reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Swieta, Swieta, Swieta: BOZE NARODZENIE I WIELKANOC

reklama
swietny watek!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ja zawsze na wigilie robie:

barszczyk czerwony z uszkami
krokiety z kapusta lub miesem
kapuste z grzybami
karp
moze byc ryba po grecku
pierogi
czasem paszteciki z miesem lub masa jajeczna (ciasto drozdzowe)
salatki
jakiegos torcika
ostatnio upieklam piernika(wysoki,slodki, pyszny)
i hmmm jak sobie przypomne to napisze

W tym roku tez bedziemy sami tzn w 3, nie jedziemy do Pl, a moi rodzice przyjada do nas w polowie stycznia. Ale wcale sie nie smuce, w 3 tez bedzie nam przytulnie i wesolo. I nie musze tyle gotowac :D Napewno bedzie prawdziwa choinka, juz mysle o ozdobach domu:-)
Tu w Irlandii juz od konca sierpnia w sklepach mozna kupic ozdoby swiateczne, ludzie maja tu wrecz manie na tym punkcie!Ale jest tu przepieknie, wszystko jest ozdobione, uwielbiamy spacerowac wtedy po centrum :-)
 
My ostatnie 2 Wigilie spędziliśmy u teściów. W tym roku jedziemy do moich rodziców. Jak na razie nie chcę robić kolacji u siebie w domu,bo byłoby mi smutno. No chyba,że wszyscy przyjechaliby do nas:-)
U nas robi się :
pstrąga z pieczarkami
rybę po grecku
śledzia pod pierzynką
smażonego karpia
zupę owocową (u teściów kompot z suszonych owoców)
barszcz z uszkami
sos grzybowy
kluski z makiem
groch z kapustą
zupę rybną
ziemniaczki gotowane

U teściów podoba mi się to,że nie czytają biblii tylko tata bierze talerzyk z opłatkami podaje wszystkim po kolei i dziękuje Bogu za miniony rok i prosi o kolejny w zdrowiu, dostatku... A jak jest już po wieczerzy, to zanim ktoś wstanie od stołu mama podaje wszystkim miseczkę z orzechami. Każdy bierze po 1 i zjada go na zdrowie. Jak jest pelen to dobrze,a jak jakiś suchy to kiepsko ze zdrowiem będzie:-D

Mak na kluski moja mama robi tak jak do makowca. Najpierw gotuje chyba 2 razy w mleku żeby nie był gorzki, później jak obcieknie to 2 razy przez maszynkę. Mak gotuje z bakaliami i miodem w garnuszku,a później łączy z makaronem.
Co to MOCZKA?
 
Moczka to slodka wigilijna potrawa z piernika z bakaliami owocami w necie znalazlam przepis, ale kazdy dorzuca co lubi :-)
i pytanie do tych klusek z maku jak nie mam maszynki to co nie wyjdzie. A jak bym kupila mase makowa taka gotowa juz i do niej dodala bakalie i miod i makaro byloby to dobre?


Składniki:<SPAN style="FONT-SIZE: 9pt; FONT-FAMILY: Verdana">
4 szklanki kompotu wieloowocowego
 
znalazlam :-)
Kluski z makiem
Treściwy deser rodem z kuchni staropolskiej czas: 1 godzina + 12 godzin moczeniailosc porcji: 5 skladniki: 500 g makaronu łazanki
500 g maku
500 ml miodu
pół szklanki rodzynek
pół szklanki migdałów
smażona skórka pomarańczowa
przyrzadzanie: Mak zalewamy wrzątkiem ( można mlekiem), stawiamy na ogniu i doprowadzamy do wrzenia. Odstawiamy na ok. 12 godzin, po czym wylewamy na sito i dwukrotnie przepuszczamy przez maszynkę do mielenia. Mieszamy z ugotowanym makaronem, miodem i bakaliami. uwagi: Do tej potrawy można użyć również gotowej już masy makowej dostępnej w puszkach.
 
Moja babcia już chyba tylko używa gotowej masy makowej, bo nie ma siły na kręcenie itp. A co do tego przepisu z neta to babcia daje zamiast migdałów orzechy włoskie, a skórki nie smaży tylko kroi w drobną kosteczkę, wkłada do słoiczka, chyba cukrem zasypuje i kilka dni tak stoi, aż puści sok. Muszę dokładnie dopytać.
 
Moja babcia zamiast makaronu daje sparzoną pszenicę- ja "zmodernizowałam" ten przepis i zamiast pszenicy daje pęczak- ogólnie dostępny w sklepie.
Klavell bardzo fajny pomysł z tym wątkiem:tak:.
 
Klavell - mnie się wątek bardzo podoba. Ja sama nie będę robiła kolacji wigilijnej, co najwyzej ze dwie - trzy potrawy na rodzinna kolację. Ale też chciałabym aby Staś miał takie świąteczne wspomnienia. Mam fajną płytę z kolędami, to mu będę puszczać już od Mikołaja. A co tam, ja też uwielbiam ten przedświąteczny czas oczekiwania.
Carioca - plizzz podaj nazwe tej plyty z koledami bo ja co roku nie mam szczescia do na prawde pieknych koled. A zalezalobymi na jakis typu Turnau, Bem itd

Klavell - watek super i te pomysly na ozdoby. Ja 3 lata tamu mialam wene i sama! przygotowywalam swieczki zapachowe - z wosku, knota, olejkow eterycznych i zdobien jak cynamon, ziarenka kawy, muszelki itp i kazdemu z gosci dalam po jednej.
W tym roku tez moge sie bardzie na tym wszystkim skoncentrowac bo jest dla kogo - Stas i bede miala wiecej czasu bo bedzie J do pomocy.
 
Ciesze sie ze watek sie podoba mam nadzieje ze pojawi sie na nim duzo ciekawych i fajnych pomyslow
i mam pytanie jka myslicie te bony to lepiej zrobic kazdy juz osobno czy w formie notesiku i karteczek do rwania, czy moze na kartce A4 umiescic po 4 bony do wycinania
no i prosze sypac pomyslami co na takich bonach znalesc sie moze moje propozycje to :
- seks bez wzgledu na wszystko (bol glowy, zmeczenie)
- masaz stop :-)
- erotyczny masaz calego ciala
- wieczor z kolegami
- dzien bez bielizny
- wspolna kapiel
- Börek
- wieczor we dwoje
- wspolny wypad na kregle
- caly dzien w lozku przed telewizorem
- drapanie po plecach
- seks w dowolnym miejscu
- seksowne ubranko, ponczochy itp.
 
Ostatnia edycja:
reklama
a no i mam juz jeden prezent pod choinke dla hani
spiworek niby od lat trzech ale hani sie przyada namiocik ma ktory bedze w pokoju rozlozony to i spiwoerek byc musi
 
Do góry