reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Świąteczne tradycje wrześnióweczek

skrzat910

żyje dla nowego życia
Dołączył(a)
4 Marzec 2010
Postów
2 583
Miasto
Poznan, Poland, Poland
Sama sie przekonałam że święta w każdym domu/regionie są inne gdy weszłam do rodziny Męża. W moim Wrocławskim domu było inaczej i troszke inne potrawy na stole. Także dzielmy sie tu swoimi przepisami na świąteczne pyszności. Napewno będzie ciekawie i smacznie oczywiście:-)
 
reklama
No to ja dodam pierwszy przepis na danie bez którego świąt sobie kompletnie nie wyobrażam.

Barszczyk czerwony wg. mojej babuni

Składniki:
1 kg. buraków,
1 kromka razowego chleba,
2 ząbki czosnku,
po 4 ziarna pieprzu i ziela angielskiego,
1 listek laurowy,
1 łyżeczka cukru.

Przygotowanie:
BARSZCZ :
0,5 kg. buraków,
2 marchewki,
1 pietruszka,
1/2 selera,
1 średni por,
2 cebule,
8 dag. suszonych grzybów,
2 ząbki czosnku,
2 listki laurowe,
po 2 ziarna ziela angielskiego i pieprzu,
sól,
cukier

ZAKISIĆ BURAKI :
buraki obrać, umyć i pokroić w cienkie plastry. Włożyć do
szklanego słoja lub kamiennego garnka, dodać obrany
czosnek, pieprz i ziele angielskie, listek laurowy, cukier
i zalać letnią przegotowaną wodą, tak aby przykryła buraki
Na wierzchu położyć kromkę razowego chleba. Słój
przykryć gazą i pozostawić w ciepłym miejscu 4-5 dni.
Następnie zebrać z powierzchni pianę i przelać kwas do
butelek.
Kwas buraczany można przygotować na 1-2 tygodnie
przed Wigilią.

UGOTOWAĆ BARSZCZ :
buraki obrać, umyć, pokroić w plastry. Warzywa oczyścić
i umyć. Cebulę obrać i przekroić. Wszystkie warzywa
włożyć do garnka i zalać 2 wrzącej wody. Dodać ziele
angielskie, pieprz i listek laurowy. Posolić i gotować
20-30 min na małym ogniu. Grzyby umyć, namoczyć na
6-8 godz. w przegotowanej wodzie, a następnie ugotować
do miękkości w wodzie, w której się moczyły. Gdy grzyby
i warzywa będą miękkie, przecedzić oba wywary i
połączyć. Dodać kwas buraczany w proporcji 1:1. Barszcz
podgrzać, ale już nie gotować. Doprawić solą i cukrem.
 
skrzacie ty z Wrocławia???? bo ja tez, ale amor mnie tak ustrzelił ze w Gdyni mieszkam ale Wro to moja wielka miłość. co do barszczu to ja robię jak ty tylko jeszcze 2 jabłka dodaję dla słodyczy.
 
U mojego męża na Warmii też na wigilię serwuje się barszcz... natomiast u nas w domu od zawsze króluje grzybowa-bez której nie wyobrażam sobie świąt :-)
 
skrzacie ty z Wrocławia???? bo ja tez, ale amor mnie tak ustrzelił ze w Gdyni mieszkam ale Wro to moja wielka miłość. co do barszczu to ja robię jak ty tylko jeszcze 2 jabłka dodaję dla słodyczy.
U mnie jak u ciebie. Amor mnie ustrzelił i siedze pod Poznaniem ale do Wrocka jeżdże bo tam moi dziadkowie mieszkają i kocham to miasto bo żyłam tam od urodzenia.
Kiedyś moja babcia dodawała jabłka ale przeszła na cukier. Słyszałam też o wersji z miodkiem.
 
w moim rodzinnym domu zwykle o tej porze mama juz zarabia ciasto na pierniki, które leżakuje w spiżarni tak do poczatku gurdnia. U nas piecze sie mnóstwo pierniczków i ciasteczek , ewychodzi tego parę kartonów, bo potem je rozdajmy rodzinie i przyjaciołom w prezencie no i ocyzwiscie zajadymy sie nimi nieraz i do połowy stycznia.
Tradycjamjuż jest to ze w sobotni poranke , czesto jeszcze w piżamach z sis i mamą lukrujemy ciasteczka i dekorujemy bakaliami .
Podam przepisy na nasze ciasteczka
Cynamonowe ciasteczka
20 dag mąki pszennej
20 dag mąki ziemniaczanej
15 dag margaryny
10 dag cukru pudru (można dać mniej)
2 żółtka
1 olejek waniliowy
3 łyżeczki cynamonu
Mąkę wymieszać z cynamonem i cukrem pudrem. Dodać masło i "podziabać" nożem. Następnie dodać żółtka i olejek waniliowy. Wszystkie składniki zagnieść. Ciasto odstawić na około 30 minut do lodówki.
Schłodzone ciasto wyciskać w foremkach, nadając odpowiedni kształt. W moim przypadku była stara forma do herbatników, pierników, itp.
Ciasteczka piec w temp. około 220st. przez około 10/12 minut.
Gdy ciastka wystygną możemy zaserwować kąpiel w czekoladzie. Do tego potrzebna będzie 1 torebka polewy czekoladowej.
Pierniczki

0,5 kg mąk
20 dag cukru i miodu
5 dag masła
2 jaja
2 łyzeczki sody
2 łyzeczki przyprawy do piernika
Masło z miodem i przyprawami podgrzać w rondelku i mieszać, aż się rozpuszczą. Kiedy całość się zagotuje wylać to na mąkę i wymieszać. Sodę rozpuścić w niewielkiej ilości wody i wlać do ciasta. Po ostygnięciu dodać jajka, cukier i wyrobić Ciasto będzie trochę rzadkie, wtedy odstawić do lodówki najlepiej na noc . Następnie wałkować na grubość 0,5 cm piec w temp 180 przez 10- 15 min Pamiętać, że pierniczki muszą leżakować zanim zmiękną . Także okolice mikołaja to ostatni dzwonek na pieczenie


Ciasteczka orzechowe
30 dag mąki
20 dag masła
10 cukru pudru i orzechów mielonych
2 żółtka
pół torebki cukru wanilowego


Masło posiekać z mąką dodać orzechy, żółtka połowę cukru pudru oraz cukier waniliowy i starannie zagnieść. Z ciasta uformować wałek średnicy 3 cm i pociąc na talarki ok. 1cm. Talarki delikatnie rozpłaszczyć dłonią układać na blasze wyłożonej papierem i piec 10 min w 200 stopniach . Gorące obtoczyć w cukrze pudrze.


I jeszcze taka ciekawostka dla mam lukrujących ciasteczka, ja chca uzyskać jakiś wzorek uzywam zwykłej strzykawki
 
nie jest to pewnie dobry watek ale nie wiem gdzie mam indziej to wkleić :/
w tym roku postanowiłam ze ozdoby na choinke bedziemy robiły same z Julcią tu sa linki do naprawde prostych i fajnych pomysłów :)
Jak zrobić papierową bombkę? - porady tipy.pl
Jak zrobić bombkę z pasków papieru? - porady tipy.pl
Jak zrobić papierowe serduszka - ozdoby choinkowe? - porady tipy.pl
Jak zrobić wiszące serduszka vintage? - porady tipy.pl
oczywiscie zasusze pomarancza i powiesze jeszcze kupne ciasteczka takie z dziurka

moze jeszcze ktos ma fajne pomysły - na pierniczki juz mi czasu nie starczy :/
 
asiek jeszcze mozna zrobic Magia Świąt - bloog.pl u nas dzieci zawsze wieszaja coś na choinke co zrobily same:) a swieta spedzamy u babci (czerwony barszcz), a pozniej u meza w domu gdzie kroluje grzybowa...
Asiek ja chce pozniej zobaczyc wasza choinke:) kocham recznie wykonane ozdoby zapach choinki i snieg za oknem ach.. wtedy cala rodzinka w komplecie...swieta sa cudowne:)
 
Ja jak mieszkałam z moimi rodzicami to najpierw jechaliśmy do jednej babci potem do drugiej a na końcu do prababci a teraz będą pierwsze wspólne święta z mężem i nie wiem jak on to zniesie bo mój P. na święta jadł kolację z rodzicami a potem wracał do swojego pokoju :/ i to tyle z jego świąt :) W tym roku chce mu pokazać jak wyglądają moje rodzinne święta mam nadzieję że mu się spodoba :-)
 
reklama
a to moje wczorajsze kartki
franio 011.jpg
 
Do góry