reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Święta Bożego Narodzenia - przepisy

didi

Fanka BB :)
Dołączył(a)
8 Czerwiec 2005
Postów
5 938
Miasto
Bydgoszcz / Galway
Święta juz tuz tuz...wiec pozwolilam zalozyc sobie nowy watek... podzielimy sie tutaj potrawami jakie beda goscic na naszych stolach i przepisami na nie . Bo jak wiadomo w kazdym regionie co innego gosci i inne sa tradycje. Wiec zawsze mozemy sie czegos nowego nauczyc :)

u mnie co roku jak dodatek do dekoracji stolu robie ponaklowane gozdzikami pomarancze..pieknie pachna a wzorki z gozdzikow mozna zrobic rozne no i utrzymuja sie prze cale swieta ..a zapaszek cudowy
 
Ostatnia edycja:
reklama
didi pomarancze z godzikami to hit! uwielbiam je super ozdoba i aromat:tak: fajne sa jeszcze pomarancze i cytryny pocieta na plasterki i wysuszone w piekraniku w malej temperaturze :tak: mozna zawiesic na choinke i gdzie sie chce:tak: :tak:dobrym pomyslem są laski cynamonu zwiazane czerwona wstazeczke :tak: tez super ozdoba:tak: no i pierniczki wlasnorecznie zrobione :tak:
 
no to wrzuce pierwszy przepis ...
Ryba po Grecku
Składniki:
- kilka filetów ryby
- sól, mąka, olej​

Sos​

- 4 marchewki
- 2 pietruszki
- średni seler
- 4 cebule
- większy słoiczek przecieru pomidorowego
- pół szklanki wody
- liść laurowy, dwa ziarenka ziela angielskiego, kilka ziarenek pieprzu,
- sól, cukier
- natka pietruszki (niekoniecznie; do dekoracji)
Wykonanie:


Rybę posolić, obtoczyć w mące i smażyć na rozgrzanym oleju (autor przepisu nie obtacza ryby w mące i nie rozmraża jej przed smażeniem, ja jednak wolę przyrządzać ją w ten sposób; przed smażeniem staram się ją również przynajmniej z grubsza jednak rozmrozić). Usmażone kawałki odłożyć na talerz.
Sos:
Marchew, pietruszki i selera obrać i zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Cebule pokroić w póltalarki. Starte warzywa podsmażać przez kilka minut na oleju. Lekko je posolić i dusić parę kolejnych minut pod przykryciem. Po pewnym czasie podlać warzywa 1/4 szklanki wody i dusić jeszcze chwilę. W międzyczasie na drugiej patelni podsmażyć cebulkę na lekko złoty kolor. Uduszone, miękkie warzywa wraz z cebulą przełożyć do garnka. Dodać przyprawy: pieprz, liść laurowy, ziele angielskie . Podlać całość ponownie 1/4 szklanki wody. Dodać koncentrat pomidorowy . Doprawić całość do smaku cukrem i solą. Dusić jeszcze kilka minut na wolnym ogniu, mieszając od czasu do czasu. Jeśli całość będzie zbyt gęsta, dodać jeszcze trochę wody. Ułożyć wszystko w naczyniu: na dnie wartswa sosu, ryba, znów sos, ryba i na wierzchu ponownie sos. Udekorować natką pietruszki. Wstawić do lodówki. Smacznego :)
Ps. Wg mnie rybka ta najlepiej smakuje po dwóch-trzech dniach, jak już się "trochę przegryzie".

Albo sos i warzywka robie dzien wczesniej.. pozniej przekladam rybka i jeszcze dzien stoja i sa mniammm

ryba_po_grecku2.jpg



-Zupe rybna robi moj P .wiec przepisu nie znam i zastanawiam sie czy on go zna..ale co roku jest wielka improwizacja a zupka jest pyszna musze przyznac chociaz nie lubie..hihi a czasami skusze sie na ociupinke
- Śledzie ( matjasy czy jak to siepisze) w śmietanie...z cebulka i ogoreczkiem kiszonym.. ja uwielbiam tylko smietane bo surowa ryba staje mi kolkiem w gardle...
 
Ostatnia edycja:
Pomarańcze suszone są cudowne.
Nie wiem czy u was je się zakwas zamiast barszczu czerwonego?
Bo jak dotąd to z nikim obcym nie obgadałam tematu bo nikt tego nie zna :confused:
Robi się go tak,że gotuje się włoszczyznę i dorzuca kapustę kiszoną i grzyby i to się zjada z pierogami z kapusty i grzybów.:tak:
 
U nas się też je barszcz z uszkami,o zakwasie slyszałam,ale nigdy nie jadłam,ale za to u mojego P na wigilię je się...zupę wiśniową:eek:W tym roku będziemy na wigilii u teściów więc będę miała okazję spróbować;-)
 
Ostatnia edycja:
no i cos nowego...ja wiem ze moja mama lubi jakis zakwas ale on go kupuje w takich bulekach i pije wlasnie w okresie swiat..

a mama Zuzi mowila mi ze u nich w wiilie robia jeszcze golabki ale w warzywami .. czy u ktorejs tez sa takie golabki na stole w swieta??

uwielbiam zupe wisniowa z kluseczkami..mmmmmm
 
Zupa wiśniowa? OOO ludzie musi byc pyszna :tak::tak::tak:
Ale tak jakoś kojarzy mi się z latem a nie zimą :-)

U nas się nie robi gołąbków :no: no i uszek też nie :blink: tylko właśnie pierogi z kapustą i grzybami.
Może zaraz jak wrócę ze sklepu napiszę co u mnie w domku się jadło.


Sandrulińska pikne pierniczki.Czy ja mogę przepis? Bo nigdy w życiu nie robiłam :zawstydzona/y::blink:

aaa właśnie dziś zapisałam się na karpia na święta w sklepie polskim :tak::tak:
 
reklama
Do góry