reklama

świadczenie pielęgnacyjne

Temat na forum 'Porady prawnika' rozpoczęty przez kami2326, 30 Wrzesień 2012.

1. kami2326

kami2326 Początkująca w BB

Mój syn Jakub Idziński ma teraz 4 lata lecz od 3 miesiąca życia choruje na astmę oskrzelową, która powoduje częste infekcje dolnych dróg oddechowych(obturacyjne zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc) niejednokrotnie kończyło się to pobytem w szpitalu.

Od września 2011 roku astma oskrzelowa się zaostrzyła oprócz podawanych leków na co dzień(Asmenol 4 mg, berodual, pulmicort 0,25 mg/ml) podaję także OXIS który noszę w torebce.Lekarz prowadzący(alergolog) zauważył znaczne pogorszenie stanu zdrowia wymagające całodobowej opieki drugiej osoby.Chcieliśmy wielokrotnie posłać dziecko do przedszkola lecz alergolog nie wyrażał na to zgody.Ze względu na pogorszenie stanu zrezygnowałam z pracy by opiekować się dzieckiem.

W styczniu 2011 roku złożyłam wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego(przyznali nam na 2 lata) lecz nikt nie powiadomił mie że mogę starać się także o świadczenie pielęgnacyjne.

W kwietniu 2012 r złożyłam wniosek o aktualizację orzeczenia by starać się o świadczenie pielęgnacyjne.15.05.12 godz 15:20 odbyła się komisja lekarska.Podczas badań lekarz usłyszał u syna świsty na oskrzelach zadał pytanie czy leki są podawane po czym ja odparłam że od 2 tyg ma zwiększoną dawkę Pani doktor była zdziwiona.Badanie budziło we mnie wiele kontrowersji trwało zaledwie 5 minut łącznie z badaniem dziecka Pani doktor nie zadawała żadnych pytań jedynie jakie leki przyjmuje.

Po 2 tygodniach 29.05.2012 roku otrzymałam odmowę wydania orzeczenia o niepełnosprawności uzasadniając iż na podstawie badania lekarskiego oraz dokumentacji medycznej skład orzekający nie znalazł podstaw do uchylenia posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.

Następnego dnia czyli 16.05.2012 roku lekarz pediatra przepisał synowi antybiotyk i zdiagnozował zapalenie oskrzeli.

Od tej decyzji odwołałam się do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności i 4.08.2012 stawiliśmy się na ponownej komisji.Badanie trwało około 30 minut było bardzo dokładne.Po 3 tygodniach(dzwoniąc pani powiedziała że odpowiedzi zostały wysłane 16 sierpnia) pojechałam po odpowiedz i dowiedziałam się że lekarz wydający przychylił się do decyzji Powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności.Po dwóch dniach napisałam odwołanie tak jak poradził nam Pan który pisze orzeczenia i umówiłam się na 6.09 ponieważ te odwołanie trafi do lekarza-do odwołania dołączyłam całą dokumentację medyczną jakiej nie posiadali w Powiatowym.Będąc 6 wrzesnia dowiedziałam się że lekarz chce zapoznać się z calą dokumentacją i odpowiedz będzie w poniedziałek(10.09).Dzwoniąc 10.09 dowiedzialam się że lekarz nie zmienił zdania i sprawa trafiła do sądu.

Nie mieści mi się w głowie na tą całą służbę zdrowia ,mając taką dokumentację zaświadczenia od lekarzy że dziecko często choruje ma częste zaostrzenia astmy i potrzebuje stalej opieki rodzica i lekarz nie widzi podstaw do tego by zaktualizować dotychczasowe orzeczenie i zaznaczyć punkt 7 z którym mogłabym starac się o świadczenie pielęgnacyjne?W takim razie jaką kategorią kierują się lekarze wydając decyzję?Mam koleżankę która mieszka z Łodzi ma synka 6 miesięcy starszego od mojego ma astmę lecz łagodniejszy przebieg i Jemu przyznano świadczenie.Więc pytam jaka jest zasada?Tak jak w totolotku?Czy jest jakiś przepis który reguluje zasady lub ustawa określająca jakie choroby kwalifikują się do świadczenia?

Obecnie od 3 tygodni jest chory-zapalenie oskrzeli z nadreaktywnością oskrzeli(skurczają się za bardzo i powoduje to duszący kaszel)

2. reklama
  3. E. Słotwińska-Rosłanowska

E. Słotwińska-Rosłanowska Ekspert BB. Prawniczka

W tej kwestii niewlie pomogę. O stanie zdrowia pacjenta decyduje lekarz.

Stanem zdrowia pacjenta.

Nie można wprost porównywac stanu zdrowia dwóch osób. To do niczego nie prowadzi.

Nie. Decyduje stan zdrowia pacjenta.

Myślę, ze swój post powinna Pani zamieścić na inny forum - tam gdzie ekspertem jest lekarz a nie prawnik. Chyba, ze ma pani pytania z dziedziny prawa - wtedy zapraszam.

Poleć forum