reklama
Forum BabyBoom

Dzień dobry...

Starasz się o maleństwo, wiesz, że zostaniecie rodzicami a może masz już dziecko? Poszukujesz informacji, chcesz się podzielić swoim doświadczeniem? Dołącz do naszej społeczności. Rejestracja jest bezpieczna, darmowa i szybka. A wsparcie i wdzięczność, które otrzymasz - nieocenione. Podoba Ci się? Wskakuj na pokład! Zamiast być gościem korzystaj z wszystkich możliwości. A jeśli masz pytania - pisz śmiało.

Ania Ślusarczyk (aniaslu)

  • Czy pomożesz Iwonie nadal być mamą? Zrób, co możesz! Tu nie ma czasu, tu trzeba działać. Zobacz
reklama

Szczepionka na Meningokoki

Kamiśka :)

Fanka BB :)
Dołączył(a)
28 Styczeń 2010
Postów
10 510
Miasto
Dziki Wschód
O ile moja córka dostanie się w tym roku do przedszkola chciałabym ją zaszczepić właśnie przeciwko meningokokom. I sąd moje pytanie, mamy które szczepiłyście. Ile kosztuje szczepionka wystarczy podać ją raz czy jest kilka dawek przypominających? jeśli tak to ile, po jakim czasie od szczepienia zaczyna "chronić" no i na koniec jaki jest jej koszt.
Bedę wdzięczna za wszystkie odpowiedzi :-)
 
reklama
Kaammaa100 koszt szczepionki to coś ok 150-200zł.
Wydaje mi się że po 1rż szczepi się już tylko 1 dawką.

My jesteśmy umówieni na to szczepienie na 27.03 więc wtedy się dowiem dokładnie ile jest tych dawek po 1rż.
Akurat u mnie w mieście jest możliwość zaszczepienia bezpłatnie przeciwko meningokokom.

I uważam że warto zaszczepić na te dodatkowe zwłaszcza jak dziecko posyła się do jakiejś placówki typu żłobek czy przedszkole.
 
Madzia przeczytaj jeszcze raz mój post, zobaczysz że nie proszę o "dobre" :sorry: rady tylko o konkretne informacje nt. szczepionki, więc nie rób off topu.
I to właśnie na pneumo nie warto szczepić :-D rodzai jest 90pare a szczepionka chroni przed chyba 7mioma wiec słaba rada kochana ;-) i tak na marginesie moja też była szczepiona tylko na podstawy.


Mysza będę wdzięczna za informacje :tak:
 
kama - my szczepiliśmy starszą a młodsza jest zapisana. Ile kosztuje... nie wiem - u mnie miasto płaci i za meningokoki i pneumokoki. Ale dziewczyny pisały coś o koszcie 150-300 zł w zależności od miasta i szczepionki. Szczepi się raz na drugie urodziny i szczerze to jeszcze się nie interesowałam czy jest dawka przypominająca - jeśli jest to chyba dopiero w gimnazjum bo gimnazjaliści są szczepieni na meningo. jedyny minus że sporo maluchów czuje się po niej... otępiale. Karola mi po niej pół dnia przespała a potem wyglądała jak zoombie :sorry: A powinna zacząć działać w ciągu ok 2 tygodni.
Mam nadzieję że w czymkolwiek pomogłam :sorry:
 
Madzia przeczytaj jeszcze raz mój post, zobaczysz że nie proszę o "dobre" :sorry: rady tylko o konkretne informacje nt. szczepionki, więc nie rób off topu.
I to właśnie na pneumo nie warto szczepić :-D rodzai jest 90pare a szczepionka chroni przed chyba 7mioma wiec słaba rada kochana ;-) i tak na marginesie moja też była szczepiona tylko na podstawy.


Mysza będę wdzięczna za informacje :tak:
Pani Kamaa, to o czym Pani pisze to szczepionka doustna przeciw rotawirusom. Istotnie zawiera 5 do 7 grup(gromad) wirusa rota.
Natomiast szczepionka przeciw menigokokom zawiera jedynie jedną grupę osłabionych bakterii menigokoka- Neisseria meningitidis grupy C. I tylko taki wystepuję w tejże szczepionce. Nadmienic należy, że w Europie Środkowej, a więc także mówimy o Polsce, zakażenia meningokokowe grupy C praktycznie nie wsytępują , bywają przyczyna zakażeń jedynie w 10 %, pozostałe zakażenią to w 70 % zakażenia menigokokiem grupy B. Na dzisiaj w Polsce nie jest dostepna szczepionka przeciwko menigokokom grupy B, a jedynie C...... która może się sprawdzac w Ameryce Pn, gdzie zakażenie typu C jest częstsze niz u nas. Podsumowując: stosowanie szczepionki meningokokowej C u polskich dzieci jest bezcelowe. Uczciwy i dobrze poinformowany lekarz na pewno przekaże taką informację swoim pecjentom. Nasz pediatra taką wiedze posiada i dzieli się nią.
 
W uzupełnieniu posta Beniaminki...
Wg danych PZH w Polsce w 2001 mieliśmy 101 przypadków meningokowego zapalenia opon mózgowych, w 2002 było ich 85, 2009-190, 2010-146.
Zważywszy, że najprawdopodobniej większość z tych przypadków została wywołana typem bakterii, przed którymi szczepionka nie chroni... to doprawdy, szansa na zachorowanie jest... no właśnie, sami oceńcie.

A szczepionka... no cóż, może powodować bardzo poważne reakcje alergiczne. W 2000 r. w Anglii, po jej podaniu zmarło dwanaścioro dzieci.

Czy aby na pewno warto?

A poza tym... jak szczepionka ma chronić, skoro przebycie tej choroby nie uodparnia na nią?

http://www.pzh.gov.pl/przeglad_epimed/58-1/581_09.pdf
http://www.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2010/Ch_2010.pdf
 
Do góry