reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Suche czerwone placki coś jak liszaj

anuszkale

Zaciekawiona BB
Dołączył(a)
16 Sierpień 2012
Postów
62
Witam, u mojego synka pojawiają się od jakiegoś czasu suche czerwone placki na nogach dwie to takie spore wielkości orzecha włoskiego inne małe wielkości pieprzu w ziarenkach. Pojawiają się i znikają czasami są chropowate raz bledną raz czerwienieją jest ich coraz więcej.Tylko na nóżkach!
Pediatra zaleciła maść , smaruje ale plamy pojawiają się w nowych miejscach?
Czy to może być na tle alergicznym?
Już jako niemowlę miał jedną plamkę
 
reklama
Droga Mamo,
nie wiem ile Maluch ma lat, ale w okresie zimowym dość często pojawiają się u dzieci na skórze nóżek i rączek takie suche, czerwone, łuszczące i czasem swędzące zmiany i nazywane są wypryskiem zimowym lub wypryskiem pieniążkowatym (jeśli są suche i sączące, pokryte strupami). Oba rodzaje wyprysku są BARDZO częste u dzieci. Wyprysk zimowy wymaga jedynie natłuszczania, tłustymi preparatami, np. LIPIKAR , BALNEUM, OILATUM, LEKOBAZA, CLOBAZA lub fajny krem, CETAPHIL KREM LIPOAKTYWNY (natłuszcza, szybko sie wchłania i po kilku minutach go nie czuć już na skórze, więc dzieci go lubią). Maści sterydowe (robione w aptece lub gotowe, typu ELOCOM, ELOSONE, MOMEDERM, ADVANTAN HYDROCORTISON) nie mają sensu i zwykle nie są konieczne, bo to nie jest choroba, tylko pewien objaw niedojrzałości skóry. Z kolei wyprysk pieniążkowaty może być powodowany również przez nasiloną suchość skóry, częściej występuje u dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry, a poza tym może się wiązać z chorymi migdałkami, zatokami, próchnicą zębów - dlatego czasem objawy pojawiają sie po infekcji. W tym wypadku stosujemy czasem maści ze sterydami lub antybiotykiem oraz intensywne nawilżanie skóry.
Jeśli zmiany skórne pokryte są żółto-pomarańczowym strupem i jest ich coraz więcej (w ciągu paru dni), to może to byc liszajec zakaźny - wówczas konieczne jest leczenie specjalną maścią z antybiotykiem, 2 x dziennie przez 7-10 dni (Mupirox / Bactroban lub Fucidin / Fusacid), ale o tym musiałby zdecydować lekarz, najlepiej dermatolog.
Pozdrawiam!
 
Synek ma 15 miesięcy skończone.Te czerwone plamy są suche i chropowate w dotyku tylko tam gdzie rajstopki.
Nie sączą się i nie są pokryte strupem po jakimś czasie bledną ale nadal skóra w tym miejscu jest sucha chropowata.Z maści stosowałam Linomag który poleciła mi pediatra ale bez skutku
Bardzo dziękuję za odpowiedz!
 
Droga Mamo,
w takim razie to pewnie wyprysk zimowy - proponuje natłuszczanie kilka razy dziennie w te najgorsze miejsca przez 7-14 dni, a jak się poprawi to 1 x dz po kąpieli. Linomag to stara generacja, jak kiedyś nic nie było, to był do zaakceptowania, teraz nowoczesne emolienty odtwarzają naturalny płaszcz lipidowy na poweirzchni skóry - kup cos z serii, które poleciłam powyżej. Pozdrawiam!
 
Najważniejsze, to znależć jakiś najlepszy emolient dla Malucha, który będzie u odpowiadał. Z zasady raczej Maluchy nie lubia tłustych kremów i maśći. Ładnie natłuszczają nie będąc tłuste w użyciu następpujące preparty: CETAHIL MD, CETAPHIL krem LIPOAKTYWNY, DEXERYL krem, XERIAL 10, LIPIKAR mleczko.
Pozdrawiam !
 
Witam już kupiłam wczoraj serię oilatum stosuję wg Pani zaleceń, ale niestety pojawiają się nowe plamki a te które są raz bledną a raz czerwienieją....
na razie czekam cierpliwie
 
kóa dziecka rozwija się do ok. 4 r.ż. - dopiero wtedy funkcjonuje jak skóra osoby dorosłej. Do tego czasu można się więc często spodziewać tzw. zaburzeń adaptacyjnych, typu wyprysk pieniążowaty lub zimowy. Jeśłi chodzi o alergie, to jej poczatek w tym wieku jest mało prawdopodobny - dzieci w wieku twojego Synka już stopniowo wysrastają z alergii na mleko krowie i inne najczęstsze dzieciece alergeny. Z kolei uczulenie na pyłki , roztocza, plesnie, raczej nie daje tego typu zmian skórnych u dziecka bez rozpoznanej choroby typu AZS, predzej występowałyby objawy ze strony układu oddechowego (nieżyt nosa, kichanie, łzawienie oczu, astma). Możliwe jest uczulenie na substancje chemiczne, tzw. alergeny konatktowe (chrom, nikiel, kobalt, substancje zapachowe, lanolina) - zdarza się rzadko u tak małych dzieci. Zaobserwuj, czy w miejscach, gdzie do skóry dziecka przylegaja guzki / napy nie powstają jakieś swedzące zmiany (jesli tak może to byc uczulenie na nikiel czy chrom bądź kobalt). Jeśli zmiany skórne nie ustępują pomimo nawilżania 2-3 x dz, można zastosować słabe sterydy, np. Locoid lipocream, 1% hydrocortison krem lub Advantan, ale tylko 1 x dz maskymalnie do 7 dni; jeśłi natomiast skóra swędzi można na zalecić Zyrtec 1-2 x dz po 5 kropli i zobaczyć, czy jest poprawa. Zawsze tez warto zgłosić się do dermatologa, który obejrzy skórę Malucha - bo kontaktu bezpośredniego nie zastąpi nawet najlepsze Forum :)
Pozdrawiam!
 
reklama
Witam,
Pani post rozświetlił mi trochę w głowie. Według zaleceń pediatry odstawiłam kilka produktów alergennych ale właśnie zdałam sobie sprawę że wcześniej to jadł i nie było problemów skórnych. Nie ma żadnych objawów ze strony układu oddechowego
Dam sobie jeszcze trochę czasu na wizytę u dermatologa póki co widzę małą poprawę więc dalej będę nawilżać i natłuszczać.
Dziękuję czasami forum lepsze od lekarza w realu :-)
 
Do góry