reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świadczenia, zasiłki, L4 , urlop macierzyński i wychowaczy

kiedy poszlyscie na zwolnienie

  • I trymestr - do 12 tygodnia

    Głosów: 124 43,5%
  • II trymestr - 13-27 tydzien

    Głosów: 87 30,5%
  • III trymestr - po 27 tygodniu

    Głosów: 74 26,0%

  • Wszystkich głosujących
    285
reklama
Bardzo dziękuję za odpowiedzi :)

Pycha - dzięki za podanie linka :) dowiedziałam się wszystkiego na czym mi zależało :)

 
Witam!

Mam pytanie... ile wynosi zasiłek macierzyński? Czy jest to pewien procent z aktualnego wynagrodzenia? czy pewna ustalona kwota?
A co po macierzyńskiem? Czy przysługuje kobiecie wynagrodzenie/zasiłek podczas wychowawczego? Tutaj mam sprzeczne informacje. Jedna koleżanka mówi o 290 złotych miesięcznie, inna zaś o pełnym wynagrodzeniu (ale nie wiem czy z ZUS'u czy od pracodawcy). Nie sądzę że od pracodawcy - bo który pracodawca by na to poszedł. Tym bardziej nie liczę na pełne wynagrodzenie z ZUS'u (nie byłoby wtedy problemu z niżem demograficznym ;) ). Bardziej przemawia do mnie te 290 złotych. Ale pewnie obecne mamy wiedzą o tym najlepiej.
Acha - rzecz tyczy się pracownicy zatrudnionej na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Pozdrawiam i będę wdzięczna za informacje.
Szu Szu
 
Szu szu, zasilek macierzynski wynosi 100 % wynagrodzenia sredniego, liczonego z ostatnich 6 mcy, chyba ze wynagrodzenie to ulegalo znacznym zmianom, wtedy liczy sie z ostatnich 12 mcy.

Co do wychowawczego, to z tego co ja wiem, jest to urolop bezplatny ::) Byc moze mozna otrzymac jakis dodatkowy zasilek, ale jesli sytuacja materialna jest ciezka, musialabys zapytac konkretnie w zusie.

Poczytaj sobie ustawe o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 roku ( do pobrania na stronie www.sejm.gov.pl )
 
Aż mnie coś trzęsie w środku. Jeżeli to prawda z tym bezpłatnym urlopem wychowawczym... Płaczą, że jest niż demograficzny, a wcale nic nie pomagają w tym temacie, aby ludziom było lżej po urodzeniu dziecka. Te "podłe" ustawy to chyba tylko faceci potrafią uchwalać... gdyby oni zajęli się wychowywaniem dzieci w takim wymiarze czasowym jak kobiety..., gdyby robili zakupy nawet wyłącznie dla dzieci (pieluszki, kaszki, soczki, ubranka, mleczka...) odrazu ustawa by się zmieniła... I pewnie urlop macierzyński by się wydłużył a wychowawczy byłby chociażby opłacany "zasiłkowo"...
Ale co tu dużo gadać...
 
cześć, urlop wychowawczy jest płatny jeśli nie przekroczy się 540 parę złotych na osobę netto w roku 2004. Zasiłek wynosi 400 zł + rodzinne 43 zł.
 
"Zasiłek rodzinny przysługuje osobom, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł."

"Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie:
1) 44,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia;
2) 56,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia;
3) 65,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 roku życia."

"Do zasiłku rodzinnego przysługują dodatki z tytułu:

1) urodzenia dziecka;
2) opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego;
3) samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania;
4) samotnego wychowywania dziecka;
5) kształcenia i rehabilitacji dziecka niepełnosprawnego;
6) rozpoczęcia roku szkolnego;
7) podjęcia przez dziecko nauki w szkole poza miejscem zamieszkania."

"Dodatek z tytułu urodzenia dziecka przysługuje jednorazowo, w wysokości 500,00 zł."

"Dodatek z tytułu opieki nad dzieckiem w okresie korzystania z urlopu wychowawczego przysługuje w wysokości 400,00 zł miesięcznie."

Ustawa z dnia 28.11.2003r. o swiadczeniach rodzinnych
 
reklama
zasiłków typu rodzinny nie załatwia się w zusie tylko w urzędzie miejskim w odpowiednim wydziale zasiłków rodzinnych (od maja 2004 r)
 
Do góry