reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Styczniowe mamy 2020

reklama
Ja dopiero 2.08 będzie miesiąc jak jestem na chorobowym, a Ty ile już jesteś? Właśnie po jakim czasie ZUS nas przejmuje ?
Pracodawca płaci przez 33 dni potem przejmuje ZUS. Jeśli pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników zasiłek wypłaca ZUS, a jeśli jest więcej pracowników zasiłek wypłaca pracodawca, a ZUS mu zwraca pieniądze. Wiem, że ZUS ma 30 dni na wypłatę zasiłku, ale jest to od momentu zgłoszenia do ZUS przez pracodawcę, że pracownik ma być na zasiłku, a pracodawca chyba robi to po tych 33 dniach. Tylko nie wiem czy coś dodatkowo trzeba wypełnić. Wybiorę się w sierpniu do kadrowej, bo wiem że jest jakiś problem z moim adresem zamieszkania, który posiada ZUS (a adres do ZUS przekazuje pracodawca).
Ja jestem na zwolnieniu od 16 lipca, wiec jeszcze wszystkiego nie ogarnęłam ;)
 
Jeśli firma zatrudnia mniej niż 20 os, bądź prowadzisz własna działalność gospodarcza wtedy do każdego l4 trzeba wypełnić druk z3 (z5?) o zasiłek chorobowy. Przynajmniej ja tak mam (firma zatrudnia mniej niż 20os) robię to przez platformę ePUAP.
 
Mam pytanie do dziewczyn, które są już dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim: czy musiałyście wypełniać jakieś dodatkowe papiery u pracodawcy lub w ZUS, aby ZUS wypłacał Wam zasiłek chorobowy? Czy ZUS przesyła Wam pieniądze na konto, na które wpłacał pensję pracodawca czy przesyła jakimś przekazem na adres zamieszkania? Jak długo czekałyście na pierwszą wypłatę zasiłku z ZUS?
Ja teraz w sierpniu bede miec piersza wyplate z zus ale z tego co mi mówiono to pracodawca wszystko przesyła, nic nie wypelnialam dodatkowo. Nastawiam sie tylko ze trzeba bedzie pewnie dluzej poczekac na pieniadze niz normalnie bo zus ma 30 dni na wyplate. Jak kadrowa podala numer konta to dostaniesz normalnie przelew

Wiem że ZUS będzie teraz płacił.. U mnie to zakład wysla do zusu a wypłatę mam taki sam dzień co miałam w pracy... Macierzyńskie miałm po 25
 
Mam pytanie do dziewczyn, które są już dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim: czy musiałyście wypełniać jakieś dodatkowe papiery u pracodawcy lub w ZUS, aby ZUS wypłacał Wam zasiłek chorobowy? Czy ZUS przesyła Wam pieniądze na konto, na które wpłacał pensję pracodawca czy przesyła jakimś przekazem na adres zamieszkania? Jak długo czekałyście na pierwszą wypłatę zasiłku z ZUS?
Ja jestem na l4 od samego początku. Pracodawca ma obowiązek po otrzymaniu l4 (każdorazowo) wysłać do zusu druk z-3. Musisz sobie tego pilnować ponieważ księgowi czasem się bardzo z tym ociagaja niestety bez tego nie dostaniesz pieniędzy. Mojej siostry pracodawca wysłał pierwsze z3 po 3 miesiącach... ZUS ma na wypłatę świadczenia 30 dni od końca l4 ale w przypadku spóźnienia z z-3 liczą 30 dni od wpłynięcia do nich tego druku... Najlepiej założyć sobie profil ZUS pue i tam możesz kontrolować sobie wszystkie l4, przesłane druki i daty wypłat. Pieniądze możesz mieć przelewane na konto (jeśli pracodawca je wskaże) lub na adres zamieszkania. Aha ZUS przejmuje nas po 33 dniach.
 
Dziewczyny czy któraś z was ma już skierowanie na badanie krzywej cukrowej? Ja dostałam od mojego gina skierowanie żeby na następną wizytę przynieść mu wyniki (20.08). To będzie dopiero 20 tc. Wszędzie czytam że badanie powinno się robić między 21 a 28 tyg...
 
Ja dopiero od tygodnia na l4. Nic nie wypisywalam. Ale u mnie np za ten miesiąc do kiedy byłam w pracy czyli do 17 płaci pracodawca a od 18 do 31 ZUS. Potem już tylko ZUS.
 
Mam pytanie do dziewczyn, które są już dłuższy czas na zwolnieniu lekarskim: czy musiałyście wypełniać jakieś dodatkowe papiery u pracodawcy lub w ZUS, aby ZUS wypłacał Wam zasiłek chorobowy? Czy ZUS przesyła Wam pieniądze na konto, na które wpłacał pensję pracodawca czy przesyła jakimś przekazem na adres zamieszkania? Jak długo czekałyście na pierwszą wypłatę zasiłku z ZUS?
Ja jestem na L4 od początku. Nie wypełniałam nic.L4 miałam wystawione do 15.07 a 17.07 dostałam pieniądze.
 
Ja nie zdążyłam być tym razem na L4, bo byłam w trakcie kursu z urzędu pracy. I skończyło mi się na tym, że wypłacą mi zaległy zasiłek i tyle. Trochę kicha, bo muszę się sama utrzymywać, ale wiem, że po urodzeniu jest Kosiniakowe 1000zł przez rok i 500+ więc jakoś dam radę. A wy wiecie o Kosiniakowym? Wszystkim się należy po urodzeniu dziecka.
Czytałam więc mam nadzieję, że to istnieje.
 
Ostatnia edycja:
reklama
Chyba osobom które nie pracują. Ja nie jestem zaresjestrowana jaka bezrobotna ale jestem zgłoszona do ubezpieczenia u męża nie wiem czy to ma znaczenie.
Ja nie zdążyłam być tym razem na L4, bo byłam w trakcie kursu z urzędu pracy. I skończyło mi się na tym, że wypłacą mi zaległy zasiłek i tyle. Trochę kicha, bo muszę się sama utrzymywać, ale wiem, że po urodzeniu jest Kosiniakowe 1000zł przez rok i 500+ więc jakoś dam radę. A wy wiecie o Kosiniakowym? Wszystkim się należy po urodzeniu dziecka.
Czytałam więc mam nadzieję, że to istnieje.
 
Do góry