzieciom może to nijak nie przeszkodzić, u innych może wystąpić nawrót. Warto mieć to na uwadze.
 
Szczególnie, że Napiontek chyba nie trzyma się nawet protokołu godzinowego i za szybko każe schodzić na 12h. Wielu dzieciom może to nijak nie przeszkodzić, u innych może wystąpić nawrót. Warto mieć to na uwadze.

też zauważyłam że spora część nawrotów jest spowodowana niestosowaniem sie do protokołu szynowego niestety :(

@sonia 2017 przykro mi z powodu Waszej sytuacji, mam nadzieję, że teraz już wszystko będzie szło w dobrym kierunku, a gdzie leczycie nawrót? Nadal Poznań czy tym razem Wiedeń?
 
reklama
Do góry