reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Stopień niepełnosprawności

liliana111

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
21 Listopad 2017
Postów
30
Drogie Panie. Mam pytanie czy któraś z Was ma dziecko ze stopniem niepełnosprawności? Jak się to wszystko załatwia? Jak długo się czeka na orzeczenie o stopniu?
 
reklama
Rozwiązanie
Tak, bo to jest decyzja administracyjna. Zawsze dostaniesz jakąś odpowiedz pozytywną albo negatywną.
P.S. zawsze pod treścią decyzji jest podana droga odwoławcza.
Ile ma dziecko?
Bo dzieci do 16 roku życia nie mają stopni niepełnosprawności, tylko samo orzeczenie o niepełnosprawności.
Przede wszystkim potrzebne jest zaświadczenie od lekarza o chorobie dziecka i formularz zgłoszenia na komisję orzekającą o niepełnosprawności.
Na komisję trzeba złożyć podanie, zaświadczenie od lekarza i kserokopie całej dokumentacji medycznej, jaką macie (z doświadczenia mojego i nie tylko mojego - im więcej papierów, tym lepiej).
Na komisji stawiasz się z dzieckiem, przepytują, badają i po jakimś miesiącu przychodzi pocztą decyzja, czy uznano dziecko za niepełnosprawne i jakie "przywileje" przyznano.
 
Aby otrzymać wniosek musisz złożyć:
1. wniosek o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności / o stopniu niepełnosprawności;
2. dokumentację medyczną (wyniki badań, wizyty lekarskie, pobyty w szpitalu itp.)
3. kopie posiadanych orzeczeń (ale skoro pytasz jak to się robi, to pewnie Ciebie nie dotyczy)
4. pozostałe dokumenty mogące mieć wpływ na wydanie orzeczenia (np. orzeczenie wydane przez inny organ)
5. dokument potwierdzający zgłoszenie zameldowania na pobyt stały w RP lub oświadczenie o miejscu stałego pobytu (m.in. dla dowodów wydanych od 2015r.)

Dokumenty składasz do Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
 
Moje dziecko ma 8 miesiecy i wadę wrodzoną oraz napięcie mięśniowe, co powoduje u niego późniejszy rozwój ruchowy. Lekarz, powiedział, żeby się starać o tą niepełnosprawność i i nasz rehabilitantka. A co ze świadczeniem pielęgnacyjnym? Jest szansa, że mogę coś takiego dostać?
 
liliana, to wszystko zależy, co lekarz wypisze, niestety komisje mają cudowny dar uzdrawiania dzieci, które praktycznie nie funkcjonują bez rodziców :(
Twój maluszek i tak wymaga Twojej opieki przez całą dobę, więc pewnie świadczenie dostaniesz, pytanie, na jak długo, czasem dają tylko na rok i za rok znowu zabawa w zbieranie papierków i komisje :(
 
No niestety to zawsze jest stres i nerwy, czasem trafisz na fajnych, miłych lekarzy, a czasem na chamów, którzy będą Ci na siłę udowadniać, że masz zdrowe dziecko i chcesz tylko zasiłek wyłudzić :(
Ja się przed naszą komisją denerwowałam okropnie, Synek dostał orzeczenie na 2 lata (mimo, że jest chory nieuleczalnie) i w lipcu 2018 znów będziemy przez to przechodzić :(
 
reklama
reklama
Ja się przed naszą komisją denerwowałam okropnie, Synek dostał orzeczenie na 2 lata (mimo, że jest chory nieuleczalnie) i w lipcu 2018 znów będziemy przez to przechodzić
To u nich chyba standardowy okres, bo ja składałam w tym roku i mam do 2019.

Jeśli dziecko jest uznane za niepełnosprawne to świadczenie pielęgnacyjne będzie przyznane.

Co do samej komisji. Tak jak napisano wcześniej musisz dostarczyć wszystkie wypisy że szpitala, zaświadczenia od wszystkich lekarzy, a jeśli już jesteście objęci rehabilitacja to również zaświadczenie z ośrodka, gdzie jest prowadzona.

Ja miałam ,, szczęście" do komisji, nawet nie zbadały dziecka, zadały kilka pytań na odwal się, ale decyzja przyszła pozytywna.
 
Do góry