reklama

Studia

Temat na forum 'Mamy nastolatków' rozpoczęty przez Żancia, 30 Czerwiec 2015.

1. Żancia

Żancia Zaciekawiona BB

Pomagacie swoim pociechom wybrać studia czy dajecie im pełną swobodę w końcu już są pełnoletni i to ich życie i mają prawo decydować.

2. poprostumama

poprostumama Aktywna w BB

Mój Nathan jest dopiero w drugiej klasie liceum wiec jeszcze mam ciut spokoju. Oczywiście, że jako rodzice a szczególności ukochane mamy musimy im doradzić czy ciut ukierunkować. Choć oczywiście, studia dla naszych pociech to taki czas w którym powinny rozwiać swoje interdyscyplinarne zainteresowania i poszerzać swoje zainteresowania bo pamiętajmy, że lepszy polonista z zamiłowania niż sfrustrowany inżynier czy informatyk. Każdy ich wybór trzeba zaakceptować i pokazywać jak mocno, te nasze dzieci wspieramy i kochamy. Mój syn Nathan to typ artysty, pisze wierszę i trochę maluje choć po tacie ma zainteresowania polityczne ale mimo wszystko wie co chce studiować i ma to dokładnie zaplanowane i tak już od pewnego czasu, jego marzenie to studia I stopnia z literaturoznawstwa a II stopnia to stosunki międzynarodowe - amerykanistka lub międzynarodowe studia kulturowe. Wspieram go w tym i mam nadzieje, że swoje naukowe marzenia zrealizuje.

Ostatnia edycja: 7 Wrzesień 2015
  3. reklama
  4. Annika79

Annika79 Fanka BB :)

Moja Natalia jest aktualnie w 3 klasie L.O o profilu biologiczno-chemicznym. Wybiera się na Akademię Medyczną, na farmację. To jej wybór, ja go po prostu uszanowałam mimo, że ja osobiście widziałabym ją na innym kierunku ;)

5. roscisl

roscisl Początkująca w BB

moim zdaniem wszystko zależy od tego co dziecko chce, powinnaś mu dać pełną swobodę wyboru kierunku studiów, a jedynie w sytuacji kiedy nie wie na co się zdecydować i potrzebuje Twojej porady lub wsparcia to powinnaś wkroczyć, to też nie znaczy, że w ogóle masz nie ingerować w sensie interesować się jaki kierunek studiów Twoje dziecko wybiera, po prostu myślę, że o swojej przyszłości powinno mieć szansę zdecydować samemu, w końcu wybór kierunku studiów to czasem decyzja na całe życie Twojego dziecka :)

6. bazyl21

bazyl21 Początkująca w BB

w sumie to już obserwując swoje dziecko można zauważyć jakie przedmioty lubi najbardziej i w ten sposób wywnioskować czym się chce w życiu zajmować :) jeśli chodzi o pomoc w wyborze to pewnie, że powinnaś doradzać swojemu dziecku, ale nigdy nie podejmować za niego ostatecznej decyzji, albo zrobić coś w stylu, że musisz iść na dany kierunek, bo wiem że na nim będzie Ci dobrze :) raczej możesz doradzić, który kierunek z kilku wydaje Ci się odpowiedniejszy dla Twojego dziecka, ewentualnie która uczelnia jest lepsza :)

7. DariaKwia

DariaKwia Aktywna w BB

Zdecydowanie dziecko powinno decydować samo, w końcu to jego życia, jego czas, jego pasje i jego marzenia. Oczywiście można coś doradzić, jeśli zapyta, ale w żadnym wypadku nie wtrącałabym się, a już tym bardziej nie forsowałabym własnego zdania

8. MedioLand

MedioLand Zaciekawiona BB

Można polecić dziecku niektóre kierunki, ale decyzje pozostawić dziecku ;) Zawsze będzie miał taką świadomość, że to nie rodzic zadecydował za niego. Skoro sam wybrał to nie powinien mieć pretensji do rodziców za niepowodzenia.

9. montfa88

montfa88 Zaciekawiona BB

Ja ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że dla dziecka bardzo ważna jest opinia bliskich mu osób i pokazanie, że będzie się je wspierało, bez względu na podjętą decyzję.
    Myślę, że gdyby nie moi rodzice, nie skończyłabym takich kierunków, jakie robiłam, tylko poszłabym na coś, co jest popularne, ale mało przyszłościowe, bo jak przyszedł moment ostatecznego wyboru kierunku, spanikowałam i wymyślałam mnóstwo wymówek, by nie stanęło na jednym z moich rezerwowych opcji. koniec końców jednak stanęło i cieszę się z tego niezmiernie.
    To jest trudny moment wyboru dla takiej młodej osoby, bo jakby nie patrzeć, będzie to miało wpływ na jej przyszłość, dlatego nawet lepiej jest zrobić standardową burzę mózgów nad listą kierunków, ale później widzieć, że się to podoba niż zostawić wszystko przypadkowi i żeby dziecko się potem męczyło.

10. reklama
  11. iwaś

iwaś Fanka BB :)

Moim zdaniem rodzice powinni doradzać tylko wtedy jeśli sami studia skończyli, bo mają wtedy o tym blade pojęcia.
    Z własnego doświadczenia to mówię - mam dzisiaj 42 lata, studia już dawno za mną.
    Co mogłaby dać mi rada mojego ojca, który nie dość że pił, to o studiach ma takie pojęcie jak ja o działaniu silnika w samolocie?
    Albo matka, która - chociaż jest dobrą kobietą - również nie ma o tym pojęcia? Wysłałaby mnie na historię, polonistykę czy coś innego. Całe szczęście, że w ogóle nie miałam zamiaru jej słuchać, bo byłabym dziś nieszczęśliwą nauczycielką :)

Wybierając studia nawet nie pytałam rodziców co o tym myślą. I dobrze na tym wyszłam.
    Moim zdaniem rodzice nie powinni się na ten temat wcale wypowiadać. Osoba dorosła decyduje o sobie, większość osób zaczynając studia opuszcza rodzinny dom (widzę po swoich studentach), zdecydowana większość nie mieszka z rodzicami, gro już pracuje (na studiach dziennych jest znacznie mniej zajęć niż kiedyś).

Montfa - poszłam na kierunek który był, jest i pewnie dłuuuugo będzie popularny (o ile nie wiecznie, bo jakoś nie widzę żeby nie było na niego chętnych, ostatnio było ponad 8 osób na jedno miejsce) :) Nie żałuję :)

12. Mamani88

Mamani88 Początkująca w BB

To decyzja dziecka, chociaż na pewno będzie Cię pytało co zrobić bo wybór jest trudny a kierunków mnóstwo. To musi być jego decyzja, bo to on spędzi kolejne lata na zgłębianiu wiedzy ...

Poleć forum