reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

suplementy diety

reklama
Przecież wiem, że jak bym zrobiła badanie to bym wiedziała. Na prawdę nie jestem głupia. Mam rękę w gipsie i po prostu wybranie się na pobranie krwi nie jest takie proste.

Z moich informacji wynika, że dobrze zbilansowana dieta wegańska nie wymaga suplementacji diety b12. Stąd moja sugestia byś zrezygnowała z przyjmowania suplementów. Ponieważ nie jestem dietetykiem a moje osobiste doświadczenia są dość subiektywne, postaram się zgłębić temat wśród koleżanek położnych i dietetyków. Postaram się wrócić z odpowiedzią możliwie najszybciej.
 
Cześć, wracam do Was po konsultacji z dietetykami i lekturze artykułów. Napiszę nieco więcej niż to o co konkretnie pytała wegemama by ew. ktoś w przyszłości mógł skorzystać.

Suplementacja B12 u weganek jest konieczna, tym bardziej w ciąży. Nawet weganie, którzy spożywają drożdże są narażeni na niedobory. Suplementacja nie zaszkodzi rozwijającemu się dziecku.

Witamina B12 wchłania się z suplementów znacznie słabiej niż z pożywienia, dlatego rekomenduje się przynajmniej 25−100 mcg na dzień. Ze względu dobre wchłanianie najbardziej polecana jest cyjanokobalamina. Ciekawostką jest to, że na niedobory B12 narażeni są również wegetarianie oraz osoby spożywające mięso. Dlatego warto czasem rozważyć badanie poziomu B12. Tutaj jak zwykle są pewne "haczyki" :) Konieczne jest badanie kwasu metylomalonowego oraz holotranskobalaminy, są to droższe badania, ale nie wykrywają analogów B12 (np. pochodzących ze spiruliny). Standardowe badanie wykrywa niestety analogi B12 i może dawać błędny obraz jej zapasów w organiźmie.


Dziękuję za to pytanie, dzięki niemu sama dowiedziałam się nowych rzeczy :)
 
reklama
Do góry