reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

szczepienia i badania kontrolne

agabre

Fanka BB :)
Dołączył(a)
16 Kwiecień 2010
Postów
1 485
Wiecie jakie cyrki wyszły z USG bioder? nie dostałam skierowania ani na prześwietlenie, ani do ortopedy, kompletnie nic. Mam iść prywatnie. No to zarejestrowałam małą na to USG ale tylko na jeden dzień w miesiącu rejestrują u nas. Robią takie prześwietlenie w pierwszy poniedziałek miesiąca i ani razu więcej. Mała załapie się dopiero za tydzień a będzie miała już 9 tygodni. Nie wiem, na ile będzie to wiarygodne. Lekarz nie przyszedł na patronaż ani razu, to ja biegałam ze zdrowym dzieckiem do ośrodka zdrowia w deszczu, do poczekalni pełnej chorych ludzi. Małą zbadali przed szczepieniem osłuchowo i zajrzeli w gardło i to wszystko. Jakieś zalecenia na badanie krwi przeciwko cytomegalii czy choćby zwykłej morfologii nie było. Czy to ja się czepiam, czy to norma? Położna pojawiła się dwa razy tylko, pielęgniarka raz. Wypełniły swoje druczki, mi w książeczce nic nie wpisały i tyle je widziałam. Już nie mam siły do tej naszej służby zdrowia...

Chcieliśmy zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom i pneumokokom ale teraz się nad tymi szczepieniami zastanawiam. Podobno są bardzo inwazyjne dla maluchów. Macie jakieś opinie na ten temat?
 
reklama
agabre, my za chwilkę idziemy na pierwsze USG ... mała wczoraj skończyła 8 tyg :tak:
9 tyg jest OK ... lepiej zrobić później niż za wcześnie, bo nie wszystko będzie widoczne :tak:
pediatra nie może dać skierowania na USG bioderek !!! może to zrobić tylko ortopeda, a do niego skierowanie dostaniesz tylko, jeżeli pediatra zauważy jakieś nieprawidłowości ... więc ciesz się, że nie dostałaś ;-)

zgadzam się, że powinno być za darmo dla wszystkich ... ale z dwojga złego lepiej mieć zdrowe dziecko i zapłacić za USG niż chodzić po ortopedach z bioderkowymi problemami ...

a co do lekarzy, pielęgniarek itp ... nie biegaj, jeśli nie musisz ;-) u nas położna też była 2 razy ... po co więcej, skoro wszystko było super :tak:
mała nie miała do tej pory żadnych badań, od urodzenia nie była szczepiona a rozwija się idealnie :-):-):-)
starsza ma ponad 1,5 roku i też jeszcze nie robiłam jej morfologii ... nie ma potrzeby stresować dziecka - pediatra powiedziała, że zrobimy na bilansie 2-latka ...
 
tak jak Jol pisała skierowanie na usg bioder moze dac ci ortopeda, w innym przypadku musisz za nie zpłacic. My juz u ortopedy bylismy chyba 3 tyg. temu,u ani było wszystko ok, a Adas jedna nozke troszke słabiej odwodził, ale bez tragedii, nawet ni kazał zakładac dodatkowej pieluchy; na razie skierowania nie dostalismy, powiedził ze zobaczymy co bedzie na nastepnej wizycie i wtedy da nam skieroanie. Powiedzial zreszt ze lepiej troszke poźniej zrobic usg
 
Jol, ja dostałam skierowanie na usg bioderek właśnie od pediatry.

Agabre, chodząc z Jasiem na szczepienia pediatra nigdy nie zlecała żadnych dodatkowych badań np. morfologii. Badała tylko tak jak piszesz osłuchowo, oglądała małego, zajrzała do gardła. To wszystko. Badania z krwi miał robione dwa razy w życiu. W wieku 3 miesięcy (zleciła neurolożka) i w wieku 2,5 roku.

Teraz położna była tylko raz i więcej nie zamierza ;) Na patronażu byłam sama, bo nie wiedziałam, że to lekarz powinien przyjść ;) Pielęgniarki póki co nie było.

Co do szczepień. Jasia nie szczepiliśmy na nic dodatkowego. Nad Adą się zastanawiam, bo Jaś będzie miał kontakt z dziećmi (żłobek, przedszkole) i trochę się boję żeby niczego nie przytargał do domu.
 
Jol- ja dostałam skierowanie na usg bioderek od mojej pediatry. pierwsza wizyta w 3 tyg. a druga w 4 mcu (mimo, ze jest ok).
I to niekoniecznie prawda, ze później lepiej- my dostaliśmy ksiązeczkę jak byliśmy na bioderkach z ćwiczeniami, z rysunkami jak nosić dziecko itp. i tam jest wyraxnie napisane , ze aby zdążyć przed kalectwem należy zrobić usg najlepiej w 3 a najpóźniej w 6 tyg. życia. Nam się wizyta o tydzień obsunęła (bylismy w szpiotalu) i już p. doktor była niezadowolona, że tak poźno... U nas z bioderkami wszytko ok, zobaczymy co na kontroli w 4 m-cu...
 
Pielęgniarka środowidskowa ma do nas przyjść gdzieś w 3 m-cu a połozna to była u nas prawie codziennie- w sumie kilkanaście razy.
 
Aestima, u nas też kontrolne usg za 6-8 tygodni. I wtedy już bez skierowania mamy się rejestrować.
 
Aestima, blusia i nie pałciłyscie za usg bider skoro skierowanie miałyscie od pediatry? nasza pediatra owiła własnie ze, aby nie płacic za usg bioder to skierowanie musi byc od ortopedy, podobnie jak z usg przezciemiaczkowym, skierowanie od neurologa. moze to zalezy od kasy chorych z tymi skierowaniami i odpłatnosciami.
A z tym "pozniej lepiej lub Nie" to pewnie wielu lekarzy ma rózne opinie. ja mojemu wierze bo jest swietnym ortopedą dziecięcym, powiedzial ze to ze w 6 tym tyg, jest wszystko ok. wcale nie oznacza ze poźniej moze byc cos nie tak. trzeba dzicko odpowiednio "prowadzic" własnie np. poprzez odpowiednie noszenie. Najsmieszniejsze jest to ze pediatra kazał inaczej nosic dziecko, układac do lezenie, natomiast neurolog zupełnie inazej. ortopda kazał dziecko trzymac luźno, zeby moglo sobie swobodnie wierzgac, natomias neurolog pod kątem jego dziłki raczej radził aby dziecko trzymało konczyny przy sobie i nosci je w takim gniazdku
 
Blusia, my też już bez skierowania:)
Aga- za nic nie płaciłam. Dostałam skierowanie na wizycie patronażowej w 6 dobie, zadzwoniłam do rejestracji i wyznaczono mi termin wizyty (7 dni czekałam). Na wizycie usg, rozmowa z p. doktor, prezentacja profilaktycznych ćwiczeń, pozycji w których nalezy nosić szkraba.
 
reklama
pewnie, ze 6 tyg. to jeszcze ok, ale dłużej już nie ma co zwlekać. Jeśli wszytsko jest ok, to spoko, ale jeśli coś jest nie tak, to trochę szkoda zmarnowanego czasu. Jak ja byłam na usg bioderek była tam 3 miesięczna dziewczynka, ktora juz 5 raz(!) była na kontroli a oprócz tego 2 razy w tyg rehabilitacja. I ja osobiście po niej nie widziałam, że coś nie tak a jednak...
 
Do góry