reklama
 1. Odliczaj z nami do Dnia Dziecka. Klikasz w okienka kalendarza?/ Wygraj magiczne klocki! Kliknij!/
  Zamknij powiadomienie

Świadczenia socjalne dla ciężarnej na 2 etatach

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez niteczka1983, 15 Wrzesień 2012.

 1. niteczka1983

  niteczka1983

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Witam

  obecnie jestem w 21. tygodniu ciąży. Jestem zatrudniona w 2 firmach prywatnych, w każdej na 1 etacie (umowy o pracę na czas nieokreślony). W pierwszej firmie (A) jestem od 1,5 roku na urlopie bezpłatnym i pracuję w drugiej firmie (B). W firmie B zgłosiłam już że jestem w ciąży i zamierzam za 1,5 miesiąca iść na zwolnienie lekarskie. W firmie A mam urlop bezpłatny do końca 8. miesiąca ciąży (czyli jeszcze około 3,5 miesiąca).
  1. Czy mogę liczyć na świadczenia socjalne z obu firm? Jakie?
  2. Czy gdybym przerwała urlop bezpłatny w firmie A, poszła np. na 1 dzień do pracy i złożyła zwolnienie lekarskie w związku z ciążą, czy wypłacano by mi wynagrodzenie w tej firmie (zaznaczam, że od roku nie pobieram od nich pensji bo mam urlop bezpłatny). Kto płaciłby? firma czy ZUS?
  3. Czy po urodzeniu dziecka mogę liczyć na 2 zasiłki macierzyńskie (z ubu firm)?

  Z góry dziękuję
   
 2. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  i już teraz pani wie, ze dokladnie za 1,5 miesiąca będzie Pani niezdolna do pracy? A potem kobiety się dziwią, ze pracodawcy niechętnie je zatrudniają.

  Co to znaczy "świadczenia socjalne"? świadczenia z ZFŚS?

  Tak, dostałaby pani i świadczenie i natychmiast wezwanie z ZUS (podejrzenie o wyłudzenie świadczenia).

  Tak.
   
 3. reklama
 4. niteczka1983

  niteczka1983

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  No tak, odpowiedź godna polskiego prawnika. A potem się dziwią, że wypuszczają złodziei i morderców z więzień i przekrętaczom z branży finansowej pozwalają zakładać kolejne spółki, które dalej oszukują ludzi.

  Pani odpowiedź urąga godności i kulturze człowieka. To że ktoś siedzi jak pani za biurkiem to może można pracować do porodu, ale akurat ja pracuję na budowie jako inżynier budowy, w baraku i już dawno powinnam iść na zwolnienie lekarskie, bo tak zaleca stanowczo lekarz. Dlatego też już teraz wiem, że za 1,5 miesiąca pójdę na zwolnienie bo będzie zimno i moja ciążą będzie zdecydowanie zagrożona. Jakim prawem wypowiada się pani w kwestiach lekarskich skoro jest pani prawnikiem, a może i to nie, bo sądząc po pani odpowiedzi to nie zna się pani nawet na poradach prawnych.

  Pani odpowiedź jest skandaliczna. Zastanowię się czy nie skierować tej sprawy do mediów. Jest pani przykładem kauzyperdy, który szkodzi społeczeństwu i wymiarowi sprawiedliwości w tym kraju. Wszystkim koleżankom w ciąży na tym forum odradzam kontakty z "prawnikiem" Słotwińska bo to kompletna nieudaczna karykatura prawnika.
   
 5. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  Rozumiem, ze to odpowiedź na moje zdziwienie dot. tego jak trafnie przewiduje Pani swój stan zdrowia za 6 tygodni?

  A może Pani wskazać co panią tak oburzyło?

  Nie do konca. Jesli lekarz stwierdza niezdolność do pracy pacjent powinien się zastosować do takich zaleceń. Ani pacjent, ani lekarz w większośći przypadków nie moga jednak przewidzieć stanu pacjenta za 6 tygodni. Wyjątkiem może być jedynie polanowany zabieg chirurgiczny (który i tak się może odbyć albo nie) i planowany na ten czas poród.

  Jesli Pani stan zdrowia będzie dobry ale charakter pracy (a nie stan zdrowia) będą zagrożeniem dla ciaży to lekarz powinien wystawić zaswiadczenie o przeciwwskazaniach (np. dot. temperatury otoczenia itp.). Pracodawca musi takie orzeczenie uwzględnić i albo przenieść Panią na inne stanowisko pracy albo zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.

  Nie widze w swojej wypowiedzi niczego co dotyczy medycyny.

  Rozumiem, że wolałaby Pani usłyszeć coś innego. Nigdzie nie napisałam przecież że za 1,5 miesiąca bedzie Pani w stanie pracować. Mimo, ze Pani nie znam życze Pani jak najlepiej i mam nadzieję, ze pani ciąża skończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Napisałam jedynie, ze tego w tym momencie nie wiadomo.

  Przykro mi, ze odebrała Pani moją wypowiedź jako atak na siebie, bo absolutnie nie miałam takiego zamiaru. Rozumiem,z e zbulwersowało Panią to, ze tak krytycznie skomentowałam zdanie " zamierzam za 1,5 miesiąca pójść na zwolnienie". proszę zrozumieć, ze o niezdolnosci do pracy decyduje lekarz i pacjent w tym zakresie nie może niczego zamierzać. Pacjent/pracownik moze mieć zamiar pójść na urlop ale nie na zwolnienie - bo to od pacjenta po prostu nie zalezy.

  Mam nadzieję, ze jak przeczyta Pani moją odpowiedź raz jeszcze to zobaczy Pani, ze w nie była ona w żaden sposób wymierzona w Panią. Jesli jednak tak to Pani odebrała - przepraszam.

  A przy okazji prosze mi pozwolić na bardzo ogólną (absolutnie nie związaną z Panią i nie wywołaną Pani pytaniami) uwagę. Niestety Polska jest dość specyficznym krajem i zachowania niektórych kobiet są naprawdę trudne do zrozumienia. Wiele uprawnień rodziców jest po prostu nadużywanych. Wystarczy przytoczyć mozliwość skrócenia wymiaru zatrudnienia jako uprawnienie zamienne do urlopu wychowawczego, które nie służy temu, do czego było stworzone a dokładnie możliwości godzenia roli pracownika i roli matki, ale jest często narzędziem do uniknięcia zwolnienia z pracy. jak bowiem inaczej rozumieć redukcję zatrudnienia do poziomu 0,95 czy nawet 0,99 etatu. To samo mozna powiedziec o wyłudzaniu wysokich zasiłków macierzyńskich przez niektóre kobiety prowadzące DG. jeszcze innym przykąłdem moze być skala zwolnień lekarskich w ciazy. Takie rozwiązania jak w PL istanieją w różnych krajach ale tam skala nadużyć jest naprawdę niewielka. Może własnie dlatego większość rozwiązań promujacych łączenie kariery zawodowej i rodzinnej spotyka się z negatywną reakcją pracodawców.
   
  Ostatnia edycja: 15 Wrzesień 2012
 6. E. Słotwińska-Rosłanowska

  E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

  Najlepsze odpowiedzi:
  0
  I jeszcze jedno - kobiety w ciąży oraz matki karmiące nie powinny pracować w warunkach, w których wskaźnik PMV jest mniejszy od -1,5 a także w warunkach, gdy zmiany temperatury przekraczaja 15 st.C.
  Pracodawca ma oboiwązek skierowac kobiete do innej pracy (zgodnej z jej kwalifikacjami) lub zwolnić z obowiązku świadczenia pracy. Żadne dodatkowe zaświadczenie lekarskie - poza zaświadczeniem o ciąży - nie jest wymagane.
   

Poleć forum